27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


A doby se mění

5.10.2015

Čtu na netu o hnutí – nebo jak to nazvat - Chapa Tu Choro . Pochází to z Peru a je to realizace ideje „chyť si svého zloděje“. V Peru zloděje chytají a v další fázi lynčují. Ne snad, že by je polili asfaltem a posypali peřím, natož aby je pověsili. Dají jim nakládačku a natočí to na video a pošlou na Facebook. To se u nás nemůže stát.

V této souvislosti jsem si připomněl případ z nedávné doby, kdy někomu vandalové čmárali po baráku a on si instaloval kameru a natočil je. Božíčku, ten z toho měl průser! Dopustil se odpudivého vpádu do soukromí jednotlivce. Byla z toho dlouhá tahanice, dopadla dobře, pachatele kamery nepopravili, asi proto, že se na území Evropské unie nepopravuje.

Lámu si hlavu, proč jsou takové absurdity možné.

Od raného věku jsem se ptal, jak se mohlo stát, že lidé v podstatě bez odporu umožnili komunistům uchvátit moc ve státě, všechny okrást a nejhůř postihnout dělníky, kteří ve výsledku dostávali desetinu mzdy za stejnou práci, jakou dostávali jejich druzi na Západě. Dodnes se to nepodařilo odstranit, i když se to zlepšuje.

Uplynula desetiletí a já si dnes říkám, jak asi se budou za dvacet, třicet, padesát let lidé ptát, jak je možné, že jsme to či ono dopustili.

Třeba že kriminálník má větší práva než poctivý občan. Že zřizovatel kamery je postižen a ten, kdo mu ničil majetek, je na žalující straně.

Já si myslím, že znám odpověď.

To, co tvoří vedení státu, potřebuje výsledky a vytvořilo si proceduru, z níž vyplývá , že se zasazuje o veřejné dobro. Například o ochranu soukromí. Všimněte si toho rozdílu, o ochranu soukromí, ne majetku.

Na ochranu majetku je potřeba nasadit bezpečnostní síly a na ty je potřeba alokovat peníze a ty nejsou, protože ty je třeba alokovat jinam, na odborné poradce, na opencardy, na stanice metra v širém poli.

Kdežto když přenesete akcent jinam, třeba na ochranu soukromí, můžete vesele působit, represi přenesete na soukromé osoby, nemusíte nic investovat, jen trestat bezproblémové, neagresivní občany.

A zločinnost?

Bezpečnostní dohled je nákladná položka a trestní proces zrovna tak. Proto je celý systém nastaven tak, aby nadržoval pachatelům trestných činů, poskytoval jim veškeré výhody a kličky a v případě, kdy jsou usvědčeni a odsouzeni, aby nesli co nejmenší tíhu svého činu. To není naše specialita. Ono to tak funguje i jinde.

A teď přicházejí jiná řešení. Velmi středověká. Lynč, to je středověký způsob realizace veřejného hněvu s velkým rizikem omylu.

Zdá se mi, že toto – tím myslím „chyť si svého zloděje“ - je začátek čehosi, co předznamenává jakési společenské posuny v době, kdy státní stroj vykazuje jasné rysy stařecké demence. Už proto, že ve věci imigrační krize ztrácí základní sebeobranné instinkty.