27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


POLITIKA: Koho volit?

9.5.2019

Volby do Evropského parlamentu se blíží a přijatelných kanditátů a jejich stran je jako šafránu. Kdyby už Klausové měli svoji novou stranu, určitě bych je volil.

Klaus mladší je skutečný demokrat, sportovec a učitel zřejmě také vynikající. Klaus senior má vždycky pravdu. Jediné, co mu vyčítám, že podlehl a podepsal Lisabon. Ale i tak, jednou se mu budou stavět pomníky. Když za nic jiného tak za to, že naši republiku uchránil před eurem.

Jenže strana KLAUS je zatím v nedohlednu, a tak nezbývá než volit SPD. Okamura je pilný v boji o voliče a skeptický vůči EU. Že je proti našemu členství v NATO, z toho bude muset slevit. To je otázka demokratické diskuze.

Jsem masochista, čtu i stranické volební programy. Vyjma proklamované snahy vystoupit z NATO není v celém programu strany SPD jediný bod, který by šel proti našim zájmům a o ktererém by se nedalo diskutovat. Kupříkladu lidová referenda. Reakce Okamurových odpůrců jsou typické pro naše politické elity. Místo aby se vrhli do přesvědčování voličů, že není nic lepšího než EU a poměrná zastupitelská demokracie, začnou vymýšlet nepřekonatelné překážky, jako je povinných půl milionu voličů atd. Ještě demokratičtější je zákaz volby o vystoupení z Unie. Jak může být pro zákaz někdo, kdo na začátku organizoval referendum pro vstup? To je přímá facka všem voličům.

Je sice pravda, že by se nám těžko vystupovalo a že spíše musíme počkat, až se EU rozsype sama. To ale neznamená, že se o tom nemá hlasovat. Stále platí, že rozhodující je vůle voličů. I dnešní beznadějná jednání o brexitu ukazují, že jsme ve špatném spolku. Nebo jinak, že jsme ve spolku, který musí být, podle přání většiny z nás, zásadně reformován. Mluvit o tom, hlavně s našimi souputníky z Visegrádské čtyřky, se musí začít hned. Je neuvěřitelné jak se politické elity a i část „obyčejných“ občanů této republiky dívají spatra na státy, které jsou našimi bezprostředními sousedy, právě tak jako Německo a Rakousko. Při jednotném postupu Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska bychom byli druhým nejsilnějším uskupením v EU.

Nová strana Klausů je potřeba. Potřebujeme stranu, která bude důsledně hájit naše zájmy proti EU. Ano, proti unii, jejímiž členy jsme. Hospodářské noviny přinesly nedávno titulek „Dostavba jaderných bloků v ohrožení“. Prý proto, že se Evropský parlament rozhodl označit jádro za špinavý zdroj. Jedna věc je rozhodnutí europarlamentu a jiná je rozhodnutí naše. Stále ještě platí princip subsidiarity: co mohou členské státy vyřešit samy, to musí být předmětem jejich individuálního rozhodování.

Jiná věc vyžadující nápravu je politická korektnost. Jestliže Klaus jun. řekne, že je nám z Bruselu poroučeno tak, jako kdysi poroučeli nacisté z Berlína českým židovským obcím, tak je to historická skutečnost a není nic špatného o tom mluvit, právě tak jako když kdysi řekl Topolánek „es kommt der Tag“ - přijde den - a korektníci se také mohli pomátnout jenom proto, že to patřilo kdysi do výraziva nacistů. Všichni jsme si rovni a pokud se někdo chce pro něco urážet, tak prosím, ale na vlastní účet.

Totéž platí o nesmyslné překrucování našich zákonů a diskuse o tom. Naše elity prosadily přímou volbu prezidenta. Pan Zeman byl zvolen prezidentem všelidovým hlasováním. To se může líbit nebo ne. V žádné případě to ale nemění pravomoci prezidenta. Pokud snad prezident pravomoci překračuje, je třeba jednat a ne jen nesmyslně tlachat. Od doby, kdy prezident Zeman spoluvytvořil Rusnokovu vládu, už uběhlo dost času na to, aby mu zákonodárci přistřihli křídla. Pokud to neudělali, je to výhradně jejich vina. Mimochodem, úřednická, nikým nevolená vláda je buržoazním přežitkem, jak se říkalo za doby panování komunistických zločinců. Pravda ale skutečně je, že tento nešvar vznikl za panování prezidenta „tatíčka“, Tomáše G. Masaryka.

Pravomoci, které na sebe strhla bruselská byrokracie, nám musí být vráceny. To se, kromě jiného, týká i zahraničního obchodu. Je hluboce nedemokratické a sobecké, jestliže Merkel a spol. uvalí na Rusko obchodní embargo a potom Německo dodá na Krym turbíny pro tamější elektrárnu. Ptal se nás snad někdo? Jak to, že ne?

Ve své nynější podobě není Evropská unie spolek, kde jednají rovní s rovnými. Buď se to změní, nebo se EU rozpadne.