27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


SPOLEČNOST: Volby - věk nesmí být překážkou

1.7.2006

Komunální volby klepou na dveře. Předprázdnivou atmosféru mj. rozvířil nečekaný výběr brněnského lídra za ODS pro toto volební klání. Stal se jím bývalý starosta brněnské městské části Komín a stávající radní města Brna, Karel Hledík. Na celé věci mě negativně upoutal fakt, jaký přehnaný důraz kladla regionální (jak papírová tak elektronická) media na kandidátův věk (64 let) .

Myslím, že tato věc je odrazem jednoho hlubšího problém, značně typického pro celou českou společnost, tedy nejen pro naši jihomoravskou. Otázka věku jako částečného limitu v přístupu k veřejným funkcím. Odborně nazývaného jako tzv. ageismus.

Nerozumím jedné věci, proč všechny naše volební zákony jako jednu z legálních podmínek stanoví uvedení věku kandidáta na kandidátní listině? Uvádí se snad na kandidátce sexuální orientace, náboženské vyznání či barva pleti kandidáta/tky? Nikoliv. Existuje nějaký rozumný důvod, proč zákonodárce stanovil pro kandidátní listiny - pro komunální, krajské, parlamentní i europarlamentní volby – aby se na nich povinně uváděl věk kandidáta? Má to nějaký relevantní smysl?

Argument, že se tímto způsobem brání v kandidatuře fyzickým osobám nesplňujícím věkový limit (tedy pro komunální volby 18 let či 21 roků pro PS PČR) přirozeně neobstojí, jelikož případnou kontrolu tu provádí příslušný volební správní orgán a nikoliv samotný volič.

Podívejme se na otázku věku z jiného úhlu pohledu. Pokud do své firmy hledáte nového pracovníka, podle předpisů o zaměstnanosti nesmíte do inzerátu uvést, že např. požadavkem je věk do 35 let. V případě porušení by vás čekala pokuta ze strany úřadu práce. Toto je určitě pozitivní trend, je však otázkou, proč se podobně nepostupuje i v případě výběru uchazečů o volené veřejné funkce? Proč se volba nepřímo psychologicky ovlivňuje publikací věku kandidátů?

Myslím, že pro voliče by hlavním kriteriem při realizaci jejich volby měl být program a morální kredit toho kterého kandidáta, nikoliv, zda je mu právě čtyřicet či šedesát let.

Dalo by se tu taky napsat mnoho vět a souvětí o tom, že kalendářní věk neodpovídá věku biologickému. Nicméně nechci svůj článek rozmělňovat, myslím že leitmotiv mého komentáře je jasný.

Podtrženo a sečteno: Kloním se k zásadní novelizaci volebních předpisů tak, aby došlo k vypuštění povinnosti publikovat věk kandidátů na kandidátních listinách. Žel, zatím mi není známo, že by nějaká politická strana či lobbistická skupina připravovala změnu tímto směrem.

právník, básník a publicista