19.3.2024 | Svátek má Josef


ARCHITEKTURA: Vychází knížka „Praha na prahu moderny“

21.11.2017

Před časem se na mne obrátilo nakladatelství Paseka s otázkou, zda bych nechtěl napsat další pokračování průvodců po moderní architektuře naší metropole – věnované tentokrát období 1850-1900. Připomínám, že v minulých letech vyšly celkem čtyři – 3 svazky Prahy moderní se týkaly let 1900-1950, která byla docela divoká a zajímavá, neboť se v krátké době vystřídala řada stylů od secese, moderny, kubismu, art deca, neoklasicismu nebo funkcionalismu, až po stalinskou sorelu.

Praha na prahu moderny

Pak jsme s Petrem Kratochvílem navázali na tuto éru čtvrtým svazkem, věnovaným pražské architektuře druhé poloviny XX. století. To už bylo asi zajímavé méně, ale i tehdy se vystřídaly různé styly – zas od té sorely až třeba po dekonstruktivismus Tančícího domu. To byl – filmařsky řečeno – takový celkem očekávatelný sequel předchozí edice. A nyní měl tedy přijít prequel – tedy druhá polovina XIX. století, jíž ovšem dominoval jediný styl – historismus, tedy období, kdy architekti těžili z minulých epoch a navrhovali stavby neorománské, neogotické, neorenesanční, v 90. letech pak i neobarokní. Řada lidí tohle nemá moc rádo – tyhle tzv. pseudostyly. Až samý závěr století k nám z Vídně přivál novou svěží módu – secesi.

Nakonec jsem se ale do práce pustil a čím dál víc mne to bavilo, zejména proto, že tohle období není moc zpracované – samozřejmě až na výjimky staveb typu Rudofinum, Národní divadlo apod. Pseudostyly zase nejsou až tak netvůrčí, ano, zprvu se víc kopírovalo, ale později architekti různé prvky volněji kombinovali, nakonec i různé styly, jak je patrné třeba na průčelích domů v Pařížské ulici (byť ty už většinou vznikly až na prahu XX. století). Co je úžasné, je spolupráce architektů a výtvarníků – ty různé variace štukové výzdoby, mozaiky, vitráže, znovuobjevená metoda proškrabávané omítky, neboli sgrafita, ale také fresky nebo chiaroscura… Prostě výtvarníci měli tehdy žně. To platí samozřejmě i pro interiéry, některé jsou prostě úžasné, co se výzdoby týče. Taky jsme tentokrát dali řadě významnějších staveb větší prostor – tedy i více obrázků s detaily. Fotografie jsou opět dílem Pavla Hrocha a zase jim myslím svědčí černobílá verze.

V knize je představeno na 160 staveb, řazených opět dle pražských čtvrtí. Nechybí jména autorů, přesné adresy, datování i původní názvy budov, ale také mostů, tunelů, památníků apod. Ty lze snadno lokalizovat podle podrobných map. Dále tu čtenář najde představení vývoje jednotlivých čtvrtí, slovníček architektů i různých architektonických prvků a seznam literatury. Grafika je dílem Jiřího Nováka, mapy vytvořil Miroslav Kloss, jazyková korektura je dílem Martiny Dobiášové a redaktorem svazku byl opět Viktor Bezdíček. Knížka má 272 stran a měla by být v prodeji po 21. listopadu.

Na obrázcích jsou také obálky předchozích svazků edice.

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998