27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


EGYPT: Udělali to, i když nemuseli

30.3.2016

Jistý server, zmíněn bude níže, dostál své zpravodajské povinnosti a zveřejnil informaci, ačkoli vzhledem k okolnostem by nebylo překvapivé, kdyby celou věc prostě přehlédl. Za otevřenost mu patří uznání.

Tím serverem je egyptský Ahramonline (AOL). V sobotu 26/3 napsal, že izraelská ambasáda v Káhiře aktivovala o den dříve nové webové stránky – v předvečer 37. výročí podepsání mírové smlouvy mezi oběma zeměmi. (Podepsána byla 26/3/1979 ve Washingtonu DC.)

V reportu se dále píše, co si od nových stránek izraelský velvyslanec Haim Koren slibuje: „Věříme, že tento web napomůže ke sblížení mezi lidmi obou našich národů.“ Dodejme, že přesně toho se vztahům obou států nedostává: nikoli z izraelské, ale egyptské strany. Egypťané prostě Izraelce nemají rádi, mnozí považují židovskou republiku za nepřítele č. 1 a vyskytne-li se příležitost, horčejší hlavy mezi nimi to dají bez okolků najevo.

Nemusí jít pouze o lůzu, jak jsme toho byli svědky v létě 2011, kdy dav napadl izraelské velvyslanectví v Káhiře (obr. níže), část budovy vyplenil a spálil izraelskou vlajku (aniž by se egyptská policie zprvu přetrhla, aby tomuto řádění zabránila – ukázalo se, že na porušování elementárních diplomatických zásad nemají „patent“ pouze fanatici v Teheránu). Znovu připomínám nedávný příběh poslance egyptského parlamentu Tawfika Okaši: po soukromém setkání s izraelským ambasadorem Korenem (což je v civilizovaném světě naprosto normální) byl rozhodnutím většiny Sněmovny reprezentantů Egypta zbaven poslaneckého mandátu.

Jak AOL otevřeně přiznává, lídři napříč egyptským politickým spektrem odmítají normalizaci egyptsko-izraelských vztahů. To je smutná pravda. Můžeme se ptát, co si pod tím představit, když oba státy mají podepsanou mírovou smlouvu, neexistují mezi nimi teritoriální nároky a mají (po několikaleté přestávce) opět fungující diplomatické vztahy.

Jednou větou: jde o to nahradit studený mír normálními přátelskými vztahy, neboli naplnit pojmy mír a přátelství reálným obsahem. S dodatkem: aby setkání s šéfem izraelského zastupitelského úřadu neznamenalo vyhazov z parlamentu a div ne obvinění z vlastizrady, například.

Připomeňme: obě země neměly na svých misích velvyslance několik let. Izraelský ambasador opustil Egypt po zmíněném ataku lůzy na budovu jeho mise v roce 2011 a vrátil se loni v září. Egyptského velvyslance odvolal tehdejší prezident Mursí (dnes ve vězení) v listopadu 2012 na protest proti izraelské vojenské operaci proti teroristům Hamasu v Pásmu Gazy; ambasador se do Tel Avivu vrátil až letos v lednu.

Také tyto milníky připomněl ve svém článku o novém webu izraelské zastupitelské mise server AOL. Tedy server, který kdyby se rozhodl hrát roli mrtvého brouka a o novém webu izraelské mise neinformoval, sotva kdo by mu to mohl vyčítat. AOL se ovšem zachoval překvapivě otevřeně – až vzniká dojem, že chtěl, aby lidé (Arabové – web je v arabštině, jak je zřejmé z obr. níže) o novém webu věděli, zajímali se o něj a s jeho obsahem se seznámili.

Ahramonline

Webové stránky izraelského velvyslanectví v Egyptě. Na horním snímku nový egyptský velvyslanec v Izraeli Hazem Ahdi Khairat (vlevo) při přijetí prezidentem Rivlinem, na snímku dole vpravo izraelský ambasador v Káhiře Chaim Koren. Vlevo od snímku dole uprostřed je po rozkliknutí plný text egyptsko-izraelské mírové smlouvy 1979.

izraelská ambasáda

Děsivý obrázek ze září 2011. Rozlícený dav se dobývá přes ochrannou zeď do budovy, v níž sídlí izraelská ambasáda, což se mu nakonec podařilo. Černý den světové diplomacie. Zdroj: Alarabiya.net.

we hate

Srpen nejen klimaticky horkého léta 2011. Jasné poselství na jedné z káhirských demonstrací: NENÁVIDÍME IZRAEL. (Přestože egyptské bezpečnostní síly a egyptské civilisty vraždí při teroristických útocích Arabové muslimského vyznání, zatímco Izraelci s teroristy systematicky bojují. Nenávist je silnější než logika zdravého rozumu.)/Zdroj: Web Israellycool.com.

Stejskal.estranky.cz