MLSOTNÍK: Dobrodružné bagetky podle pana Cuketky
Web pana Cuketky určitě znáte. A tam jsem to našla. Návod na bagetky, které jen tak někde nekoupíte. V Praze asi tak ve dvou pekařstvích - obě jsou pod taktovkou rodilých Francouzů. A proč říkám návod a ne recept? Protože tajemství je v technologii, nikoliv v přísadách.
Suroviny jsou prosté jako chléb - hladká mouka, voda, droždí, sůl.
Kouzlo spočívá v pomalé fermentaci. Je to úplně jednoduché. Zpracujete mouku s vodou a necháte přes noc v lednici."Složité" cukry mají dost času k přeměně na cukry "jednoduché". Ráno do těsta zapracujete droždí a sůl a necháte kynout v pokojové teplotě. Klidně si odskočte s dětmi na kontrolu u doktora, potom na nákup a ještě si můžete pustit Tři oříšky pro Popelku. Těsto si bude pobublávat skoro 6 hodin, než dosáhne vrcholu - dvojnásobný objem se zřetelnými bublinami.
Při prvním pokusu jsem i přes precizní Cuketkův návod neodhadla správnou konzistenci první fáze (mouka + voda). Přesto jsem ráno přidala sůl a droždí a nechala těsto kynout. Po dvou pohádkách jsem zjistila, že je to opravdu moc tekuté a třesoucí se rukou přisypala mouku. Za stálého mumlání mantry "bubliny, ať tam zůstanou ty bubliny" jsem těsto na další tři hodiny odsunula z dohledu.
Bubliny se znovu vytvořily a tak jsem si připravila všechny nezbytnosti. Bagetky je dobré péct na rozpáleném kameni, takže jsem dala do trouby nahřát těžkou keramickou koláčovou formu, ta se v mé domácnosti kameni nejspíš blíží. V troubě by měl být zdroj páry - ten supluje malá forma na paštiku, do třetiny naplněná horkou vodou. Páru je třeba v průběhu pečení ještě trochu přidat - stačí PET láhev se střičkou. Choré potomstvo vystřihlo pečící papíry podle koláčové formy. Od té chvíle dětičky hřadovaly v kuchyni a sledovaly drama v přímém přenosu. Poslední příprava - naolejovat velký nůž.
Začínáme - trouba naplno, forma předehřátá, papír posypaný moukou v pohotovosti. Na vál s hrubou moukou stěrkou přemístíme těsto. Těsto má tendenci se přemísťovat samovolně. Velmi něžně těsto usměrníme do kompaktního tvaru a nožem rozdělíme na díly podle velikosti pečící podložky. Při překládání na papír se nám budoucí bagetky chtě-nechtě trochu překroutí, to je jen dobře.
A teď nastává adrenalinový zážitek. Papír s bagetkami rychle přesuneme na rozpálenou formu, zavřeme troubu, co nejrychleji, potřebujeme vysokou teplotu. Asi po půl minutě do trouby stříkneme vodu (na stěny trouby), potřebujeme dodat páru. To opakujeme dvakrát-třikrát. Mezitím okénkem fascinovaně sledujeme, jak bagety viditelně nabývají na objemu.
Po třetím "zapaření" pečeme cca 15 minut. Ani dozlatova, ani dohněda. Něco mezi tím. Necháme aspoň deset minut chladnout na mřížce a děti odháníme.
Pozn. Pokud chcete stihnout své výtvory vyfotografovat, zažeňte nejprve děti do postele.
Orientační předpis:
380 g hladká mouka (nejlépe chlebová pšeničná)
300 ml studená voda
1 čajová lžička sušeného droždí (5g)
1,5 čajové lžičky soli
Poměr mouka/voda není přesný, musí se odhadnout podle konzistence těsta, které je o poznání vláčnější, než obvyklá chlebová těsta
Fotoreportáž najdete zde, a ještě podrobnější u pana Cuketky.
S laskavým svolením pana Cuketky