28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


ČLOVĚČINY: Posvícení na osvícení.

18.7.2023

Dnes si posvítíme na trochu nevšední úkaz, který je průměrnému Evropanovi trochu vzdálen. Jde o úkaz, kterak se chová lidský mozek v průběhu hluboké meditace.

11. prosince 2015 v jihovýchodním Tibetu byl proslulý buddhistický mnich, lama Thupzer, ponořen do hluboké meditace nepřetržitě sedm dnů. Praxe, která se má dle tibetských pramenů datovat zpět o 10 000 let. Mnich se tak pokouší dosáhnout duhově lehkého těla. Tibetští mniši věří, že touto formou meditace jsou schopni dosáhnout alternativní sféru, realitu a nebo říši bytí. Třeba to je, kde se skutečně nachází království Šambaly, mystického duchovního místa, mezi vrcholky Himaláje.

Mnozí Tibeťané v existenci Šambaly skálopevně věří, i když snad existuje pouze v alternativní realitě duchovní extáze, tedy v jiné prostorové dimenzi. Je snad možné, že koncept duhového těla je klíčem k odlišnému, duchovnímu prostředí zde na Zemi a snad i nabízí nějaké důkazy transformativních procesů v nynější době. Právě toto bylo nedávno vědecky zkoumáno, zdokumentováno a ofotografováno.

Vědci zjistili, že lidské tělo a hlavně mozek přirozeně produkuje biofotony, tedy světelné částice. Průměrný člověk průměrně produkuje 14 – 20 biofotonů na čtvereční centimetr za vteřinu, hodnotu velice nízkou. Avšak ve stavu hluboké meditace tato produkce biofotonů u jedince stoupá 100 000 krát, a to už je potom zářivé. Toto nám říká, že když jsme ve vyšším stavu uvědomění při hluboké meditaci, tak naše těla vyzařují ohromné množství biofotonů, tedy světla. Možná právě proto nazýváme tento stav „osvícení“. Takže ne nadarmo byly svaté entity a svatozáře v jakékoliv víře zobrazovány zářivými zlatými barvami.

Vědci zdokumentovali, co se děje a nakonec stane mnichovi, který se rozhodne dosáhnout hlubokou meditací duhového těla. Lama Thupzer byl ponořen do hluboké meditace nepřetržitě sedm dnů. Po celou dobu nehybnosti nepřijímal ani potravu a ani vodu, jeho tělo postupně atrofovalo. Když se zastavil dech, tělo se znatelně zmenšovalo, až nakonec zmizelo docela a transformovalo se ve sloup mlhavého světla v místě, kde se to událo, jak nám dokazují vzácné přiložené snímky (v dnešní digitální době se snímky moc dokázat nedá). Mniši kláštera říkají, že se „rozpustil do světla“.

Tibeťané věří v čistotu světa a jejich cesta k osvícení vede čistým světem, i když tento není nutně na Zemi, ale jinde v mezihvězdném prostoru a nebo ve hvězdách. Tibetská tradice nám říká, když láma dosáhne duhového těla, tak potom může „cestovat“ ke dvanácti různým hvězdným systémům, které jsou všechny spojeny se Zemí. Zde se setkává s mimozemšťany, volně si předávají znalosti a zkušenosti, „cestují“ jak zpět na Zemi, tak i mezi zmíněnými hvězdnými systémy. Stávají se z nich jakési „hvězdné děti“.

Je snad možné, že mezi himalájskými velikány je někde brána do jiné, alternativní skutečnosti či dimenze, a nebo máme tuto bránu každý z nás v naší mysli a záleží jen na nás, kterak ji použijeme?

Tibetská meditace má 7 stupňů bytí, poslední do spirituální podoby „duhového těla“. Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhist_meditation

https://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_mind

https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_%28Buddhism%29

Nirvána – Wikipedie (wikipedia.org)

https://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow_body

Napsal George Švehla 29-07-2022.

Ilustrační obrázky najdete zde přímo na Rajčeti.

A zde tabulky a grafiky k tématu:

https://www.google.com/search?q=how+many+levels+of+consciousness+is+in+buddhist+meditation&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&vet=1&fir=X-kQ89bWz3NXvM%252C8KPsTGoHY9gUMM%252C_&usg=AI4_-kTd6imCZmDFWZaBcsV2pGrO7C88Wg&sa=X&ved=2ahUKEwiG95fY7qH5AhU6RmwGHQ2OCCAQ9QF6BAgUEAE&biw=1571&bih=1005&dpr=1#imgrc=UbP7vKdy3S7RUM&imgdii=GLffNR4gIZ_5PM




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !