30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


POLITIKA: Program? Nemáme, ptejte se...

25.9.2013

Stupidita volebních sloganů byla na velmi vysoké úrovni i v minulosti, ale domnívám se, že současná předvolební kampaň je po této stránce extraligová. Kde jsou ty časy, kdy se "Nikdy před námi neuhýbalo pohledem", "Volilo se pravou rukou" nebo se "Šlo po modré doprava"?

Takže popořadě:

#volim pravici

Heslo dokonale nicneříkající. Sprosťáka by možná i napadlo, že se kdosi na Twitteru chlubí tím, které ruce dává při samohaně přednost. Každopádně, kterou stranou je míněna ona pravice? Jaký má program? Jací lidé za ní jsou? To nám tento nablblý slogan nepoví. I jeho upgradovaná verze, kde se dozvíme, že anonmyní uživatel sociální sítě má všeho dost a "volí pravici, neb vše má svou hranici" je krásnou ukázkou toho, jak mnoha slovy neříct nic.

Prosadíme dobře fungující stát

Když pominu, že šanci něco prosazovat na vládní úrovni už ČSSD měla (a povedlo se jí parádní navýšení státního dluhu), nemůžu si nevšimnout češtinského paskvilu v tomto hesle. Jeden by si myslel, že "prosadit" lze nějakou myšlenku, názor, úhel pohledu nebo že je také možné "se prosadit" v nějakém prostředí. Jak se ale prosazuje dobře fungující stát? ČSSD patrně nějaký čas po volbách v parlamentu odhlasuje, že stát funguje, a bude "dobře". Antonín Novotný podobným způsobem kdysi dobudoval socialismus v ČSSR. Prostě to psalo Rudé právo, tak to byla pravda. Asi si založím Facebook, abych mohl být u toho, až dá pan Sobotka jednou ráno do statusu, že je hotovo, že "prosadil fungující stát"... Za á to není česky a za bé to nedává smysl.

Popereme se za vás!

Další hluboká myšlenka, která nic neříká. A kde se jaksi členové této strany hodlají prát? V putyce nebo na plácku za městem? A s kým? Z tohoto hesla ani není poznat, zda se hodlají prát mezi sebou nebo jestli plánují vyrazit na opozici s pochodněmi a vidlemi. Navíc, za koho se budou rvát? Jeden volič chce státní podporu, druhý naopak chce, aby mu stát do života nezasahoval. Takhle to vypadá, že jediným programem tohoto hnutí je bitkaření se (kdyby psali "budeme za vás zápasit", mohl bych si aspoň představit ušlechtilý souboj ve stylu řecko-římském, ale takhle..?).

Nejsme jako politici. Makáme. Najměte si nás

Už léta pozoruji v ČR trend, že jakmile se na billboardu objeví nějaký herec nebo mediálně známá osobnost, lidi na to skočí. "Toho jsem viděla v televizi, to bude slušnej člověk." Takto nejspíš většina voličů uvažuje. Kdyby ještě žil Jaroslav Moučka, patrně by patřil k nejoblíbenějším lídrům, protože v době pádu vlády běžel seriál Okres na severu. Minulým volbám dominoval Radek John, nyní z billbordů juká Stropnický. Jeden si jenom klade otázku, proč tito lidé na jednom plakátu říkají, že tvrdě pracují, aby vzápětí za křižovatkou žebrali na billboardu o práci (Najměte si nás). Přijde mi to jako docela solidní logický kotrmelec, ale není první a určitě ani ne poslední.

A to ani nemluvím o tom, že jedna z parlamentních stran svůj volební program měsíc před volbami teprve smolí.

Co říct na závěr. Masaryk tuším v České otázce píše mimo jiné o tom, že má-li být politická strana úspěšná, musí vyvíjet "politickou činnost drobnou", kterou definuje jako každodenní diskuzní činnost, kdy mají být lidé přesvědčování o názorech. Měla by tomu pomáhat média (a za Masaryka to noviny i dělaly). Ale to by dnes strany musely mít nějaké programy (připouštím, že některé jej skutečně mají a dlouhodobě ho prosazují - v parlamentu i mimo něj).

Takže se zase spustí předvolební diskuze, kdy se krajští lídři budou překřikovat navzájem, moderátora budou žádat, aby je "nechal domluvit", budou se navzájem osočovat ze lži a kde čeho, ale program opět neuslyšíme. Teď zbývá jen čekat, zda ve volbách zabere nejstupidnější heslo nebo naopak slogan nejméně pitomý. Inu, uvidíme.

Martin Blümel