27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


GLOSA: Policie na přání

18.4.2016

Lepší než s CzechTekem, ale k ideálu ještě daleko

Zásadnější než hlava státu je pro společnost policie. Patří k těm nevoleným institucím, které dávají liberální demokracii rámec. Proto je důležité, jak reflektuje svá selhání. Proto je dobře, že se policejní prezident Tuhý omluvil děkanovi FAMU za návštěvu kriminalistů. Proto je svým způsobem dobře i to, že Miloš Zeman ho pak napadl: „Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených,“ dehonestoval před policisty jejich šéfa. Nachystal tím test, jak zareaguje. A kdo ve čtvrtek viděl tiskovku, kde policejní špičky hodnotily nejen do očí bijící „případ FAMU“, ale celý „čínský týden“, odnesl si dojem, že si vzaly Zemanovu lekci k srdci.

Vše, až na tu FAMU, bylo o. k., cílem bylo udržet pořádek, a když už se šlo proti vlajkám, tak jen kvůli ostřelovačům či pohybům za oknem. Tak vyzněly policejní argumenty.

Společnost je na to citlivá. Ještě je v paměti, jak ji v roce 2005 znepokojil zásah proti technařům. A teď je to silnější. Proti CzechTeku policie zasahovala na louce v pohraničí. Proti nositelům vlajek to bylo Pražanům na očích. To se pak těžko věří, že šlo o kiksy jednotlivců, tvrzení proti tvrzení nebo že na FAMU to byl exces, ale jinde to bylo košer.

Zda byl, nebo nebyl porušen zákon, to je věc právníků. Bylo ale narušeno to, co v očích občanů dává policii punc věrohodnosti – přesvědčení, že nepracuje na objednávku. Jako by se připomněly takové neblahé zážitky, jako když v roce 2000 jel policejní plukovník Jakubík do Hranic na Moravě přesvědčovat kadeřnici Regecovou, aby prodala svou parcelu.

Měřeno laťkou roků 2000 či 2005 vidíme pokrok, neboť policie vysvětluje. Ale pocit, že občas odezírá potentátům jejich přání ze rtů, se jí rozptýlit nepodařilo.

LN, 15.4.2016