25.10.2020 | Svátek má Beáta


MLSOTNÍK: Kterak synek k medovníku přišel

13.6.2008

 
A tak má sestra rodná na jedné návštěvě naběhla na synka a prý "když babí na zahrádce vykopeš starou švestku a zryješ půl kolchozu na brambory, na nějakém honoráři se domluvíme...“ A čekala, že syneček zatouží po nugátu, nebo čokoládě, ale to ho špatně zná. Z Juniora vypadl "medovník!“
Tak tedy dobrá. Smlouva uzavřena, rukoudáním potvrzena. Naložila jsem synka a vyrazila k našim na kolchoz. Původně měl jet i můj Nejdražší, jenže zrovna ten den se Timůra rozhodla porodit, takže chlap doma rodil a roba robila na poli. Chicht. Máme to nějak obráceně, což?!
Na zahradě jsme udělali, co rodinný agronom nařídil a že toho nebylo málo! Týden jsem si rovnala záda. Ne, že bychom v tom bez medovníku mamku nechali plácat, to jen Zdena měla černé svědomí, že ona mamku vytěžuje a já to pak oddřu, protože jsem blíž.
Sestra přijela na návštěvu až tento víkend, a konečně dodala i slíbený honorář. Junior se vrhnul na škatuli a vyheknul: "Jůůů... domácí... žádná marlenka“. A už mi podával kudlu, že to mám nakrojit.
Zkrátím to, medovník o velikosti kola od vozu nepřežil 2 dny a byl sežrán hubou společnou a nerozdílnou do posledního drobečku. A recept jsem samozřejmě vyškemrala, je vydolován z internetu, jen krém je poněkud upravený, v původním receptu byl ze Salka a my máme rádi méně sladké.
Medovník úžasný
Na těsto potřebujeme 3 vejce, 200g cukru krupice, 1 Hera, 3 lžíce medu, 1 lžička jedlé sody a 400g hladké mouky.
Ve vodní lázni rozpustit Heru, pak přidat vejce, cukr, med a mouku s jedlou sodou. Vše míchat ručním šlehačem tak 5 minut.
Směs natíráme stěrkou na pečící papír. Na papíře mám buď nakreslené kolečko, nebo podložíme pod papír dno od dortové formy. Prostě natřeme na papír kolečko (alespoň přibližně). Vytvoříme 6 koleček a pečeme po dvou plechách, horkovzdušně na 150°C. Trvá to asi 10minut.
Z vychladlých placek vykrájíme kolečka (pomocí rozevírací formy, talíře...). Okraje rozdrobit a smíchat s oříšky.
Na krém: 3 lžíce cukru a trochu vody upálit na karamel, rozvařit v 1/2l mléka, smíchat s vanilkovým pudinkem a uvařit karamelový pudink. Trochu zchladit a zašlehat do másla (250g).
Placky poslepujeme krémem, vršek i boky pomazat a posypat drobečky s oříšky.
Nechat odležet do druhého dne a pak už jen rychle podávat.
Mňam
Bubu (Šárka Bubeníčková)