Neviditelný pes

LITERATURA: Magazín F&SF jaro 2009

29.5.2009 0:05

Fantasy & Science Fiction Jaro 2009 F&SFTOPlistCarolyn Janice Cherryhová: Kassandra

Děvče vidící svým určitým omezeným způsobem do budoucnosti, respektive vidí v přítomnosti přímo onu budoucnost. Pěkně zpracovaný nápad i závěr povídky.

Fred Chappell: Stín v diamantu

Povídka plná intrik na dvoře vévodkyně. Oproti Tanci stínů však nic novějšího autor nepřinesl, takže ji řadím spíše k průměrným dílkům. Dobrá odpočinková četba.

Tom Reamy: Twilla

Hororová povídka o paní učitelce a o její nové žačce - zdánlivě nevinné dívence. První část příběhu byla dobrá, zaujala mne atmosféra i postupně rostoucí strach z neznámého děsu. Jakmile se však objevil džin, stala se z povídky dost nudná záležitost, která už ničím nepřekvapila.

Mary Rosenblumová: S větrem v zádech

Obchodování s bytostmi poněkud odlišného (přesto lidského) druhu. První částí povídky jsem se prokousával pomalu, ale postupně jsem jí přišel na chuť a hodnotím ji docela dobře.

Chris Willrich: Čaroděj ze staré školy

Příběh ze světa Sama Kosti a Pochmurné Moruše, tentokrát se do popředí dostal dříve vedlejší postava čaroděje Kulobřicha. Dle mého soudu to povídce jen prospělo. Každá postava si sledovala svůj cíl a žádná nebyla vyloženě kladná či záporná. Kdybych to uměl, napsal bych možná konec trošičku jinak, ale i tak musím prohlásit, že to byl nejlepší Wilrichův příběh.

Albert E. Cowdrey: Na den královnou

Zcela jiné dílo než Kmeny z Běly - jiné postavy, jiná atmosféra, jiný děj. Asi bych nepoznal, že příběhy napsal stejný autor. I když byl pachatel jasný téměř od začátku a hlavní postavy nebyli zrovna ukázkoví kladní hrdinové, povídka se četla dobře až k očekávanému konci.

Benjamin Rosenbaum & David Ackert: Tulák

Ztracená existence jedné bytosti. Silná povídka. Zaujala mne jak snaha hlavního hrdiny zařadit se mezi obyčejné smrtelníky a "zmizet v davu", tak jeho zábrany i slabosti a nakonec i pozadí, na kterém se děj odehrával.

Carolyn Ives Gilmanová: Konec okruhu

Putování po mořském dně dosud neprozkoumanými cestami a objevování neznáma. Zpočátku jen tuctový dobrodružný příběh, který se mi však postupně líbil čím dál víc. Příjemný závěr jen umocnil požitek z vlastní četby.

Frederic S. Durbin: Kostlivec

Hororová povídka o jedné místní halloweenské atrakci. Neznámé místo stranou cest a cizinec ve městě. Postupné vykreslování místa i děje. Kostlivec se objevil v celé své kráse pár stran před koncem a nijak to povídce neubralo (oproti Twillině džinovi) a ač samotný závěr nebyl nijak novátorský, nebyl ani nudný.

Články Elizabeth Handové a Františka Novotného vhodně doplnily tématiku Magazínu. Jen mám pocit, že pan Novotný používá recenze spíše k propagaci vlastních názorů, než k vlastnímu rozboru díla, ale protože jsem s ním tentokráte v lecčems souhlasil, nevadilo mi to.

Co se týká sehnatelnosti Magazínu, tak jsem brzy po jeho obnoveném vycházení přešel na předplatné, neboť se mi ve Zlíně a jeho blízkém okolí těžko sháněl. I teď ho vídám v místních knihkupectvích jen velmi ojediněle a rozhodně ne víc než v jednom výtisku. Magazín hodlám kupovat (a číst) i nadále a tedy doufám, že nám ještě nějakou dobu vydrží. Přesto, že se mi v něm některé povídky nelíbí, přečtu si je už jen kvůli tomu, abych si uvědomil, co vlastně chci nebo nechci.

Magazín Fantasy & Science Fiction 01/2009
Cherryh, C. J. - Chappell, Fred - Reamy, Tom - ...

Nakladatel: Triton
Překladatel: Aleš Heinz, Robert Tschorn, Eva Brožová, Radim Rouče, Andrea Peprlová, Jiří Engliš, Jana a Jan 'Jam' Oščádalovi, Zdeněk Uherčík
Obálka: Cory Ench, Catska Ench
Redakce: Martin Šust, Marie Semíková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240
Rozměr: 125 x 200
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Jaroslav Pleva


zpět na článek