15.12.2018 | Svátek má Radana, Radan


GLOSA: Překvapivá slova z Rijádu

5.4.2018

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman poskytl rozhovor prestižnímu americkému časopisu The Atlantic. Hovořil s ním šéfredaktor Jeffrey Goldberg, interview bylo zveřejněno na webu časopisu 2. dubna.

Z izraelského úhlu pohledu použil princ několik formulací, které jsou v kontextu toho, že saúdská monarchie Izrael neuznává, mimořádně zajímavé.

Na Goldbergovu otázku, zda se domnívá, že židovský národ má právo na svůj národní stát alespoň na části země svých předků, princ odpověděl:

Věřím, že Palestinci a Izraelci mají právo mít vlastní zemi. Musíme však uzavřít mírovou dohodu, která všem zajistí stabilitu, a mít normální vztahy.

A na adresu Izraele pronesl princ ještě tyto pozoruhodné věty:

Izrael je velká ekonomika ve srovnání s jeho velikostí a je to rostoucí ekonomika. Přirozeně sdílíme mnoho společných zájmů s Izraelem a pokud bude mír, mohlo by být mnoho společných zájmů mezi Izraelem a Radou pro spolupráci v Zálivu a zeměmi jako Egypt a Jordánsko.

Nedávno jsem v souvislosti s povolením přeletů strojů Air India z Dillí do Tel Avivu skrz saúdský vzdušný prostor psal o tom, že pozvolna tají ledy. Zde máme další malý důkaz, že tomu tak je. Že ze strany Saúdské Arábie není situace, pokud jde o vztahy s Izraelem, tak „zabetonovaná“ jako v případě fanatických vládců Íránu. Každé takové nepatrné světlo na konci tunelu je vítané.

****

Atlantic

Pod tímto titulkem zveřejnil The Atlantic 2. dubna 2018 rozhovor se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem.

Stejskal.estranky.czDiskuse


počet příspěvků: 6, poslední 5.4.2018 08:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.