27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


IZRAEL: Primárky vládního Likudu

3.2.2012

V úterý si znovu upevnil postavení izraelský premiér Binjamin Netanjahu – uspořádal primárky své strany Likud, zvítězil s více než třemi čtvrtinami hlasů a už sedmý rok zůstává v čele strany. Ostatní hlasy získal jeho jediný soupeř, ultrapravicový osadník Moše Feiglin, známý svým zásadním odporem vůči samostatnému státu Palestinců.

Skutečnost, že Netanjahu vypsal primárky právě nyní, vyvolala spekulace o předčasných parlamentních volbách. Ty řádné se mají konat až v říjnu 2013, ale podle analytiků bude Netanjahu možná chtít stvrdit své postavení v čele vlády kvůli americkým prezidentským volbám koncem roku. Barack Obama se nyní věnuje předvolební kampani a neangažuje se jako prostředník izraelsko-palestinského mírového procesu, ale v Izraeli panují obavy, že po svém případném znovuzvolení zesílí tlak na izraelskou vládu, aby přijímala propalestinské ústupky, které Netanjahu dělat nechce. Průzkumy trvale předpovídají Likudu volební vítězství a Netanjahu bude možná chtít Obamovi ukázat, že izraelská veřejnost jeho postoje podporuje.

Možnosti předčasných voleb si je vědoma i Cipi Livni, předsedkyně pravostředové Kadimy. Strana vyhrála minulé volby, ale skončila v opozici, protože nenašla dostatek spojenců k sestavení vlády. I Livni teď vypsala primárky – na 27. března. Její pozice ve straně však není tak pevná jako Netanjahuova v Likudu. Bude čelit svému tradičnímu kritikovi, bývalému ministrovi obrany Šaulu Mofazovi, a nejméně dvěma dalším zájemcům o předsednictví.

Kadima na tom není nejlépe. Řada voličů jí vyčítá, že v opozici není dost aktivní a že Livni není silnou předsedkyní. A teď jí navíc odláká velké množství stoupenců i rýsující se nový politický subjekt, který zřejmě vytvoří populární novinář Jair Lapid, syn zesnulého bývalého předsedy dnes již zaniklé strany Šinui Tomyho Lapida.

Jair Lapid začátkem roku opustil dobré místo v televizi, kde moderoval oblíbený publicistický pořad, a oznámil, že vstoupí do politiky. Mezi jeho odchodem z médií a vstupem na politickou scénu má uplynout určitá doba, aby Lapid umlčel kritiku, že novináři mají jako uchazeči o poslanecký mandát výhodu před ostatními. Když svůj záměr oznámil, vyvolal vlnu nadšení frustrovaných voličů a obavy až zděšení politiků. Ještě se ani nerozhodl, zda vstoupí do některé stávající strany nebo založí vlastní, a během jediného týdne mu na Facebooku nabídlo pomoc a podporu 4000 lidí.

Po jeho oznámení následovala záplava průzkumů veřejného mínění. Ukázaly, že Lapid by sice zřejmě neohrozil Likud, ale rozhodně má mít strach Kadima, kterou by jeho případná nová strana ve volbách odsunula možná až na páté místo. Ze současných 28 křesel by jí mohlo zůstat sotva 10, zatímco Lapidova hypotetická strana by jich získala okolo 15 – stejně jako strana jeho otce před devíti lety. Kdyby se však Lapid stal předsedou Kadimy, strana by porazila i Likud. To ale budoucí politik rozhodně odmítl.

Primárky má už za sebou levicová Strana práce – v září je vyhrála Šeli Jechimovič, rovněž bývalá novinářka. Před rokem stranu opustil její předseda a současný ministr obrany Ehud Barak po vleklých sporech se svými spolustraníky, kteří nesouhlasili s účastí v Netanjahuově pravicové vládní koalici. Barak, inspirovaný odchodem bývalého premiéra Ariela Šarona z Likudu za podobných okolností, si založil vlastní stranu Hacmaut (Nezávislost) a ve vládě zůstal, zatímco ostatní ministři Strany práce z ní odešli. Na rozdíl od Kadimy, kterou po rozchodu s Likudem založil Šaron, však Barakovu Hacmaut nikdo nepodporuje a do příštího parlamentu se pravděpodobně nedostane.

Zato Straně práce se pod vedením Šeli Jechimovič daří. Po Barakově odchodu jí stoupla podpora a teď má v rukávu ještě jedno eso – úmysl za ni kandidovat nedávno vyjádřil otec osvobozeného vojáka Gilada Šalita. Noam Šalit si vydobyl velký respekt rozsáhlou mezinárodní kampaní a neúnavným úsilím o osvobození svého syna ze zajetí teroristického Hamasu a strana v něm získává velmi cennou devízu.

Podle nejnovějšího lednového průzkumu zůstává jednoznačným favoritem parlamentních voleb Likud a většina Izraelců by také opět chtěla za premiéra Netanjahua. Za Likudem by dnes skončila Strana práce, ale o druhou příčku by se dělila s neexistující stranou Jaira Lapida, která by přebrala polovinu voličů Kadimě. Ta by se umístila až na čtvrtém až pátém místě spolu se stranou Jisrael Bejtejnu ministra zahraničí Avigdora Libermana, která se těší neměnné podpoře především ruských přistěhovalců.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6