27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


BLÍZKÝ VÝCHOD: Gilad Šalit – pět let v zajetí

28.6.2011

V sobotu uplynulo pět let od únosu izraelského vojáka Gilada Šalita. Strávil v zajetí teroristů nekonečných 1825 dní, nepochybně v hrůzných podmínkách, mučení, ponižování a psychickém stresu, obklopen nenávistí a brutalitou, bez informací o světě, své rodině i snaze vlády jej osvobodit.

Když ho Hamas v roce 2006 odvlekl podzemními tunely do pásma Gazy, bylo mu teprve 19 let a letos v srpnu mu bude 25 – jestli vůbec žije. Za celou dobu Hamas ani jednou nedovolil, aby ho navštívili zástupci Mezinárodního červeného kříže nebo aby Šalit převzal dárky od rodičů. Za celých pět let získal Izrael jen pět důkazů o tom, že je Šalit naživu, ale od září 2009 už žádný.

Izrael se nepokusil Šalita osvobodit vojensky, protože riziko, že při akci zahyne, je příliš vysoké. Vojáci ho nenašli ani při operaci Lití olova na přelomu let 2008 a 2009, kdy po něm cíleně pátrali. Bývalý premiér Ehud Olmert jednal s Hamasem přes německé prostředníky o Šalitově výměně za 1400 palestinských vězňů, jak hnutí požadovalo. Těsně předtím, než po předčasných volbách v Izraeli odstoupil, došlo málem k dohodě – Hamas nakonec slevil na 1000 vězňů, ale 450 z nich je těžkých zločinců a strůjců nejkrvavějších atentátů. Deset z nich má na svědomí životy zhruba 300 izraelských civilistů, více než čtvrtiny všech izraelských obětí palestinského terorismu. Olmert nakonec od dohody couvl.

Jeho nástupce Benjamin Netanjahu nakonec souhlasil i s propuštěním vrahů, ale pouze pod podmínkou, že se nevrátí na Západní břeh Jordánu, kde by představovali bezpečnostní riziko, ale odejdou do pásma Gazy nebo do třetí země. Hamas to odmítl a v prosinci 2009 se jednání zastavila. Dlouho se zdálo, že Šalit už nemá naději.

Problémem jsou i neshody uvnitř Hamasu a nároky velitele jeho ozbrojeného křídla Ahmada Džabarího, který je údajně jediný, kdo zná místo Šalitova věznění. Kdykoli politické křídlo Hamasu naznačilo ochotu k dohodě, Džabarí ji zmařil.

Možnost izraelského nátlaku na Hamas se výrazně snížila loni v červnu, kdy vláda po incidentu na propalestinské flotile a smrti devíti Turků zmírnila blokádu pásma Gazy. Toto rozhodnutí široce kritizovala izraelská veřejnost. K souhlasu s propuštěním nejhorších teroristů nepřimělo Netanjahua ani doporučení bezpečnostních složek, které ho ujistily, že si je zase pochytají.

Podle premiéra je riziko nových útoků příliš velké a kvůli jednomu vojákovi nelze ohrozit životy dalších lidí. Většina Izraelců s ním ale nesouhlasí – podle nejnovějšího průzkumu by jich 63 procent za Šalita propustilo i krvavé vrahy.

Déle než rok jednání vůbec neprobíhala. Mezitím propukla povstání v arabských zemích, padl režim egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který hrál v jednáních klíčovou roli, a v Izraeli se vyměnili ředitelé zpravodajských služeb, náčelník hlavního štábu i vyjednavači.

Slabounká naděje svitla teprve v poslední době. Iniciativy se chopilo nové vedení Egypta, které s Hamasem navázalo přátelské vztahy, o jakých se mu za Mubaraka ani nesnilo. Egypt mu zprostředkoval dohodu o usmíření s Fatahem a dal mu velkorysý dar v podobě otevření hranic s pásmem Gazy. Podle neoficiálních zdrojů to však podmínil větší flexibilitou v kauze Šalit. Nedávno Egypt hned třikrát navštívil i neústupný Džabarí.

K Šalitově propuštění pak Hamas minulý týden vyzvali německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicholas Sarkozy. Bylo to vůbec poprvé, kdy se dva tak významní evropští politikové o Šalitovi zmínili společně. Dokonce se do vyjednávání zapojili vlastní iniciativou, která Hamasu za jeho propuštění nabídla další uvolnění izraelských hranic s pásmem Gazy a povolení dosud zakázaných stavebních projektů.

Podle neoficiálních zpráv vázne dohoda na dvou problémech. Prvním je počet nejtěžších zločinců, které chce Izrael deportovat, a druhým je požadavek Hamasu na propuštění vysokých palestinských politiků, jako je velitel Fatahu Marwán Barghutí odsouzený na doživotí za vraždy nebo generální tajemník Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ahmad Sadat, strůjce atentátu na izraelského ministra Rechavama Zeeviho.

Tři dny před sobotním výročím Netanjahu zopakoval, že splnění požadavků Hamasu by ohrozilo Izraelce. Také arabské zdroje tento týden potvrdily, že v jednání nenastal žádný pokrok. A Hamas ve čtvrtek odmítl žádost Červeného kříže o návštěvu Šalita i o důkaz, že je ještě naživu. A to není po skoro dvou letech od posledního důkazu vůbec dobré znamení.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6