11.5.2021 | Svátek má Svatava


PSI: Jak si Trixie lišácky poradila

24.8.2017

Trixie hodně a často pije a my jí v tom nebráníme (vždyť je to jen voda). Není to známka nemoci, krevní testy má v pořádku. Pes se nepotí, chladí se skrz jazyk. Proto v horku visí Trixie jazyk z pusy víc, než je uvnitř. Z pusy jí kape v autě po procházce a mokro od slin má pod tváří, i když leží v klidu. Navíc nepohrdne žádnou zeleninou a třeba okurky, rajčata a meloun jsou vodnaté a čůrá po nich ještě častěji. Takže z těla vykapanou a vyčůranou tekutinu je nutné doplňovat. Zdrojů vody má Trixie několik. Na své zahradě má velký kbelík v garáži i venku. U nás má jednu misku uvnitř, další na verandě, venku celý bazén a další nádobu vedle sudu na dešťovou vodu. Podle nálady pije ze všech.

Trixie se chladí v autě po procházce

Trixie se chladí v autě po procházce

Nevím, jak dlouho by Trixie vydržela bez venčení, nikdy jsme to nepotřebovali zjistit. Zavřená sama v našem domě nikdy nebyla a dveře její garáže jsou celou noc otevřené, stejně jako dveře z naší verandy, když u nás spí. A Trixie si uvnitř domu umí „říct“, když potřebuje ven. V tichosti, bez štěkání škrábne packou na skleněné dveře na verandu a čeká, až jí otevřu. Přišla na to sama, já ji to nenaučila a u svých původních majitelů žila od štěněte pouze venku. Co jsem ji ale naučila, je čůrat venku „na povel“. Velmi rychle pochopila, co od ní chci, a pokud v sobě nějakou tekutinu má, poslechne.

Trixie a oblíbený zdroj vody

Trixie a oblíbený zdroj vody

Večer je s námi Trixie v domě tři hodiny, od osmi do jedenácti. Než ji ale vpustím dovnitř, poručím jí, aby se vyčůrala. V domě pak dostane večeři a po ní jako moučník žvýkací kůži. Jak po večeři, tak po dožvýkání kůže se Trixie jde mohutně napít ze své misky v jídelně a pije pak během večera ještě několikrát. Přestože po prvním příchodu už v domě zůstane až do těch jedenácti, nikdy si neškrábla na dveře, že potřebuje ven. Když se začneme s manželem dívat na film, Trixie se nejčastěji rozvalí před kanape, nebo si lehne jinde v domě.

Trixie - po napití olíznout mokrý nos

Trixie - po napití olíznout mokrý nos

Jeden večer Trixie jako jindy spokojeně spala v obývacím pokoji. Když byl čas jít zpět, poslušně se zvedla, ale pod ocasem nechala velký mokrý flek. Trixie si žvýkací kůži nejraději nosí do obýváku na koberec. Nejenže při žvýkání slintá, ale zanechává nalepené patlavé drobečky. Takže už roky rozprostírám večer přes koberec igelitový ubrus a přes něj prostěradlo, které při každém praní přihodím do pračky. Její loužička tak nezpůsobila žádnou škodu. Navíc se Trixie počůrala ve spánku, něco se jí zdálo a zřejmě si „nehodu“ ani neuvědomila. Mokré prostěradlo jsem sundala a Trixie bez pokárání odvedla na vedlejší zahradu.

Trixie nepohrdne žádnou zeleninou

Trixie nepohrdne žádnou zeleninou

V několika posledních letech se Trixie bohužel počůrává veterináři na stole. Ale víme, že je to ze stresu, tak se na ni nikdo nezlobí a naštěstí tam chodí jen jednou za rok. U nás v domě byla tohle její vůbec první loužička. Trixie je už deset a půl, stárne a možná její svěrací sval už nemá sílu jako dříve. Tak bylo na nás, abychom se opakování loužičky pokusili předejít. Rozhodli jsme se omezit její večerní přísun vody a přinutit ji jít se během večera ještě jednou vyčůrat.

Trixie - také meloun jí chutná

Trixie - také meloun jí chutná

Trixie už roky žere pouze dietní granule, které hodně bobtnají a na balení je zdůrazněna nutnost pití. Následující večer jsem jí tedy dovolila se napít po večeři a znovu, když dojedla kůži. Pak jsem misku zvedla na linku. Asi po další půlhodině jsem šla Trixie lákat ven na zahradu. Bylo to pro ni nezvyklé narušení její večerní rutiny a ven se jí moc nechtělo. Možná mě podezírala, že ji chci předčasně odvést zpět do garáže. Šla jsem před ní, opakovala povel „take a pee“ a venku jsem zabočila na opačnou stranu, než je cesta do garáže. To ji uklidnilo, nechala se přemluvit a poctivě se na trávě vyčůrala. Byla za to patřičně pochválená a poplácaná po zádech.

Trixie - žvýkací vepřovou kůži dostává denně

Trixie - žvýkací vepřovou kůži dostává denně

Jenže Trixie moc dobře ví, že když je za něco horem pádem chválená, následuje odměna ve formě velké tvrdé sušenky. Třeba když sama vleze na váhu, nechá si vyčistit uši, ošetřit drobné zranění, ostříhat drápky. Tak i teď se rychle vrátila dovnitř, otočila se a čekala na odměnu. No dostala ji. Také další den jsem jí odebrala misku s vodou, ale ke dveřím už přiběhla na první zavolání. A zase poslušně přičapla na trávu a pak dostala sušenku.

Trixie - spokojený pes večer v obýváku

Trixie - spokojený pes večer v obýváku

Třetí den, ještě dřív, než jsem ji chtěla přivolat, si Trixie sama škrábala na skleněné dveře. Pochválila jsem ji, jaká je chytrá a hodná, a vyšly jsme spolu ven. Jenže Trixie, místo na trávník zamířila k bazénu a chystala se pít. Odehnala jsem ji s povelem čůrat. Rychle odběhla vykonat potřebu, ale cestou zpět zamířila ke kbelíku vedle sudu. Než jsem jí stačila zabránit, napila se. A pak radostně metelila dovnitř pro odměnu za poslušnost..

Trixie dostala úplatkovu sušenku

Trixie dostala úplatkovu sušenku

Sušenku dostala a já se v duchu smála, jak se Trixie povedlo nás rychle přechytračit. Došlo jí, že když v domě nemá přístup k misce, dojde se napít ven. Když se navíc i poslušně vyčůrá, zabije dvě mouchy jednou ranou a ještě za to dostane odměnu.

Naše rozhodnutí omezit v domě její pití tak vydrželo přesně tři dny. Miska už je zase na svém původním místě a Trixie se napájí podle libosti. Proč ne, když si teď už sama škrábne o vypuštění. Jdu vždy s ní, tak vidím, jak si poctivě přisedne na trávu. Jedna sušenka navíc je malý úplatek, který jí ochotně dám výměnou za suché prostěradlo. Zatím se na něm žádný další mokrý flek neukázal.

Foto: autorka

Marička Crossette Neviditelný pes