27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


MÉDIA: Kvalita pořadů ČT...

12.1.2008

Od nového roku opět platíme za Českou televizi vyšší koncesionářské poplatky. Neznamená to ale vyšší kvalitu, naopak je vidět častější amatérismus a snahu o senzaci a bulvár. Po vysloveně nepovedených pohádkách uvedených na vánoční svátky (zejména Tři srdce, tato pohádka je vysloveně amatérská, čemuž odpovídá i hodnocení 20% na ČSFD) jsem byl velmi zklamán při sledování pořadu Detektor v úterý 4.1 2008.

Ústředním tématem byl vynálezce Nikola Tesla budící dodnes spekulace a dohady. Výběr hostů byl naprosto neprofesionální od ekologa Petra Pávka před šéfredaktora Osudu Jiřího Maška po spisovatele ezoterické literatury Jiřího Kuchaře. Bylo jasné že se nudit nebudeme a konspirativních teorií dostaneme plnou mísu. Jednotliví hosté se snažili divákovi podsunout myšlenku, že důležité objevy lidstva tají ropná či energetická lobby a právě Tesla přišel na způsob, jak volnou energii z vesmíru (či vakua nebo éteru) čerpat. Celý pořad by se dal rozdělit do dvou hlavních témat: elektromobil, který byl údajně poháněn energií z éteru, a možnost, že Teslův pokus v roce 1908 vyvolal tunguzský výbuch.

Prezentování Teslova elektromobilu v podstatě odpovídá historce uvedené na jednom astrologickém webu [1]. Není mi jasné, na co byly v přístroji diody, když motor byl střídavý. Jedině snad na nejasné řídící a regulační účely. Navíc typ použitých elektronek (kombinovaná dioda-tetroda 70L7GT) je také nepravděpodobný, pocházejí až z roku 1939, pokus se měl konat roku 1931. Jak je vidět, nemohly být použity v silové části, na to byly příliš slabé. Motor měl mít výkon 60 koní (44,7 kW) a bez komutátoru, ovšem jakého konkrétního typu, to není uvedeno. Otáčky jsou udávány u střídavých motorů pro nějakou konkrétní frekvenci, takže údaj 1800 ot/min je naprosto nedostačující. A to nemluvíme o největším nedostatku, nevím o jediném zařízení na planetě Zemi, kde je získávána energie z éteru. Možnost, že by energie byla získána z nějakého blízkého vysílače, lze také zavrhnout. Takže i přes nesporné Teslovy kvality je třeba celou věc označit za nesmysl.

V otázce Teslova pokusu z roku 1908 bych byl již opatrnější, na Aljašce je základna HAARP [2] která má sloužit k výzkumu ionosféry, ale spíše je využívána k vojenským účelům. Původní energetický výboj má být ionosférou zesílen z 3,6MW až na 3,6GW. Zajímavé je, že celé zařízení pracuje na krátkých vlnách (právě ty se od ionosféry odráží), tedy právě v té kmitočtové oblasti, kde bádal Tesla. Tato energie by podle některých spekulací měla být použitelná jako radar, komunikaci s ponorkami či na ničení elektroniky, k rozsáhlým energetickým impulzům. Pokud by systémem HAARP bylo možné takové impulzy vyvolat, jednalo by se o velmi významnou zbraň.

V pořadu se ale mluvilo o energii z vakua a éteru a tato možná reálnější varianta byla pominuta. O možnosti mimozemské lodi se raději nezmiňuji. Navíc snímky přímo z místa hovoří pro dopad meteoritu, včetně tlakové vlny. Nedovedu si představit, jak by takové účinky vyvolal elektrický výboj (pokácené stromy kolem epicentra). Tedy je snad určitá možnost uvolnit energii z ionosféry, ale zde se s největší pravděpodobností jedná o meteorit, na čemž se shoduje naprostá většina badatelů.

Česká televize by se měla držet faktů a ověřitelných informací, nikoli víry pana Pávka ve volnou energii. Pořad svým pojetím hodně připomínal „věřte nevěřte“, grafika vyloženě přitahovala pozornost a znělka nemusela běžet během pořadu 5x . Stále více nabývám dojmu, že těch 135 korun měsíčně dostanou pouze spřátelené firmy a režiséři, na kvalitní pořady není čas ani peníze… Kam se poděje těch šest miliard do provozu ČT?

[1] http://sirver.neutral.cz/EE/clanky.php?id=237
[2] http://www.military.cz/usa/weapons/haarp/haarp.htm