20.3.2018 | Svátek má Světlana


POLITIKA: Není to kýč

22.6.2017

ČSSD se hlásí k Masarykovi a Benešovi. Ale kde je hranice mezi vlastenectvím a nacionalismem?

Komplikovaná doba si žádá neotřelé přístupy. Na straně jedné žijeme v bezpečné a prosperující zemi, řada lidí se přesto cítí být ohrožena. Na straně druhé sledujeme urputnou bitvu sociální demokracie s jejími klesajícími preferencemi.

K pokusům, jak trend otočit, patří instalování ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do role celostátního lídra a kandidáta na příštího premiéra. A právě on - jakkoliv je řazen k levicově liberálnímu křídlu v ČSSD – nyní oprašuje emotivní sousloví „národní hrdost“.

Má to svá pro i proti. Česká sociální demokracie historicky sázela spíš na internacionalismus než nacionalismus. Od jejího zrodu v ní probíhal spor o to, zda upřednostňovat boj za sociální práva, nebo za národní suverenitu. První přístup měl navrch, leč jakmile se otevřela cesta ke vzniku samostatného státu, byla sociální demokracie se svými osobnostmi u toho.

Proto není kýč, když se ČSSD hlásí k Masarykovi, Benešovi, ale i k legionářům, protinacistickému odboji nebo občanskému vzepětí kolem Pražského jara. Tento typ vlastenectví stojí za povzbuzení – a pokud na něm chce Zaorálek stavět „společenský konsensus“, o kterém hovoří, může to být užitečné.

Potíž je v tenké hranici mezi vlastenectvím a nacionalismem. Někteří mohou nový kurs sociální demokracie chápat jako odklon od evropské integrace a evropských řešení. S tím, že Brusel nepotřebujeme a vystačíme si sami, už léta operuje Václav Klaus starší a jeho synovi podobná rétorika zvyšuje rating v konzervativní ODS.

Další část spoluobčanů má pocit, že EU, místo toho, aby bránila evropskou kulturu a civilizaci, národní státy ohrožuje svým přístupem k přistěhovalectví. Vykřikování některých vládních politiků, že Česko už žádné uprchlíky nepřijme a že si naše zbraně Bruselem vzít nenecháme, podobné pocity a falešné naděje posiluje.

Přitom by se mnohem víc slušelo mluvit o ekonomické migraci, sociálním dumpingu a levné práci. Na atmosféru mezi voliči víc než nepřítomní běženci z Blízkého východu či severní Afriky dopadá zaměstnávání pracovníků z Rumunska, Bulharska a postsovětských republik – s prominutím - za pár šušní. Ve firmách neodpovědných podnikatelů to stlačuje mzdy i pracovní podmínky pro cizince i pro domorodce.

Není právě toto věc, o níž by česká politická elita měla vést dialog s evropskými partnery? Vedle společné obrany patří ke klíčovým výzvám celého kontinentu nastavování standardů v oblasti pracovního trhu, sociálních systémů, daní nebo ochrany spotřebitelů. Kdyby pro to uměla sociální demokracie vytvořit domácí alianci, šlo by o záslužný krok.

Pokud někde voliči oceňují kompetenci ČSSD, je to sociální politika. Pohled Lidového domu na Česko a Evropu by měl procházet skrze ní. Pak může být čerstvý manévr oranžových atraktivní jak pro radikální levici, složenou hlavně z mladých proevropsky smýšlejících lidí, tak pro – převážně starší - levicové konzervativce, které oslovuje národovecký prezident Zeman.

Inspirovat se lze v sousedním Rakousku. Aby zelený Alexander Van der Bellen porazil v prezidentské volbě nacionalistu Hofera, objel zemi s vizí, v níž se snoubilo vlastenectví s modernizací. Úkol je to však nesnadný. Zvlášť pro ČSSD s desítkami jejích dalších problémů.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusUž víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


O. Zuckerová
12:59
22.6.2017

V. Pavelka 263
11:50
22.6.2017

B. Hančl
11:47
22.6.2017

J. Jurax
21:04
22.6.2017

M. Prokop
22:45
22.6.2017

A. Alda
10:10
22.6.2017

M. Prokop
9:23
22.6.2017

P. Lenc
9:51
22.6.2017

F. Navr8til
9:08
22.6.2017

T. Kočí
9:16
22.6.2017

P. Lenc
9:51
22.6.2017

počet příspěvků: 11, poslední 22.6.2017 10:45

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.