19.10.2017 | Svátek má Michaela


SPOLEČNOST: K Hovorům z lánů

4.1.2016

Se zájmem jsem si pustil Hovory z lánů – internetovou novoroční promluvu ministra zemědělství. Ne, nemám v úmyslu tento počin strhat. Bylo to poslouchatelné, s mnohým se dalo souhlasit.

Namátkou: vskutku nestačí mít vznešená slova o pravdě na prezidentské standartě. Pravdu je také zapotřebí říkat. Za sebe dodám: tento měsíc tomu bude rok, co Miloš Zeman řekl o Ferdinandu Peroutkovi něco, co nebyla pravda. Toto neblahé výročí by mohlo být inspirací k tomu, aby pravda zvítězila. Stačí maličkost: aby se prezident za svoji nepravdu omluvil.

Marian Jurečka v závěru své novoroční promluvy řekl: „Přeji všem lidem dobré vůle, aby v tomto roce mohli více věřit v sebe, v nás, v obyčejné věci.“

Hodně jsem o vánočních svátcích 2015 přemýšlel o tom, co řekli andělé pastýřům na pastvinách u Betléma. Byly to tři zásadní věci. Bohu na výsostech sláva a zemi pokoj. A lidem? Na jejich adresu v mohutném sboru nebeských rytířů zaznělo: „Lidem dobrá vůle.“

Ano, Jurečkovo přání je určeno lidem dobré vůle. Nic proti tomu, kdo má dobrou vůli, tomu jistě rádi popřejeme to nejlepší. Byť si nejsem jist, jestli víra v první řadě v sebe sama a v nás ostatní, tvory pohříchu nedostatečné a chybující, je vskutku tím nejlepším, co bychom si měli přát. Zajímá mě jiná otázka. Co s lidmi, kteří dobrou vůli postrádají – a podle toho to také v jejich vyjádřeních, činech a životech vypadá.

Bohu sláva. S tím věřící nemají problém a nevěřícím je to jedno. Kámen úrazu nepředstavuje ani poselství týkající se naší planety. Zemi pokoj, mír. Kdo z nás by si něco takového nepřál! Pak tu máme dobrou vůli – a první nesoulad. Jak je to správně? Verze „lidem dobrá vůle“, anebo ono známé „pokoj lidem dobré vůle“, jak se často uvádí? Tentokrát „A“ je správně.

Ovšem nejen to. Dospěl jsem k závěru, že zmíněnému a poněkud opomenutému, andělskému „vánočnímu“ chorálu je zapotřebí vrátit jeho důležitost a význam. Zejména závěrečné pasáži: andělé dobře věděli, proč přejí lidem dobrou vůli. Protože je jí právě tak málo jako míru mezi národy. Když chybí dobrá vůle, snadno se stane ze života peklo – třeba při první větší manželské krizi. Nebo ve vztazích pracovních či na té nejvyšší úrovni, mezi státy. Hovoříme-li o dobré vůli, pak zároveň o toleranci a kompromisu, o snaze pochopit jeden druhého. Absence dobré vůle až příliš často znamená více slz, větší utrpení a mnohdy bezbřehé zoufalství způsobené arogancí těch, kdo mají moc.

Nevolám po dobré vůli vůči těm, kdo ji sami nemají a dávají to okázale najevo. Volám po návratu k tomu, co kdysi dávno andělé zanechali lidstvu jako trvalý odkaz: mějte mezi sebou dobrou vůli. Je to výzva pro každého z nás. Chceme-li, aby náš svět, ten velký i mikrosvět našeho nejbližšího okolí, byl lepší, bez dobré vůle to nepůjde. Nikoli pouze bez dobré vůle jenom z naší strany, třebaže musíme začít každý sám u sebe, ale bez dobré vůle nás všech.

Tolik má poznámka k novoročním Hovorům z lánů ministra Jurečky, kterému tímto děkuji za nečekanou inspiraci.

Stejskal.estranky.czBMW X3 3,0 xDRIVE AT 190 kW
BMW X3 3,0 xDRIVE AT 190 kW

r.v. 2011, naj. 102 669 km, diesel
649 900 Kč (s DPH)

Diskuse


M. Hoblík
15:32
4.1.2016

T. Kočí
14:15
4.1.2016

F. Lesniak
11:23
4.1.2016

R. Brzák
10:31
4.1.2016

J. Fridrich
10:38
4.1.2016

počet příspěvků: 5, poslední 4.1.2016 03:32

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.