26.4.2024 | Svátek má Oto


MLSOTNÍK: Chlebánek sladký Pepánek

23.6.2006 22:40

Jeho základní nevýhodou je, že rychle zmizí v útrobách rodinných příslušníků, kteří se pohybují poblíž tohoto voňavého výrobku. I když výrobce (já) ví, že je nutné chlebánek nechat vychladnout, přesto neodolá a musí si kousek "uďobnout". (Je to nebezpečné, může se vytvořit tzv. "brousek")!
         
Recept:
250 g žitné mouky
250 g pšeničné mouky hladké
100 g rozinek máčených v rumu
2 polévkové lžíce pšeničných klíčků
2 polévkové lžíce sezamových semínek
3 polévkové lžíce loupaných slunečnicových semen
1 kávová lžička skořice
1 kávová lžička soli
1 sáček suchého droždí Dr. Oetkera
2 polévkové lžíce oleje
2 sáčky vanilkového cukru
1 tableta Celaskonu (100mg) rozpuštěného v malém množství vody
400 - 500 ml vlažné vody

Z výše uvedených surovin vypracujeme v míse těsto, asi jako na vdolky. Vodu přidáváme opatrně  a pouze v takovém množství, aby těsto bylo vláčné a pružné. Pak těsto dáme na vál  a hněteme rukama tak dlouho, až se na vál nelepí. Z vypracovaného těsta utvoříme bochánek, který necháme přikrytý utěrkou, na vále nebo v míse kynout. Během kynutí těstem alespoň 2x pohneme. Těsto je správně vykynuté, když zvětší svůj objem asi o polovinu. Na plech položíme pečící papír, na něj dáme vykynuté těsto a dotvarujeme bochánek. Přikryjeme ho ještě utěrkou a necháme ještě cca 1 hodinu kynout. Než vložíme chléb do trouby tak ho potřeme vodou.

Pečení:
Troubu předehřejeme na 200oC. Pak vložíme chléb a při této teplotě pečeme cca 15 minut. Pak snížíme teplotu na 160 - 170°C a dopékáme ještě 30 - 45 minut. Během pečení potíráme několikrát povrch chleba vodou.
Po vychladnutí podáváme v přírodním stavu, případně potíráme máslem. Pro mlsné jazýčky je možno plátky chlebánku nazdobit šlehačkou.

Přejeme dobrou chuť...

Vojáčkovi