27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


IZRAEL: Sestřelen špionážní bezpilotní letoun

13.10.2012

V Izraeli došlo o víkendu k incidentu, který může být předzvěstí nedobrých událostí. Do jeho vzdušného prostoru pronikl od jihu ze Středozemního moře neznámý bezpilotní letoun a směřoval na východ. Izraelská armáda ho sestřelila až po skoro 30 minutách letu v severní části Negevské pouště za Beerševou.

Skutečnost, že nechala letadlo přeletět polovinu izraelského území, vysvětlila tím, že je chtěla zlikvidovat až v oblasti, kde jeho pád nemůže způsobit ztráty na životech. Podle ní šlo o špionážní, a nikoli útočnou misi.

Zdálo se, že letoun přiletěl z pásma Gazy, ale palestinští teroristé tak vyspělou technikou nedisponují. Dnes je už jasné, že letoun je íránské výroby a s íránskou pomocí ho vyslal libanonský Hizballáh. Írán nedávno oznámil, že vyvinul vlastní stroj tohoto druhu. Letoun vyletěl z Libanonu, ale byl záměrně naveden přes moře až na jih, aby zdánlivě pronikl do Izraele z pásma Gazy – možná aby se Hizballáh vyhnul izraelské odvetě.

Hizballáh poslal v posledních osmi letech do Izraele už čtyři bezpilotní letouny. První spadl do Středozemního moře, druhé dva Izrael sestřelil a poslední havaroval letos v červenci už v jižním Libanonu.

Zdá se, že Hizballáh a Íránci chtěli otestovat vojenské schopnosti a připravenost Izraele. Letoun však také mohl zkoumat potenciální cíle útoku. Třicet kilometrů jižně od místa sestřelení je jaderné výzkumné centrum u Dimony, které mohlo být skutečným terčem mise. V roce 2010 armáda u Dimony sestřelila špionážní balon. V Negevské poušti je však také americká radarová stanice napojená na středisko v Turecku, které je součástí americko-izraelské protiraketové obrany před útokem íránských balistických střel.

Generální tajemník Hizballáhu, šajch Hasan Nasralláh, nedávno prohlásil, že hnutí dokáže zaútočit i na Dimonu a že "promění život milionů sionistů v opravdové peklo". Ani on, ani Írán sobotní incident nekomentovali, ale televizní stanice Hizballáhu al-Majadín potvrdila, že letoun patřil šíitskému hnutí.

Izraelská armáda tvrdí, že letadlo sledovala už od Středozemního moře a že na své třicetiminutové cestě nemohlo spatřit nic, co by se nenašlo na satelitních mapách Googlu. Zpravodajské služby ji však zahrnuly kritikou. Považují za znepokojující, že armáda letoun sestřelila pouhých30 kilometrůod Dimony, a upozorňují, že letěl nad Středozemním mořem tři hodiny, než ho zaregistrovala. Třicetiminutový přelet nad izraelským územím byl podle kuloárních informací způsoben neúspěšnou snahou armády přimět letadlo k přistání elektronicky. Měla je však okamžitě sestřelit, aby nemohlo shromáždit a odeslat žádné informace, upozornili zpravodajci. Írán si také hned pospíšil s prohlášením, že izraelská protiletadlová obrana má slabiny.

Otázkou je teď izraelská reakce. Ministr obrany Ehud Barak zdůraznil, že vláda považuje incident za velmi vážný, ale je otázka, jestli podnikne odvetný útok na cíle Hizballáhu, který by mohl rozpoutat vojenský konflikt, nebo zvolí zdrženlivost. Zatím se omezil jen na nedělní varovný přelet stíhaček nad libanonským územím.

Situace v oblasti je velmi výbušná a jakýkoli nerozvážný krok může vyvolat válku. Riziko je nejhorší za mnoho let. Sotva po projevu izraelského premiéra Binjamina Netanjahua koncem září v OSN svitla naděje na odklad izraelského útoku na íránská jaderná zařízení, zvýraznila se hrozba z Libanonu, Sýrie, pásma Gazy, ale také Íránu. Hizballáh vyhrožuje útokem, vysílá letecké špiony a snaží se získat chemické zbraně syrského režimu. Na syrsko-izraelských hranicích jsou rozmístěni příslušníci íránských Revolučních gard, kteří možná syrské chemické zbraně už mají.

Minulý týden se u hranic shromáždilo několik desítek ozbrojených Syřanů a izraelská armáda evakuovala všechny turisty z hory Chermon v Golanech. Ze Sýrie už do Izraele zabloudilo i pár minometných střel. Írán nedávno prohlásil, že by na Izrael mohl podniknout "preventivní úder", a Hamas z pásma Gazy podle zpravodajských zdrojů podepsal slib, že se k případnému íránskému útoku připojí. Izrael s obavami sleduje i eskalaci mezi Tureckem a Sýrií.

Incident byl poučný pro všechny strany a Izraelcům přinesl cenné informace. Podle analýzy trosek letadla šlo o velmi vyspělý stroj se začleněnými prvky amerického bezpilotního letounu, kterého se Írán zmocnil v prosinci. Ukázalo se také, že Hizballáh má technické schopnosti, o kterých dosud zpravodajské služby nevěděly. Letoun však Izraeli především připomněl, že Írán s Hizballáhem dokážou zasáhnout cíle i v hloubi izraelského území a nepřítel ho napadne nejen raketami, ale i bezpilotními letouny, které pravděpodobně použije k "sebevražedným útokům". V pondělí proto armáda nedaleko Haify zprovoznila protiraketový systém Patriot.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6