20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


POLITIKA: Šlouf

21.2.2018

Muž, který udělal z důchodce prezidenta

Miroslav Šlouf je jméno, které si každý, kdo se zajímal v minulých desetiletích o politiku, pamatuje. Byl to evidentně dost pracovitý, organizačně zdatný a schopný lobbista.

Byl majitelem firmy Slávia Consulting ve Školské ulici v Praze, bez jakýchkoliv morálních skrupulí: původně svazácký funkcionář a komunistický poslanec, který se po roce 1989 přeorientoval na sociálního demokrata.

Miroslav Šlouf

Miroslav Šlouf

Pro tuto stranu vymyslel jako lákadlo po vzoru Aleksandra Kwasniewského volební autobus Zemák, s nímž pomohl v letech 1996 a 1998 k volebním úspěchům ČSSD. Zároveň se ale neštítil spolupracovat ani s podsvětím, ani proti soupeřům premiéra použít jakékoliv podlé metody, i když zastával funkci šéfa poradců Miloše Zemana.

To dokazuje jak jeho přátelství s šéfem podsvětí Františkem Mrázkem, kterému říkal konspiračně Vodník a kterému bezostyšně dovolil, aby ho navštěvoval na předsednictvu vlády, tak příprava zcela vymyšlené a pomlouvačné zprávy o tehdejší ministryni Petře Buzkové v rámci akce Olovo.

Dokonce Janu Kavanovi na ministerstvo zahraničí doporučil Karla Srbu, který měl později připravit vraždu novinářky Sabiny Slonkové, kvůli čemuž skončil ve vězení. Spekulovalo se o Šloufově účasti na kdejaké korupční kauze včetně nákupu stíhaček Gripen.

Nic z toho ale tehdejšímu premiérovi ani voličům nevadilo a dvakrát jsme si pana Zemana pak zvolili za prezidenta. Oficiálně pan Šlouf odešel z politiky po nepovedené kandidatuře do Senátu na Chrudimsku v roce 2000, při níž se stylizoval za úspěšného podnikatele a nechal se fotografovat na golfovém hřišti a poté, co s ním později odmítli spolupracovat pánové Špidla a Paroubek.

S Milošem Zemanem se ale dále přátelil, vystoupil ze sociální demokracie a v roce 2008 založil pro něj sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož se pak vyvinula Strana Práv Občanů Zemanovci.

V roce 2013 byl ve volebním štábu Miloše Zemana, který se ho ale brzy zbavil nejen kvůli tomu, že se na veřejnost dostal odposlech jeho rozhovoru s Mrázkem, ale i proto, že prohrál v soutěži o blízkost s novým poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým, českým zástupcem ruské firmy Lukoil, který byl zřejmě hlavním finančníkem prezidentské kampaně.

Pan Šlouf zemřel na rakovinu v pražské nemocnici 16. února 2018 ve věku nedožitých sedmdesátin. V roce 2014 vydal knihu vzpomínek s názvem Jak se dobývá Hrad.

V knize najdeme větu: „Pomalu jsem přicházel na to, že vlastně spolupracuji se dvěma Zemany: s jedním úžasným člověkem, skvělým kamarádem a vynikajícím politikem a s druhým, nerudným, domýšlivým ješitou, úplně ztrácejícím empatii i diplomacii.“ Jenže totéž lze říci i o Miroslavu Šloufovi, který jednal podle hesla účel světí všechny prostředky.

Psáno pro ČRo Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelDiskuse


Z. Pešek
18:38
21.2.2018

I. Procházková
14:34
21.2.2018

V. Čermák 376
19:03
21.2.2018

P. Rudolf
9:27
21.2.2018

M. Valenta
9:18
21.2.2018

J. Lepka
8:57
21.2.2018

počet příspěvků: 8, poslední 21.2.2018 07:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.