28.11.2023 | Svátek má René


FOTOROK 2023: Září, říjen v Moravském Záhoří

21.11.2023

Předchozí díl najdete zde.

Nádherný podzim jsme prožili, fakt to byla krása a velmi příjemná. Aspoň jsem to já takto cítila. Doufám, že vy také a užili jste si úžasné období barevné přírody, kde teplé jemné barvy měly svůj smysl a zářily.

Září a říjen 2023, Moravské Záhoří

Sice jsem moc nikam nevyrážela a kochaly jsme se se psicemi opět okolím a taky dvěma úplňky a dvěma druhy létavic s poetickými jmény Orionidy a Tauridy, taky zatmění Měsíce bylo k vidění pouhým okem. Nafotila jsem oba úplňky a dvakrát v jednom měsíci jsem špatně spala, ať si říká kdo chce, co chce, ale já prostě úplněk vnímám.

Září a říjen 2023, Moravské Záhoří

Ráda courám kolem rybníku Vrbčák, který je v podstatě hlavní nádrží naší protipovodňové ochrany, vybudované už v roce 1999 po děsivých povodních v roce 1997, kdy byla i naše obec zatopena. Přidávám malý obrázek s nádržemi-rybníkem, které od doby zhotovení bezchybně fungují.

Září a říjen 2023, Moravské Záhoří

Sláva prozíravé obci a jejich tehdejším zastupitelům. Podotýkám, že jsem se dostěhovala až jako tzv. náplava v roce 2001. Prostě z města ven a dobře jsem udělala.

Září a říjen 2023, Moravské Záhoří
Září a říjen 2023, Moravské Záhoří

Connie a Jenka

Nádrže mají 3 objekty. Suchý poldr, velkou nádrž, obě mají po cca 4 ha, a malou nádrž, tzv. pomocnou. Suchý poldr je suchý do té doby, než přijde velká nebo přívalová vlna, dovede se naplnit i během 3 hodin, pak přetéká přes výústní objekt do rybníku čili velké nádrže a ta po naplnění přetéká postupně do bezpečnostní zóny vedle dalšího propustu nebo přímo do potoka. Potok je nadimenzován tak, že bezpečně odvádí vodu dále po toku, poté do Moštěnky a dále do Moravy. Potok se musí nejméně co 4 roky vyčistit, strojně, aby neztratil svoji funkci, což se dodržuje a vesnice má vystaráno.

Přikládám rukou načrtnutý obrázek, jak to funguje, někteří z vás u nás byli a tak „modří už vědí“. To je pro dnešek všechno a počkáme na listopad a asi i prosinec.

Foto: Jenny. Podívejte se do přiložené fotogalerie, najdete tam i fotky z brigády rybářů!

Schéma protipovodňových nádrží, Moravské Záhoří

Podzim 2023, Moravské Záhoří

Jenny Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !