27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


EGYPT: Tři roky za názor

4.4.2016

Egypt má skvělé korálové moře a jedinečné památky, ale také řadu problémů. Jeden z nich: tamní justice posílá do vězení za vyjádření názoru.

Případů je celá řada. Dnes si všimněme neblahého údělu spisovatelky Fatimy Naootové.

Takzvané halal porážky, kdy je zvíře podřezáno zaživa, tedy bez předchozího omráčení, jsou předmětem kritiku nemalé části veřejnosti na Západě, ale také jednotlivců v Orientu. K nim patří i Naootová.

Ta se nesouhlasně vyjádřila ke gigantickému provádění halal porážek, které je podstatou muslimského Svátku oběti. Základem je příběh, který je popsán v Koránu, kdy Ibrahím měl obětovat svého syna Ismaíla. Alláhovi ale nakonec stačilo, že Ibrahím byl ochoten to udělat (šlo mu o projev poslušnosti), a spokojil se se zvířecí obětí.

Nechme stranou, že tento příběh je až nápadně podobný tomu, který je popsán v Bibli (ten biblický je nesrovnatelně starší, a tudíž původní), a zaměřme se na něco jiného. V rámci připomínky této události muslimové na celém světě podřežou a nechají vykrvácet při Svátku oběti každoročně obrovské množství zvířat. Jejich počet převyšuje sto milionů.

Spisovatelka Naootová s tím má problém – a veřejně se v souladu se svým přesvědčením vyjádřila v médiích. Podle některých zdrojů měla použít termínu „veselý muslimský masakr“. Podle jiných použila pouze výrazu „masakr“ a dodala svůj úhel pohledu: jednou jeden dobrý muž trpěl noční můru týkající se jeho dobrého syna – a kvůli této svaté noční můře platí zvířata dlouhá staletí svým životem.

Prostě: vyjádřila svůj názor. Ve svobodné zemi by její postoj vyvolal jedinou myslitelnou odezvu - demokratickou diskusi. V Egyptě se věci vyvíjejí docela jinak. Spisovatelce vážně hrozí kriminál.

V lednu (2016) byla odsouzena na tři roky nepodmíněně. Odvolala se. Minulý čtvrtek (31/3) soud její odvolání zamítl a potvrdil tři roky ztráty svobody. Za co? Podle egyptské justice za rouhání a urážku (islámského) náboženství. Podle principů platících v západním civilizovaném světě je samozřejmě nevinná: vyjádřila názor, navíc v záležitosti která je mnohými vnímána sama o sobě jako kontroverzní.

Její pře ještě nekončí. Může se znovu odvolat a nebude-li úspěšná, dalším krokem je postoupení kauzy ke kasačnímu soudu.

Naootová je podle některých zpráv v současné době v Kanadě na „První egyptsko-kanadské konferenci v Torontu“, kde mezi diskutovanými tématy jsou zákon o rouhání a svoboda projevu – obojí v kontextu spisovatelčiny kauzy.

Nevím, jestli by byla ochotná něco takového udělat, ale osobně bych jí doporučil, aby požádala v Kanadě o politický azyl, protože jít ve své vlasti na tři roky do kriminálu za vyjádření názoru je něco, s čím absolutně nelze souhlasit. A spoléhat se na spravedlivý úsudek egyptské justice? To už je jistější ten azyl.

Egypt se snaží získat ve světě dobré jméno a nalákat do svých destinací víc turistů. Kauzou, o níž pojednává tento článek - a Naootová není jediná, komu hrozí v Egyptě vězení kvůli svobodnému vyjádření názoru -, si ovšem u přemýšlivých lidí zásadním způsobem kazí reputaci. Protože hlásí-li se státní moc k principům zahrnujícím svobodu slova, nesmí stejná státní moc za uplatnění tohoto práva brát lidem jejich svobodu.

Fatima Naootová

Fatima Naootová /Zdroj: Poetryfoundation.com

Stejskal.estranky.cz