29.9.2020 | Svátek má Michal


MLSOTNÍK: O jáhlách

23.1.2015

Za hlasitého cvakání francouzských holí jsem se plížila naším supermarketem, když tu náhle vidím jáhly. V tu ránu mi naskočilo jedno z oblíbených jídel mého dětství – jahelník. A tak šly jáhly se mnou domů. Doma jsem k nim pohledala pár informací a zde podávám ještě teplé.

Surovina

Surovina

Tak především – jáhly jsou loupané proso. Jsou zdravé! Jsou bohaté na minerály (vápník, fosfor, hořčík, železo…) a vitamíny skupiny B. Neobsahují lepek! Jsou vhodné při nemocech zažívacího traktu.

Jáhly se dají použít zhruba stejně jako rýže, ostatně právě rýže je kdysi z našeho jídelníčku vytlačila. Znamená to, že se z nich dá dělat ten výše zmíněný jahelník, ale taky rizoto…eh, že by jáhloto? Ale taky škubánky, saláty, různé placky, samozřejmě se hodí i do polévek. Pro mne – zřejmě vlivem dětských vzpomínek – jsou jáhly spíš určené k vaření na sladko.

Jahelník pro 3 – 4 lidi dělám takhle:

Takto jáhly vypadají

Takto jáhly vypadají

  • 1 l mléka
  • 250 g jáhel
  • 1/2 lžičky soli
  • 120 g cukru
  • 2 vejce
  • citronová kůra (není nutné)
  • švestky, nejlépe sušené

Jáhly propláchnu na cedníku horkou vodou, to je důležité (mohly by být nahořklé). Nasypu do mléka, osolím a uvařím kaši. Nutno míchat!!! –  ale netrvá to příliš dlouho, ostatně jáhly nemusí být absolutně měkké, ještě se zapékají.

Jahelník se chystá do trouby

Jahelník se chystá do trouby

Do hotové kaše vmíchám cukr, citronovou kůru, tuk a nakonec vejce.

Polovinu hmoty vyklopím do vymazané (případně i vysypané –  strouhankou nebo otrubami) misky nebo pekáčku. Přidám švestky (nešetřím, klidně těsně vedle sebe) a zakryju druhou polovinou těsta. Nahoru lze dát pár lupínků másla.

Peče se od oka a čichem, cca 3/4 hodiny.

Jáhlové škubánky

Jáhly uvařím jako na jahelník, ale tentokrát opravdu do měkka. Rozehřeju si máslo. Polévkovou lžíci namáčím v másle a vykrajuji škubánky – na každý znova namáčím lžíci do másla. Pokud chci sladké, škubánky na talíři pocukruji. Pokud mají být slané, mléko na vaření víc osolím a místo samotného másla dám na máslo nebo sádlo osmažit cibulku.

Jen pro jistotu podotýkám, že do rizota/jáhlota, salátů apod. se jáhly vaří ve vodě, případně ještě lépe ve vývaru.

Dobrou chuť!

Jahelník je dobrota.

Jahelník je dobrota.

Foto: autorka

Zana Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!