27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


AKVARISTIKA: Ryby - pokračování

18.4.2006 15:51

Začněme tedy s rybami, které jsou běžně dostupné a většinou chované. Především živorodky, tetry, sumci, cichlidy, parmičky a čichavci. Nemohu uvádět jmenovitě všechny zástupce těchto skupin, je jich totiž na tisíce, ale pojďme na ty nejznámější. semena

Živorodky - Poeciliidae (živorodkovití), jsou velmi vděčné ryby, ale pozor na jejich vlastnost, kterou bychom neměli podcenit. Jejich trávení je dosti nedokonalé a značně znečišťují vodu. Proto mějte na paměti, že živorodek by nemělo být v akváriu mnoho. Již v některém z předcházejících dílů jsem psal, že místo jedné robustní živorodky, můžete dát do nádrže např. deset neonek, nebo jiných, malých teter.

Pozor! Živorodky jsou z velké většiny všežravci. Platí tedy, že je dobré přidávat krom běžné umělé stravy živočišné, také složku rostlinnou. (Potravě se budu věnovat v některém budoucím pokračování.) U živorodek platí též, že patří do skupiny ryb s tzv. rychlorozpustným trusem. U tohoto pojmu se pozastavím. Jde v podstatě o to, že trus je u každého rybího druhu rozdílný a v umělé, prostorem omezené nádrži, nám může dělat menší či větší problémy.

Po pozření potravy dochází k trávení a potrava prochází trávicím traktem. Dokonalé trávení neexistuje a tak mnoho nestrávené potravy se vrací v podobě trusu zpět do vody a protože je již ve stádiu rozpadu, vlastně natrávená, ve vodě se začne ihned rozpouštět. Záleží také mnoho na tom, čím ryby krmíme. Předpokládám ale, že drtivá většina ryb v běžně provozovaných pokojových akvárií je krmena průmyslově vyrobenou potravou. Podobně je to např. u závojnatek.

Výrobci krmiv již vyvinuli krmiva, která zaručují tzv. "granulaci trusu", ale je to vždy něco za něco. Je dobré si uvědomit, že rostlinožraví živočichové mají delší střeva a tak není dobré je dlouhodobě krmit živočišnou potravou, natož uměle připravenou. Hrozí totiž ucpání střev a mnohdy ryby hynou zdánlivě bez příčiny.

Doporučuji tedy krmit velmi opatrně, maximálně jednou denně a to ráno. Pro rybí organismus je uměle vytvořená potrava složením většinou dobré kvality (záleží na značce), ale fyzicky ne zcela vhodná. Proto nepřekrmujte! Zase zde platí, méně je více! Jinak je to potom v chovech generačních ryb (ryby chované pro další rozmnožení).

Živorodky jsou většinou mírné ryby, které jsou svým projevem v akváriu bezproblémové a jsou mezi chovateli oblíbené. Pozor ale, jsou mezi nimi i druhy, které jsou výhradně dravé a nesnášenlivé. Jde především o živorodou štičku Belonesox belizanus z východní části střední Ameriky. Zvolíte-li ji ale jako obyvatele vašeho akvária, můžete pozorovat nádherný projev dravce. K jejímu zdárnému chovu je dobré si odchovávat v jiném akváriu potěr např. jiných živorodek. Samička je v dospělosti až 20 cm velká, samec potom 10cm. Hodí se ale, vzhledem ke své povaze pouze do společenství větších ryb, na které si netroufne.

Bude-li si ale někdo myslet, že živorodka je pro svou mírnou a nenáročnou povahu jednoduchým chovancem pro odborníka akvaristu, je na omylu! Udržet geneticky ustálené chovy, nebo vyšlechtit nový kmen např. pavích oček je jednou z nejtěžších akvaristických disciplin. Tato disciplína vyžaduje od akvaristy mnoho zkušeností a také velikou trpělivost. Základní znalosti genetiky jsou nevyhnutelné.

Budete-li ale přece v akváriu chovat větší množství živorodek, už jen proto, že se některé z nich snadno množí, doporučuji častěji odkalovat a obměňovat tak část vody za čerstvou.

U živorodek je běžný kanibalismus a tak je dobré samičku, která bude rodit, umístit do "porodničky", která eliminuje pozření potěru samičkou. Nebudete-li chtít odchovávat živorodky intenzivně, postačí umístit do akvária plovoucí rostliny. Tímto způsobem se část potěru zachrání, protože se v rostlinách po porodu ukryje. Budete-li potřebovat radu pro konkrétní druh, napište.

Musím se zde ještě zmínit o návštěvníkovi, který si říká soslomos, a nesmyslně reaguje na mé články. Bohužel, pro jeho anonymitu a zoufalost počínání, na něho nemohu ani nechci nadále reagovat. Ale protože jsem tyto stránky uvedl v život a cítím i trochu té zodpovědnosti za zvířátka a jejich chov, který vám doporučuji, budu tedy v budoucnu jen ve zkratkách upozorňovat na jeho chyby a nepřesnosti. Tak především je hrubá chyba si myslet, že v umělém prostředí, jako je akvárium existuje, nebo může existovat dokonalá biologická rovnováha. A další chyba je zmínka o výměně vody. Již v předešlých dílech jsem se zmiňoval o pravidelnosti - a to týdenní.

Jiří Růžička