26.4.2024 | Svátek má Oto


AUSTRÁLIE: Pokrok 2021.

26.10.2021

Nejsem přítelem moderních komunikačních zařízení a udělátek, a tak můj blbafon, jak říkám chytrému telefonu, dovršil věku šesti let a jeho operační systém Android verze 4 zestárla natolik, že odmítal premávat různé aplikace, které používám. A to i přes nejnovější aktualizace OS i aplikací.

O anabázi výběru a koupi nového blbafonu jsem se už na těchto stránkách zmínil. S tímto udělátkem se pozvolna seznamuju, fotit a točit video jsem se už trochu naučil a velice pozvolna přistupuji k jiným aplikacím, které mají usnadňovat a nebo ulehčovat těžký život jejich majitelů.

Že moderní chytrý telefon má schopnost, i když je vypnutý, předávat o majiteli různé informace, včetně toho, kterým směrem se pohybuje a kde je, mně příliš nevadí, do parlamentu valník plný Semtexu nevezu a ani se nechystám, i když ta čeládka, která tam je, by pořádné provětrání zasluhovala.

Můj nový blbafon, „Google Pixel 4a (5G)“, oplývá operačním systémem Adroid verze 11. K tomu OS se nabízí hafo aplikací, které mají buď život zpříjemnit a nebo ulehčit. No nevím. Spousta jich je k zábavě, takže poslech rozhlasu a nebo i TV video streaming lze sledovat ke zpestření volné chvíle. Přístup na sociální sítě je samozřejmý a tak různí jedinci mohou na vědomost dát, kterak se vyspali a jiné intimnosti. Já osobně pochybuji, zda jsou normální. I když běžný kalkulátor je standardní výbavou telefonu, tak mě potěšila aplikace, která jej promění v kalkulátor Hewlett

Packard HP48, který jsem používal posledních 10 let mé profesní dráhy a na který jsem zvyklý. Kdyby snad někdo projevil zájem, tak app v Google app store se jmenuje „48sx“ a je zdarma.

Další praktická app je ta přes počasí, která po jejím otevření na vás vyplivne hafo informací o místním počasí. Asi tak, jako byste měli na zahradě či balkonu kompletní meteorologickou stanici. Naše státní vláda – goverment, uveřejnila app, která do jisté míry splňuje slogan starý aspoň 25 let, že s počítači vymizí z úřadů a administrativy všechen papír. App „Service NSW“ umožňuje bez návštěvy příslušné organizace obnovení registrace dopravního prostředku, která tu je každoročně povinná, obnovení řidičského průkazu, možnost kontroly historie dopravních přestupků a pokut, včetně toho, kolik bodů ještě na řidičáku máte. Tato app také umožňuje elektronickou registraci při návštěvě obchodu, lékaře a podobně, která tu je z důvodu kovidu povinná. Osobně toto příliš nechápu, kde se mobil nachází, to příslušná místa ví, i když je vypnutý, ale asi příslušné složky správy zdejší země spolu moc nemluví. Poslední zmíněná registrace v obchodech, ordinacích a jiných zařízení, kde se pohybuje více lidí, je možná i „manuálně“ na příslušný formulář, kde udáte své plné jméno, tel. číslo či adresu, čas příchodu a datum.

Podobné app mají i zdejší pojišťovny, sociální služby, dodavatelé energie a podobně. Poslední app, kterou jsem si na blbafon nainstaloval, je „My Xrays“, tedy moje rentgeny. K této bych rád něco předeslal.

Nevím, jak toto dnes probíhá v CZ, ale zde, od doby našeho příletu mezi klokany, byly výsledky různých zdravotních vyšetření požadované vaším praktickým lékařem předány nejdříve vám, protože vy jste si je náležitě zaplatili, a následně jste je potom vy předali vašemu lékaři, ale pouze k nahlédnutí. Výsledky, zprávy, rentgenové snímky a podobně jste si odnesli domů. Za více jak 50 let našeho zdejšího pobytu tento archív náležitě zbytněl. Tedy nejen rentgeny, ale i snímky z CT skenů, MRI skenů a jiných.

Před několika dny jsem potřeboval rentgen pravého kotníku. Vše proběhlo hladce a rychle u místního radiologa. Při odchodu mně bylo řečeno, že pro výsledky je navštívit nemusím, že mně dojdou elektronicky na blbafon. A také že ano. Než jsem dojel domů, asi 10 minut, tak mně zpráva na blbafonu říkala, že snímky kotníku mě čekají na telefonu, ale že jejich přístup je přes app „My Xrays“, kterou nutno nainstalovat. Instalaci jsem tedy provedl a digitální zázrak se zjevil ve formě seznamu posledních rentgenů jejich snímků a zpráv. Po výběru té které je v nabídce buď prohlídka snímků, prohlídka zprávy a také sdílení všeho s osobami vašeho výběru. Takže, jak dnes vypadá můj pravý kotník, mohu poslat mé kamarádce do Brna, ale nerad bych ji strašil, tak raději ne. Stejná informace byla zaslána mé praktické lékařce. Ta, pokud neshledá něco v nepořádku, už jen zavolá telefonem, aby dala vědět. A tak mě dopadne další návštěva její ordinace.

Takže nakonec ten blbafon šetří čas a náklady. Lze přes něj provádět veškeré platby, jako energie, voda, daně, pojistné, registrace dopravních prostředků, bankovní transakce a podobně. Za věci nakoupené „on line“ třeba přes „e-bay“ a podobně zase platím pomocí app „Paypal“, je to rychlé, jednoduché a hlavně bezpečné. Paypal používám posledních skoro 20 let a ještě se mě nestalo, že bych na těchto platbách ztratil jediný cent. A to přes e-bay a jiné on line obchody nakupuju velice často, aspoň jednou za týden.

Navíc jsem si na telefon stáhl celou moji elektronickou knihovnu „e-books“, kde mám asi 3000 knih, a soubory doc, PDF, kterých je podobně, a nainstaloval app „Cool reader“, jehož pomocí uvedené soubory a knihy čtu, třeba když někde na něco a nebo někoho čekám.

Teď už jen doufám, že tento poslední blbafon bude pro mě opravdu poslední a že mě ve zdraví a plné síle přežije.

Psáno 17/10/2021.