27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


GLOSA: Naúčtuje si Cermat 360 milionů za maturity?

8.6.2011

Zatímco jedenáctiletá příprava státních maturit, tedy alespoň podle oficiálních zdrojů, stála český stát něco kolem šesti set osmdesáti milionů korun, je možné, že tento rok k této částce přibude další, těžko zjistitelná, nicméně snadno vypočitatelná částka tři sta šedesáti milionů korun

Vyjděme ze znění § 50, Vyhlášky 177 ze dne 10. června 2009, kde se praví: „Za konání jednotlivé zkoušky, která svým obsahem a formou odpovídá zkoušce maturitní zkoušky, se platí úhrada 1500 Kč, kterou uchazeč o vykonání jednotlivé zkoušky zaplatí před zahájením zkoušky. Škole náleží podíl z úplaty uhrazené Centru ve výši nezbytných nákladů spojených s konáním této zkoušky, nejvýše však 50% úplaty.“

Spočítejme celkové množství maturujících studentů ve školním roce 2010/11 a dojdeme k cifře 90 000.

Každý maturant v tomto školním roce si povinně volí tři zkoušky zadávané Cermatem. Cermat tak od státu za každého maturanta dostává 1500 korun násobeno počtem tří zkoušek, tedy pokud Cermat není dobročinná organizace a maturitní zkoušky nekoná zadarmo, či pokud si od státu neúčtuje symbolickou korunu na zkoušku a žáka.

Střední školy pak na každého maturujícího od Cermatu dostávají konstantních 500 korun, které mají pokrýt tzv. nezbytné náklady spojené s konáním těchto tří povinných zkoušek.

Cermatu zbývají čtyři tisíce korun za každého maturanta, které vynásobeny celkovým počtem abiturientů dávají pohádkových tři sta šedesát milionů korun.

V příštím školním roce 2011/12 se pak tyto náklady českého státu a příjmy Cermatu ještě zvýší, a to v případě, že si žáci středních škol budou muset zvolit čtyři povinné zkoušky. Potom se český stát prohne o pět set čtyřicet milionů korun, tedy něco kolem půl miliardy.

Zda je tato částka adekvátní a správná, nechť každý posoudí sám.

Gymnázium Nad štolou, Praha

Martin Kváča