27.5.2018 | Svátek má Valdemar


MÉDIA: Bezvýznamné?

21.10.2014

Možná, nikoli ale z hlediska principu

Když se v nějaké televizi, nota bene celostátní, změní z týdne na týden moderátor jejího hlavního (víkendového) diskusního pořadu, a rozhodne-li se tato televize, že o tom bude v hlavní zpravodajské relaci obšírně referovat, je přirozené očekávat, že řekne nejen „A“, ale také „B“.

Řeč je o TV Prima a její nedělní Partii. Jejím hostitelem byl několik let Jan Punčochář. Nehodnotím jeho výkon, pouze to konstatuji jako holý fakt.

Nová tvář Partie

Nová tvář Partie

Tuto neděli (19/10) jsem Partii nesledoval, měl jsem jiný program. Večer jsem si na Zprávy FTV Prima čas udělal. Jednou zpravodajskou položkou ve scénáři byly i postřehy z dnešní Partie. Na závěr tohoto bodu moderátoři neopomněli zdůraznit: Jak jste si jistě všimli, Partie má novou moderátorku, Terezii Kašparovskou. Diváci se dozvěděli, že se bude střídat s Tomášem Hauptvogelem. Následoval krátký rozhovor na téma, jak se Kašparovské moderovalo, jaké měla pocity a slovo bylo dáno také Hauptvogelovi. Něco jako „promo ex post“.

Nic proti tomu, ale toto bylo pouze ono příslovečné A. Aby byla ona zpráva dle žurnalistických zásad úplná, muselo by být řečeno také „B“, tedy odpověď na otázku, která v tu chvíli napadne každého normálního televizního diváka. Proč už Partii nemoderuje Punčochář?

Nejde o to, že si to každý může přečíst na internetu (tím hůř). Jde o princip a novinářskou profesionalitu. Možná jste si toho v minulosti už všimli: média se ráda šťourají do kde čeho, nejen do počínání politiků (což je OK), ale i do neštěstí soukromých osob (do kterého jim nic není). Když jsou ale sama předmětem zpravodajství, jako mávnutím kouzelného proutku se chovají až podezřele skromně a referují o svých záležitostech, jako dnes (19/10) Prima o Partii, asymetricky (v horším případě dle hesla vím, ale nepovím).

Je to totéž, jako kdyby Američané ve zprávách 9. 8. 1974 řekli, že USA mají nového prezidenta Geralda Forda, aniž by se slůvkem zmínili o tom, že Richard Nixon o den dříve v důsledku aféry Watergate rezignoval.

Je to možná navenek bezvýznamné, nikoli ale z hlediska principu. Prima se snaží působit, zejména ve srovnání s Novou, seriózněji – a dle mého soudu se jí to daří. Dnes ale při referování o Partii v mých očích o část své věrohodnosti přišla. Škoda.

Stejskal.estranky.czDiskuse


Š. Hašek
12:49
21.10.2014

F. Lesniak
0:11
21.10.2014

J. Urban
10:05
21.10.2014

P. Kmoníček
14:25
21.10.2014

počet příspěvků: 5, poslední 21.10.2014 02:25

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.