26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vlastimil 28.11.2006 14:04

Re: Snad by se ty fofrníky daly vylepšit tak,

Takže spolu s větrníky by se měly stavět i nádrže přečerpávacích elektráren. To se nám ty větrníky ale pěkně prodraží - chtěl bych pak vidět ty celkové výrobní náklady na 1 vyrobenou kWh !

skeptikM 28.11.2006 14:02

Re: No, že je na NP celičká plejáda Všeználků,

S prvním odstavce souhlas.

Nicméně, představte si tohle: Když Vás bude ohrožovat soused (např. že Vám ustřelí hlavu), bude Vám docházet voda ve studni, docházet potraviny a budete se bát malárie, budete nejdříve investovat do zvýšení energetické účinnosti Vašeho kotle a vykašlete se na vlastní obranu, vyčištění něbo prohloubení studně či na  hnojiva a léky  ?

Sýček 28.11.2006 14:00

Vypadl Vám bod č. 5

5. Existují i důvodná podezření, že tento jev nemá s lidskou činností nic společného. Sluneční aktivita, poloha sluneční soustavy v galaxii, sopečná činnost, činnost jádra Země, víceméně pravidelná střídání proměnlivého klimatu ....

Lucius Malfoy 28.11.2006 13:59

Ehm ?

Nevím, u koho to kupujete, ale už to nekuřte ... Vítr nemá moc velký vliv na počet otáček ? Roztáčejí se motorem ?  Co chápete pod pojmem obrovitánská setrvačnost ?

František I. 28.11.2006 13:59

Re: No, že je na NP celičká plejáda Všeználků,

Ono to jde také obrátit. Když zjistíte novou pihu, půjdete hned pod kudlu? Když si budete myslet, že máte rakovinu, necháte se otevřít, aby se hoši v bílém mohli přesvědčit, zda máte pravdu nebo ne. Když uvidíte volně pobíhajícího psa, také ho zabijete se slovy, že by vás možná chtěl kousnout? Ještě k lesům. Mimochodem lesů v Evropě opravdu přibývá. Z jednoduchého důvodu: EU dává dotace na zalesňování, aby omezila zemědělskou činnost a hlavně přebytky.

Lucius Malfoy 28.11.2006 13:56

Re: Dobré jitro Vlastíku, nejste trochu Tlustý ?

Jistěže dá, třeba do energie kinetické, v podobě obřích roztáčených setrvačníků. Nebo do energie potenciální, třeba vody, uskladňované ve velké výšce. Též do energie plynu, skladovaného pod vysokým tlakem. Nebo do podoby chemické energie spalitelných látek, získaných elektrolýzou ... Co mne ještě rychle napadne - elektrochemická energie je okoukaná... Co třeba kryotechnické měděné prstence, vychlazené do supravodiva, do nich se též nějaká energie k uskladnění vejde ... Jen ta účinnost, ta dostává na eudel, chudinka.

L8M 28.11.2006 13:51

Re: Re: Re: Re: Re: Bylo by moc príma, kdyby se skutečně oteplilo.

1) to, že ubývání lesů má především místní a ekonomické příčiny je známo už desítky let. Připomenul bych jen klasiku Jean Dorst: Ohrožená příroda, kde je to velmi podrobně rozebráno.

2) to že lesů ve vyspělých státech přibývá lesů a že vyspělé státy obecně podstatně intenzivněji chrání přírodu je prostě FAKT.

jana 28.11.2006 13:50

Re: Re: Vliv zavlažování na oteplování

Vycházím z předpokladu, že přirozený obsah CO2 se zdvihl lidskou činností z 0,03 obj.% na asi 0,04 %, t.j.o jednu setinu procenta. Naproti tomu vodní páry může být ve vzduchu až několik procent. V suché poušti jsou proto horké dny a chladné noci, velké teplotní rozdíly. Rozsáhlejší zavlažování pouštních oblastí určitě zvyšuje výpar a zmenšuje noční ochlazování. Při rostoucím zemědělství, musí být tento vliv stejně významný, ne-li významnější než vliv CO2.

messenger 28.11.2006 13:50

Re: Snad by se ty fofrníky daly vylepšit tak,

No vsak co si myslite ze ten vetrnik je? Je to jeden obrovsky setrvacnik. To si vazne myslite ze se prestane tocit kdyz na minutu prestane foukat? Ty vetrniky maji obrovitanskou setrvacnost, roztaceji se motorem a vitr je pouze udrzuje v pohyby, ale nema moc velky vliv na pocet otacek.

Otacky se taky automaticky reguluji natocenim lopatek.

František I. 28.11.2006 13:49

Re: Re: Re: Vrchní mediální eunuch profesora presidenta

Souhlas s oběma.:-)

gerontusinza 28.11.2006 13:48

Žádné energie není v pravém slova smyslu levná.Re: Re: Zkuste si představit větníky, které by celkem nahradily

Ani u šlapacího kola. Vzhledem k té v současné době dosahované efektivnosti.;-(

Lucius Malfoy 28.11.2006 13:45

Re: ¨Nevím, kde jste na těch

Abschaltwindgeschwindigkeiet  28 - 34 m/s (mit ENERCON Sturmregelung) a nominál je patnáct, mea culpa, o pět metrů jsem se seknul. Podívejte se na průběh výkonu a účinnosti s rychlostí větru, třeba tady :http://www.enercon.de/www/de/broschueren.nsf/vwwebAnzeige/95BBD95599625504C1257194002816F0/$FILE/Produktuebersicht.pdf (bavíme se o E-70 na straně 6).  Takže ten pokles výkonu na osminu už vyvolá změna o 7.5 m/s, nikoliv až o deset, jak jsem mylně předpokládal. Jinak, ať to čtenáři nemusejí hledat, při 3 m/s vyrábí fofrník (dle údajů výrobce) celých 18 kW,

gerontusinza 28.11.2006 13:44

Pane Kříži

mluvíte mi z duše. Tyto teorie jsou již rozšířeny mezi "vědeckým" plebsem tak , že žijí vlastním životem. Jsou na stejné úrovni ( i když se staví jako vědecké) s výroky že v roce XXXX dojde ke konci světa. Kdyby tito blbci pochopili že dnes a denně dochází z hlediska člověka k dost velkým katastrofám a že k tomu stejně jednou dojde ať se jim to líbí nebo ne, tak by se neupínali k jedné dost silně teoretické blbosti, která je snad může v budoucnu zahubit (jako skoro všechno na světě). Cyklický vývoj klimatu jim totiž nic neříká, protože to není dost hrozivé.. Jenže co chcete od pitomců, kteří při všech současných znalostech mechaniky a vesmíru, jsou schopni věřit v nepozemské bytosti a zbožśťují si některé lidi (aniž by si to tito zasloužili) a strašně rádi se bojí. Lituji lidstvo jako celek a vážím si jen několika málo lidí (relativně). Hezký den přeji;-).

ok 28.11.2006 13:41

Re: Re: Re: Ty změny NEJSOU náhodné v tom smyslu, že by se

To co pisete ovsem nejsou zadne argumenty. Podle me jde hlavne o to, ze rychle fluktuace se uregulovat daji, a na pomale celoevropske zmeny vetrno->nevetrno se da v pohode zareagovat, protoze k takove zmene v ramci Evropy dochazi postupne. I podel toho Severniho more dojde ke "skokove" zmene vetrno->nevetrno v ramci nekolika hodin, navic se to da presne predpovedet.

qwe 28.11.2006 13:40

No, že je na NP celičká plejáda Všeználků,

je všeobecně známo. Nicméně, základní problém v přístupu k tomuto jevu je metodologický. Fakta jsou tato: 1. jev globálního oteplování existuje.  2. není důkaz o tom, že je to ve spojitosti s lidskou činností.  3. není důkaz o tom, že to není ve spojitosti s lidskou činností  4.existuje důvodné podezření, je tento jev ve spojitosti s lidskou činností je (ať už tím, že je přímo vyvolán, nebo alespoň urychlován, násoben...)

Takže co s tím? Vzhledem k tomu, co hrozí je z důvodu celosvětové bezpečnosti potřeba se chovat tak, jako by oteplování bylo člověkem způsobeno, alepoň do doby, než bude nezvratně dokázáno, že tomu tak není. Když uvidíte drát el. vedení, spadlý na zem, ta asi bude bez napětí. ale budete na něj sahat? Když vás kousne neznámý pes, tak asi vzteklinu mít nebude. Ale co kdyby, skutečně se na to vykašlete? To, že kouření způsobuje rakovinu plic, řada kuřáků popírá.  Ale když vám tu rakovinu zjistí budete skutečně tak zásadový, že budete stejně kouřit dál?

A.S. Pergill 28.11.2006 13:37

Snad by se ty fofrníky daly vylepšit tak,

že by každý roztáčel mohutný setrvačník, zajišťující v případě náhlého poklesu rychlosti větru několikaminutový doběh.

Jako zásadní řešení ovšem vidím síť extra pro fofrníky, která by hnala vodu nahoru v přečerpávacích elektrárnách, odkud by se pak dala brát energie ve špičce, a přitom síť nedestabilizovala.

klimatolog 28.11.2006 13:37

Re: Re: Vliv zavlažování na oteplování

Pokud jde o modelování vlivu vodní páry a oblačnosti, trochu jste zaspal dobu...

jakovy 28.11.2006 13:35

Re: Re: Pitomci

Jak já je znám, spíš vzteky. Dyť to tady prokazují.

A.S. Pergill 28.11.2006 13:34

Re: Vliv zavlažování na oteplování

S tou párou je to ještě složitější, protože se za určitých podmínek mění na mikrokrystalky, které naopak tepelné záření odrážejí a planetu chladí. Modelovat se to moc nedá (málo vstupních dat), a tak se tomu všichni vyhýbají jako čert kříži.

Přitom bez zvládnutí tohoto problému je veškeré modelování klimatu na houby s octem, protože to CO2 může klidně kolísat v závislosti na teplotě ne jako příčina, ale jako důsledek (ohřátím oceánu se sníží rozpustnost CO2 ve vodě a ten přejde do atmosféry).

Dělat šílená opatření na základě výsledků z takovýchto modelů mohou skutečně jen lidé nevzdělaní s nulovou přirozenou inteligencí - prostě politikové.

BORG 28.11.2006 13:33

Re: Re: Bylo by moc príma, kdyby se skutečně oteplilo.

" Až se spláchne půda v deštných pralesech tak tam bude POUŠŤ. " Ovšem bude to poněkud zvláštní poušť, kde vydatně prší. Velmi bažinatá poušť a protože bažina je úžasný ekosystém s mnoha vzácnými druhy je třeba vykácet všechny dešťné pralesy ! K dokonalosti chybí už jen pár větrníků.

L8M 28.11.2006 13:31

Re: Re: Re: Re: Re: Bylo by moc príma, kdyby se skutečně oteplilo.

1) to, že ubývání lesů má především místní a ekonomické příčiny je známo už desítky let. Připomenul bych jen klasiku Jean Dorst: Ohrožená příroda, kde je to velmi podrobně rozebráno.

2) to že lesů ve vyspělých státech přibývá lesů a že vyspělé státy obecně podstatně intenzivněji chrání přírodu je prostě FAKT.

Robin 28.11.2006 13:30

Re: Re: Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

Přečtěte si prosím také něco o řízení a pak sem pište.

A.S. Pergill 28.11.2006 13:29

Re: Re: Bylo by moc príma, kdyby se skutečně oteplilo.

Problém je, že v těch dešťných pralesích prakticky žádná půda není, veškerá organika je soustředěna do živých rostlin (a živočichů). Z toho důvodu je také jejich vliv na koloběh kyslíku a oxidu uhličitého dost malý.

Vlastimil 28.11.2006 13:28

Re: Vlastík, jenom trošku tlustý ?

Klidně si opatřete i novou učebnici fyziky. Chtěl jsem jen šetřit vaší peněženku, když jsem vás vybízel, abyste si někde na půdě vyštrachal tu starou.

Kdyby existoval nějaký ekonomický výhodný způsob přeměny elektrické energie na jinou uskladnitelnou, tak je dnes ve světě více podobných "nádrží" než nádrží s ropou.  

zdeněk 28.11.2006 13:24

Re: Re: Re: Re: Bylo by moc príma, kdyby se skutečně oteplilo.

přečtěte si ten nesmysl abyste věděl jak si představují ochranu přírody pomocí ekonomiky

http://osel.cz/index.php?clanek=2251

I.L. 28.11.2006 13:22

Re: Vliv zavlažování na oteplování

Tohle je zajimavy dotaz. Hadam,  ze nikdo zadne propocty radeji neprovadel nebot by to politicky stejne nebylo pruchodne :-)

klimatolog 28.11.2006 13:18

Re: Re: Vrchní mediální eunuch profesora presidenta

Jen pro upřesnění - klimatologové se nechtějí nechat namočit ani do zeleného, ani do modrého svinstva...

klimatolog 28.11.2006 13:17

Re: I já bych si rád přečetl komentář nějakého skutečného

Zádný strach, cosi píšu a pošlu to redakci NP. jen je to trochu delší a není to na příspěvek do diskuse.

messenger 28.11.2006 13:16

Re: No samozřejmě,

Jerry, problem lidi byva ze se nekoukaji moc daleko do minulosti. Mylne se domnivaji ze par let jejich pomijiveho zivota znamena vyznamne obdobi ve vyvoji zemekoule. Neni tomu ale tak. Je to vyznamne obdobi v jejich zivote, nic vic. Klima zemekoule se podle historickych zaznamu meni porad, a to moc drasticteji nez si myslite (nekto tady uz psal o neuveritelne teplem obdobi v 9 stoleti kdy se pestovala psenice v Gronsku a taky o male dobe ledove pred cca 200 lety). Je posetile vyvozovat souvislosti mezi vyvojem klimatu a aktivitami lidstva. Nerikam ze to je vylouceno, ale ani neni na zaklade nasich relativne povrchnich poznatku mozne rici ze je tomu tak.

Tot vse.

vita 28.11.2006 13:15

Re: Re: Co se týče větrníků,

Pokud vyrobí dost elektřiny, tolik, aby se zplatil, budiž mu přáno.

Pokud tedy vyrobí tolik, aby zaplatil nejen sebe, ale taky náhradní zdroje vykrývající jeho výpadky (což je ve skutečnosti, i u těch v Severním moři) základní stav.