24.5.2019 | Svátek má Jana


GLOSA: Vánoce na Východě

10.1.2019

Dar koptským křesťanům musel dát prezident Sísí

Zaregistrovali jste, že východní křesťané slavili Vánoce? Východními myslíme všechny od pravoslavných přes arménské, gruzínské až po koptské, chaldejské, maronitské i jiné na Blízkém východě, všechny užívající juliánský kalendář. Pokud jste to nezaregistrovali, o něčem to svědčí. Ačkoliv se na Západě mluví o multikulturalismu, v praxi často „skutek utek“. Zejména křesťané v muslimském světě se nesetkávají s větším zájmem a podporou ze Západu.

O nejvíce publikovanou připomínku se zasloužil Egypt, kde otevřeli katedrálu Narození Krista, největší křesťanský kostel na Blízkém východě. Slavnostní ceremonie, za účasti prezidenta Sísího, vybízí k několika postřehům.

Zaprvé. Ač v Egyptě koptové a jejich kostely bývají terčem džihádistů, právě autoritativní režimy jako ten Sísího se snaží působit jako ochránci menšin. Ostatně koptové jsou ve stomilionovém Egyptě menšinou desetiprocentní a ekonomicky vlivnou. Je to sice jen spekulace, ale: bylo by možné otevřít křesťanskou katedrálu, kdyby stále vládlo Muslimské bratrstvo, vítěz „arabského jara“? Znáte jedinou zemi, kde „arabské jaro“ zapustilo své símě a menšiny se tam cítí bezpečně?

Zadruhé. Koptové nezveřejnili detaily financování stavby, snad aby na sebe neupozorňovali. Víme tak, že za stavbou stojí firma Orascom spjatá s armádou, jak v zemi prezidenta maršála Sísího nepřekvapí. Nevíme ale, zda přispěly země křesťanského Západu. A řekněme rovnou, že přispět měly. V době, kdy se turecká či saúdská vláda chlubí, že financují stavbu mešit v Evropě, by byl příspěvek východním křesťanům známkou civilizačního pudu sebezáchovy.

LN, 8.1.2018Diskuse


P. Lenc
10:14
10.1.2019

P. Novak
6:00
10.1.2019

J. Pokoutný
9:25
10.1.2019

J. Pokoutný
9:28
10.1.2019

P. Novak
12:59
10.1.2019

počet příspěvků: 5, poslední 10.1.2019 12:59

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.