27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


SPOLEČNOST: Radare, radare, do roka a do dne ...

28.7.2007

Radio Detecting And Ranging je zkratka zařízení k vyhledávání letadel, které vymýšleli ve 40. letech nezávisle na sobě Britové a Američané. Američané postupovali rychleji a tajili to tak, že ke zmatení Němců patentovali akustické detektory – taková obří naslouchala na oblohu, radiolokátory vyvíjeli pak s Brity utajeně a společně. Moc se jim tehdy proti německým leteckým úderům hodily.

Není známo, že by Jára Cimrman nějak zasáhl do vývoje radaru. Škoda, jinak by byl vztah českého národa k tomuto zařízení asi příznivější. Málokteré technické slovo u nás vzbuzuje aktuálně tolik emocí jako právě ten radar. Zpropadené slovo, stejné zepředu stejně jako zezadu, skloňuje se jako by to ani nebyla zkratka – bez radaru, o radaru, s radarem... No jen si to vezměte:

a) radar meteorologický – ukazuje, kde jsou v Evropě nasbírána mračna, která se chystají vypršet právě na místě, kam chceme jet na dovolenou. Jelikož jde o věc vědeckou, skutečně se to asi stane a místo plavek si můžeme vzít deštníky.

b) radar aktivní – vysílá krátké radiové vlny, decimetrové až centimetrové, aby se odrazily a mohla se podle nich navádět letadla nebo i rakety, vyhledávat cíle ve vzduchu, odlišit cíle skutečné od klamných a sledovat je. Podobně na lodích poznávají radarem záludné ledovce a jiné překážky plavby. Aktivním radarem se také letadla nebo lodi hlásí pozemním základnám a centimetrové vlny dělá i mikrovlnná trouba.

c) radar pasivní – skromná dívka Tamara, nic nevysílá, jenom naslouchá, kde se nějaká radiová vlnka objeví, hned ji rozlouskne a pozná, kdo nebo co ji vypustilo.

d) radar silniční, policejní – nepříjemná pomůcka na inkaso pokut, namontovaný na autě nebo do ruky, též ve výbavě městských strážníků a nejnověji též na silničních rampách a zcela lstivě ve svodidlech. Odporný ve spojení s fungující kamerou. Vzniklý snímek je zatraceně drahá fotka.

e) detektor radarů – střídavě legálně a nelegálně nabízená krabička na zjišťování, jestli někdo před vaším autem radarem měří rychlost, dražší typy kolem 19 tisíc Kč. Když ho máte, jednou vás policie nechá s ním jezdit, jindy vám ho seberou a vyfásnete pokutu, nebo naopak.

f) radar Gabala – něco jako milovická troska pod kontrolou ruské armády. Ironicky Američanům nabízené vojenské zařízení v Azerbajdžánu do holportu.

g) radar XBR – součást protiraketového štítu k identifikaci útočných raket a navádění protiraket. Antirakety by měly být v Polsku, XBR by se měl na vršek u Míšova odstěhovat z Pacifiku. Íránci jej nazvali vtipem roku, Rusko na něj namíří své jaderné zbraně, budí vášně, rozděluje Evropu, ideologicky výbušný. Sám prezident Bush si kvůli němu udělal zastávku v Praze, referenda stíhají dezinformace, pozitivní informace se chápou jako lži a opačně. Na kótě 718 obří pýchavka, jedna z devíti.

Za těchto okolností není divu, že Češi k radarům příliš nelnou – propršená dovolená, tajemné radiolokátory na letištích, velkými tajemstvími opředená Tamara, fotky vozidel, které se draho prodávají, do alb se nehodí a ještě člověka ženou do bodové tísně, stěží fungující Gabala a pýchavka, co ji chtějí Rusové buď atomově vyhladit, nebo snad vyměnit s Američany za něco neznámého. Kromě toho máme totiž eso, které ostatní nemají - Blanické rytíře, kteří venkoncem nejsou od kóty 718 tak daleko. Chtělo by jen vyzkoušet, kolik času potřebují na mobilizaci, mají-li dobře nacvičenou íránskou rachejtli Šaháb-3 a jestli Brunclíkův lev je dost v kondici, aby na ni doskočil. Na to je potřeba se soustředit, a ne měřit geologická složení či licitovat o smlouvě s USA. Nadšenci referend si mezitím snadno najdou jiné velké téma.

V Hradci Králové 26. 7. 2007

poslanec PSP ČR (ODS)

David Kafka