22.11.2017 | Svátek má Cecílie
LITERATURA: Magazín F&SF jaro 2009

29.5.2009 0:05

Fantasy & Science Fiction Jaro 2009 F&SFTOPlistCarolyn Janice Cherryhová: Kassandra

Děvče vidící svým určitým omezeným způsobem do budoucnosti, respektive vidí v přítomnosti přímo onu budoucnost. Pěkně zpracovaný nápad i závěr povídky.

Fred Chappell: Stín v diamantu

Povídka plná intrik na dvoře vévodkyně. Oproti Tanci stínů však nic novějšího autor nepřinesl, takže ji řadím spíše k průměrným dílkům. Dobrá odpočinková četba.

Tom Reamy: Twilla

Hororová povídka o paní učitelce a o její nové žačce - zdánlivě nevinné dívence. První část příběhu byla dobrá, zaujala mne atmosféra i postupně rostoucí strach z neznámého děsu. Jakmile se však objevil džin, stala se z povídky dost nudná záležitost, která už ničím nepřekvapila.

Mary Rosenblumová: S větrem v zádech

Obchodování s bytostmi poněkud odlišného (přesto lidského) druhu. První částí povídky jsem se prokousával pomalu, ale postupně jsem jí přišel na chuť a hodnotím ji docela dobře.

Chris Willrich: Čaroděj ze staré školy

Příběh ze světa Sama Kosti a Pochmurné Moruše, tentokrát se do popředí dostal dříve vedlejší postava čaroděje Kulobřicha. Dle mého soudu to povídce jen prospělo. Každá postava si sledovala svůj cíl a žádná nebyla vyloženě kladná či záporná. Kdybych to uměl, napsal bych možná konec trošičku jinak, ale i tak musím prohlásit, že to byl nejlepší Wilrichův příběh.

Albert E. Cowdrey: Na den královnou

Zcela jiné dílo než Kmeny z Běly - jiné postavy, jiná atmosféra, jiný děj. Asi bych nepoznal, že příběhy napsal stejný autor. I když byl pachatel jasný téměř od začátku a hlavní postavy nebyli zrovna ukázkoví kladní hrdinové, povídka se četla dobře až k očekávanému konci.

Benjamin Rosenbaum & David Ackert: Tulák

Ztracená existence jedné bytosti. Silná povídka. Zaujala mne jak snaha hlavního hrdiny zařadit se mezi obyčejné smrtelníky a "zmizet v davu", tak jeho zábrany i slabosti a nakonec i pozadí, na kterém se děj odehrával.

Carolyn Ives Gilmanová: Konec okruhu

Putování po mořském dně dosud neprozkoumanými cestami a objevování neznáma. Zpočátku jen tuctový dobrodružný příběh, který se mi však postupně líbil čím dál víc. Příjemný závěr jen umocnil požitek z vlastní četby.

Frederic S. Durbin: Kostlivec

Hororová povídka o jedné místní halloweenské atrakci. Neznámé místo stranou cest a cizinec ve městě. Postupné vykreslování místa i děje. Kostlivec se objevil v celé své kráse pár stran před koncem a nijak to povídce neubralo (oproti Twillině džinovi) a ač samotný závěr nebyl nijak novátorský, nebyl ani nudný.

Články Elizabeth Handové a Františka Novotného vhodně doplnily tématiku Magazínu. Jen mám pocit, že pan Novotný používá recenze spíše k propagaci vlastních názorů, než k vlastnímu rozboru díla, ale protože jsem s ním tentokráte v lecčems souhlasil, nevadilo mi to.

Co se týká sehnatelnosti Magazínu, tak jsem brzy po jeho obnoveném vycházení přešel na předplatné, neboť se mi ve Zlíně a jeho blízkém okolí těžko sháněl. I teď ho vídám v místních knihkupectvích jen velmi ojediněle a rozhodně ne víc než v jednom výtisku. Magazín hodlám kupovat (a číst) i nadále a tedy doufám, že nám ještě nějakou dobu vydrží. Přesto, že se mi v něm některé povídky nelíbí, přečtu si je už jen kvůli tomu, abych si uvědomil, co vlastně chci nebo nechci.

Magazín Fantasy & Science Fiction 01/2009
Cherryh, C. J. - Chappell, Fred - Reamy, Tom - ...

Nakladatel: Triton
Překladatel: Aleš Heinz, Robert Tschorn, Eva Brožová, Radim Rouče, Andrea Peprlová, Jiří Engliš, Jana a Jan 'Jam' Oščádalovi, Zdeněk Uherčík
Obálka: Cory Ench, Catska Ench
Redakce: Martin Šust, Marie Semíková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240
Rozměr: 125 x 200
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Jaroslav Pleva


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...