26.4.2024 | Svátek má Oto


MLSOTNÍK: Kynuté růže

6.1.2023

Kynuté růže resp. růžová buchta ohromí návštěvu zvanou; nečekanou a nezvanou návštěvu jimi nejspíš nepohostíte, páč příprava je piplačka.

O kynutých růžích jsem napsala poznámku v diskuzi pod článkem u Jajčina švestkového koláče, který Jajka upekla z role kynutého těsta, a slíbila jsem, že dodám růžový Mlsotník. Abych k vyprávění a k receptu měla i fotodokumentaci, zakoupila jsem 500gramovou roli kynutého těsta, vymazala kulatou pečicí formu, rozpustila máslo, připravila směs cukru se skořicí a začala vykrajovat kolečka.

Kynuté růže - potřeby

Když jsem měla vyrobené první čtyři růže, bylo jasné, že forma je moc velká a těsta málo. I vymazala jsem menší formu a... pořád velké. Nakonec jsem růže naskládala do silikonové formy na chleba. Těsto z 500 g mouky není totéž, co 500 g hotového těsta, paní inženýrko!

Upečený výtvor byl chuťově takový nijaký, rozhodně to nebyly nadýchané růžičky, jak jsme byli zvyklí. Za čtrnáct dní jsme s dcerou zadělaly „naše“ těsto a růže vyrobily znova. Tentokrát na jedničku – do velkého pekáče a chuťově bez chyby.

Recept na jemné kynuté těsto je převzat z knihy Vaříme zdravě, chutně a hospodárně – 16. vydání z roku 1990:

  • 500 g hladké mouky
  • 100 g cukru
  • 100 g tuku
  • 2 žloutky
  • 30 g droždí
  • 5 g soli
  • 1/4 l mléka
  • vanilka (v receptu je i citronová kůra, já ji tam nedávám)

Postup zadělání těsta je ofocen v doprovodné fotodokumentaci (poslední foto v albu).

Těsto necháte vykynout. Vykynuté ho rozválíte na tloušťku odhadem 3 milimetry. Já to dělám tak, že z mísy vykydnuté těsto rozčtvrtím velkým nožem a tyto kousky na pomoučeném kusu linky rozválím. Těsto se se mnou většinou pere a rozválet se nechce nechat. Je to taková gumová zábava. Přejedete válečkem, těsto se natáhne, váleček zvednete, těsto se vrátí do skoro původní podoby. No, vždyť to nejspíš znáte. Nevzdávám se rychle, a když je placka tlustá a velká tak akorát, vytáhnu na ni vykrajovátko. Moje má v průměru 7 centimetrů.

Kynuté růže - smotávání

Vykrájená kolečka skládám po třech na sebe tak, aby spodní vykukovalo polovinou svého průměru. Pomažu troškou rozpuštěného másla, posypu skořicí s cukrem a zabalím. Začínám vnějším okrajem horního kolečka. Váleček, který vznikne, příčně rozpůlím (ne, podélně nepůlit!).

Kynuté růže - půlení

Vzniknou dvě růžičky, které postavím na onu rozkrojenou plochu do vymaštěného plechu nebo formy jednu vedle druhé. Jednotlivé máznu po bocích troškou másla.

Kynuté růže

Pokud zbyde těsto na méně než tři kolečka, prostě z něj užmoulám kuličky, které dám do mezer mezi růžemi. Zbytek cukru se skořicí vysypu na květy, stejně tak na ně vyleju zbytek másla. Pokud máte růží málo, buď se je pokusíte trošku rozsadit – ony v troubě nakynou, nebo se inspirujete začátkem článku a popřeskládáte je do něčeho menšího.

Kynuté růže před upečením - zde méně vykynuté z kupovaného těsta

Mně se jedna dobře vykynutá várka vejde do klasické dortové kulaté plechové formy nebo do litinového pekáčku. Méně podařené těsto dávám do menší hliníkové formy, kterou moc ráda nemám, nebo do kulaté formy dám doprostřed žáruvzdornou misku a růžičky poskládám kolem.

Když je málo růží, pomůže miska

Místo másla lze na vymazání a pomazání použít olej, někdo nahoře pomazává i žloutkem nebo medem.

Kynuté růže po upečení, z domácího těsta

Růže pečte stejně jako jakékoliv jiné pochutiny z kynutého těsta, a to dle vlastních zkušeností a zažitých postupů. Já peču při 170 °C Umluft dozlatova, horké vyklápím na prkýnko, vyklopené přiklopím druhým prkýnkem a celé to obrátím. To první prkýnko dáte z růží pryč :). Posypete lehce moučkovým cukrem, nebo taky ne. Cukru je tam už teď až dost. Na stole tomu děti přepočítají květy, vydělí počtem strávníků a pak už se jen trhá a mlsá.

Z těsta připravujeme i sluníčko a jakési zavinutce. K nim podrobný fotopostup nemám, určitě to dáte i bez vizuálu:

Na čtyři díly rozdělené vykynuté těsto rozválím na pokud možno stejné KRUHY. Veliké tak, aby se vešly na pečicím papírem vyložený plech. První vrstvu posypu třetinou náplně, připlácnu druhý rozválený kruh. Náplň, těsto, náplň, těsto. Doprostřed otlačím, nikoliv protlačím, skleničku. Od okraje skleničky vedu řez skrze všechny vrstvy k okraji placek. Na druhé straně skleničky totéž. V půlce půlkruhu znova, vzniklé čtvrtky znova rozpůlím a pak ještě jednou. Vznikne šestnáct tlustých paprsků sluníčka.

Kynuté sluníčko

Vezmu dva paprsky do rukou – jeden do levé, druhý do pravé! Stočím dvakrát nebo třikrát směrem dovnitř a položím. Pokud se zadaří, jsou otočky stejně veliké a vznikne zrcadlový vzor. Pokud se nezadaří, nevadí, nechte ležet, zadaří se příště. Totéž opakujte u zbývajících dvoupaprsků. Vznikla vám hvězda? Ne? Tak jsem něco popletla já. Dejte to péct i s jiným vzorem, nakonec to bude dobré, hvězda nehvězda.

Placky na zavinutce neválíte do kulata, ale do hranata. Naskládáte na sebe stejně jako u hvězdy, náplň je stejná – mák, skořice, ořechy, nutela, kakao nebo marmeláda. Já upřednostňuji suché náplně. Nakrájíte na pruhy ca 5 cm tlusté, pruhy podélně po celé délce tak pětkrát stočíte a poté spojíte konce tak, aby vznikl uzel. Do žádaného tvaru mu lze pomoci šťoucháním či popotahováním. Dáte na plech, pomažete, upečete, mlsáte.

Kynuté zapletence s mákem a ořechy

Přeji, ať se vám podaří vše, co dnes budete vařit nebo péci. Já se aktuálně nacházím v naprosto nepoužitelném stavu. Prvního nad ránem jsem skončila na zubní pohotovosti a od dnešního rána se o mou tělesnost pokouší nějaký vypečený moribundus. V pátek, kdy Mlsotník vychází, budu doma v mrákotách buď s rozřezanou hubou nebo bojující se zákeřným chcípem. Dopředu hlásím, že poslední skládanka do Fotoroku 2022 vyjde, až vstanu z polomrtvých. Vaše Eva Schlittermann

Foto: Eva Schlittermann. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Eva Schlittermann Neviditelný pes