27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


POLITIKA: Petříček naštval Zemana

1.12.2018

Rozhodnutí o změně postavení několika ambasád z nejvyšší politické důležitosti na „obyčejné“, se hrubě znelíbilo prezidentu Miloši Zemanovi, který se dokonce omluvil maďarskému premiérovi Orbánovi.

Ministerstvo zahraničí se vyjádřilo ke zrušení čtyř ambasád v zahraničí jako „nejvyšší politické důležitosti“. Vysvětluje, že se jedná o „administrativně – technickou kategorii“, která nesouvisí s významem bilaterálních vztahů.

Ministerstvo podle svého vyjádření zavádějící termín plánuje změnit nebo úplně zrušit. „Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně - technické kategorie pro ambasády takzvaně nejvyšší politické důležitosti ministerstvo do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší,“ uvedl Černínský palác. Název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve osm, následně deset a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně - politické implikace ve vztazích k těmto zemím, doplnil.

Podle ministerstva tím chce resort ušetřit na platech diplomatů a posílit ambasády v Africe, například v Mali.

Pokud se vrátíme v čase zpátky do roku 2005, tehdy zde vládla koalice ČSSD, lidovců a US-DEU. Ministrem zahraničí v ní byl v roce 2005 Cyril Svoboda za KDU-ČSL. V té době tedy vznikl koncept ambasád „nejvyšší politické důležitosti“, jak nyní vyplulo na povrch nikoliv proto, že jsou to ambasády v důležitých státech světa pro Česko, ale proto, aby tamní velvyslanci mohli dostávat větší plat. To samo o sobě svědčí o obrovské hlouposti autorů této koncepce a docela mi to k Cyrilovi Svobodovi i sedí.

Při rušení čtyřech ambasád jako „top“ se tak má dosáhnout úspory ve mzdách diplomatů. Protože však bylo toto oznámení vrženo do mediálního prostoru bez patřičného komentáře, který přišel až po kritice Miloše Zemana, rozhodně to nebylo vnímáno jako „úspora“ financí, ale jako změna v „důležitosti“. Jestliže navíc Maďarsko patří spolu s Itálií v současné době na pranýř evropské korektní politiky, mohlo to být i tak chápáno, tj. jako nesouhlas s politikou současné maďarské a italské vlády.

„Dovysvětlování“ z ministerstva je už samozřejmě k ničemu. Nikdo mi totiž nevymluví, že prvotní zpráva byla prvoplánově skutečně myšlena jako politický nesouhlas české diplomacie s děním v Maďarsku a Itálii. Vyřazení Kyjeva a Ankary lze také vnímat optikou vnitropolitické situace na Ukrajině a v Turecku. Přesto si u těchto dvou států myslím, že jsou to významné státy v blízkosti Česka stojící mimo EU, se kterými je dobré udržovat korektní diplomatické vztahy. Na rozdíl od Zemana mi osobně přijde vyřazení Ukrajiny a Turecka jako hloupé.

Výsledkem akce „rušení top ambasád“ je tak jen naprosto zbytečný rozruch, který využil Miloš Zeman k tvrdé kritice ministra zahraničí. Pokud Zeman vnímá Tomáše Petříčka jako „loutku“, což je velmi pravděpodobný stav, pak ho neměl do pozice ministra vůbec jmenovat. Vazby Petříčka na europoslance Miroslava Pocheho byly a jsou známy dlouho. Výmluvy na administrativně-technický problém jsou ostatně hodné loutky na tomto ministerstvu.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz