2.5.2024 | Svátek má Zikmund


POLITIKA: Předběžná zpráva o lékárenství

30.1.2009

Každý musí z něčeho žít. Marže lékáren byla seškrtaná na minimum. Pokud je vydáván lék na recept, je z původní ceny odečteno DPH 9% a dle výše ceny léků je cena ještě dále snížena o částku dle vzorce, jehož součástí je i goniometrická funkce. Lékárník zase dostane 30 Kč za položku (druh léku). Tato částka je stejná, ať máte na receptu jedno nebo šest balení.

Pokud je někdo opravdu sociálně potřebný, dostane o tom potvrzení městského úřadu a lékárna vydá lék bez poplatku. Subvencuje chudé ze svého, což je unikát nejen v naší republice, ale snad i ve světě. Toto ustanovení platí od 1.1.2008.

Od 1.2. hodlá sociální demokracie z krajských rozpočtů ve svých zařízeních regulační poplatky hradit i sociálně nepotřebným.

Je to v době, kdy nemá na to, aby dala více peněz na LDN, kde zdraví lidé umírají jen proto, že jedna sestra na patře nemůže fyzicky zvládnout slabé lidi nakrmit a oni tu sílu po infarktu či operacích nemají. Nezvládne dohlížet na to, zda vypijí minimálně litr tekutin denně, protože je sama a musela by se zbláznit. Na některých odděleních tato situace panuje také, i když to nejsou LDNky...

Je to v době, kdy se snižuje příjem státního rozpočtu, vypadá to, že se bude snižovat i dále a poroste procento nezaměstnaných a sociálně potřebných. S tím se nedá nic dělat, to bylo vždy, musíme to přežít, ale proč vyhazovat peníze tímto způsobem?

Je to v době, kdy ze středočeského kraje víme, že ve frontách stojí jen zdraví důchodci. Ostatní část obyvatelstva se tam nedostane, takže o příspěvek jsou okradeni ti nejpotřebnější, totiž invalidé, maminky s dětmi, důchodci z pečovatelských domů, důchodci kteří nejsou schopni si tu frontu vystát...

Je to v době, kdy MF Dnes uveřejnila výsledky testu, jak lékárníci radili špatně pacientům (jaksi se už nezdůraznilo, že test byl opsán z Německa a tam dopadl pro lékárníky mnohem hůře, ani že odpovědi na jednu otázku byly správné v obou variantách). Kolik času bude mít 200 lékáren na rady pro obyvatelstvo, které před tím chodilo do 1200 lékáren?

Jsem přesvědčen, že kdo má zdravý rozum, ví, že dávat příspěvek obyvatelstvu jen skrze některé distributory je nejen neetické, ale i likvidační pro ty ostatní. Pokud je ovšem krajský úřad přesvědčen, že je nutno regulační poplatky hradit všem, ať je hradí skrze všechny lékárny a ať je hradí všem svým občanům, ne jen těm zdravým, co mají dost času stát ve frontě.

Opět (jaká náhoda!) jako za Ratha hrozí mnoha menším lékárnám, které nejsou ve vlastnictví řetězců, zavření.

Ty ve městech zavřeny nebudou, koupí je velké zahraniční řetězce, a to "za hubičku", protože budou prodávány v tísni a pod cenou. Velké zahraniční řetězce toto vydrží i léta, jejich kapitál je nezměrný. A naúčtují nám to v budoucnosti, až budou mít monopol. Nebo je koupí majitelé blízcí Krajskému úřadu a půjdou věci, které před tím nešly... Zavřeny budou pouze ty malé v malých obcích, které se nevyplatí velkým řetězcům provozovat.

Stát i občané si musí rozmyslet, co chtějí. Buď chtějí lékárnu v každém městečku, ale potom ji musí využívat, aby mohla existovat. Nebo stačí několik velkých v Budějovicích a okresních městech, potom ale ať lidé nekřičí, že si musí jezdit pro každý Paralen a Ibalgin do Krumlova a Budějovic. Nelze si vyzobávat z koláče pouze rozinky - a zahraniční řetězce do Loučovic, Frymburka, Větřní, Benešova nad Černou a dalších městeček nepůjdou. Nevyplatí se jim to.

Jim se vyplatí ono vyzobání rozinek. Až budou mít v podstatě monopol, tak ceny zvednou. To je stará pravda, kterou vidíte na dodávkách elektrické energie.

Ale s tím lékárníci nic nenadělají, to je věc státních úřadů a chování lidí. Lékárníci i politická reprezentace se mění, lékárna může zůstat.

Lékárny se bránit budou, ale moc šancí proti krajským státním úřadům nemají. Můžete si myslet, že kopu za sebe, jsem lékárník. Klidně. Ale zvažte fakta.

Dnes jsou to lékárníci, je jich malinko, žádná ekonomická a politická síla. Kdo přijde na řadu druhý? Lékařské ordinace? ČSSD má apetit, a dvě vítězství by jí velice pomohly v celostátních volbách.

A s obyvatelstvem, které za 30 Kč prodá svoji budoucnost, své důchody a kvalitní zdravotnictví, to nebude těžké. A že těch 30 Kč chybět bude, je jasné i socdemákům. Oni pitomí nejsou. Z předsednické tribuny zastupitelstva jihočeského kraje zazněly i výroky "když bude třeba, tak v každé obci třetího řádu zřídíme krajskou lékárnu" (řečník měl namysli situaci, že by snad lékárny nepodlehly a zatvrzele vybíraly poplatek dále). Jen tak mimochodem pár minut před bodem o darech pacientům se řešil dotaz, zda jsou finanční reservy na tuto recesi. Odpověď zněla, že je finanční komise hledá a najde...

Kdo čte Lidové noviny, tomu při rozhovoru s Rathem musela nabíhat husí kůže. Líčil reportérce, jak budou školy a zdravotnictví zcela zdarma, nemocenská vyšší, podpory v nezaměstnanosti vyšší a delší, minimální mzdy vyšší atd. Potom se ho reportérka ptala, kde na to vezme. "Zvýšíme daně." Odpověděla, že potom se jí tedy vyplatí být nezaměstnanou a brát sociální podporu, než pracovat. Tak jí s úsměvem vysvětlil, že z něčeho se přeci tyto výdobytky zaplatit musí...

Prostě sedřeme z vás kůži, nebo budete bez majetku a žít jako cikáni.... Vyberte si. Žádné milice nepotřebuje, ani tlupy SA. Vy nás rádi zvolíte, protože svoboda je těžká a otroctví pohodlné.

Bojí se lékárníci, že zkrachují? Každý podnikatel se bojí, že zkrachuje, bojí se i jeho zaměstnanec. Bojí se tedy i lékárník.

Pavel Pleva