24.2.2024 | Svátek má Matěj


AUSTRÁLIE: Dárek.

12.10.2021

Nejsem přítelem moderních komunikačních zařízení a udělátek a tak můj blbafon, jak říkám chytrému telefonu, dovršil věku šesti let a jeho operační systém Android verze 4 zestárla natolik, že odmítal premávat různé aplikace, které používám. A to i přes nejnovější aktualizace OS i aplikací.

Na rozdíl od telefonu jsem já dovršil věku let osmdesáti a moje rodina se rozhodla mně dát jako dáreček peníze na nový blbafon. Vyber a kup si sám, co budeš chtít, mně bylo řečeno. A tak bylo opět o zábavu postaráno. Tato udělátka mě vůbec neberou a tak jsem nevěděl, co trh nabízí. Takže nejdřív jsem strávil zhruba týden na internetu nabýváním znalostí, co očekávat od takového zázraku. Určil jsem si určitou cenovou skupinu, tedy kolem 600 AUD, které jsem jako dárek dostal, a také si ujasnil ,co bych na tomto telefonu mimo 2 hovorů do měsíce chtěl dělat. V mém případě to vyhrálo focení a záznam videí.

Po přečtení četných recenzí jsem si nakonec vybral ten, který v mojí cenové skupině fotí nejlépe. Ne, není to žádný zázrak se 4 kamerami a rozlišením 50 Mp, ale 2 hlavní kamery a blesk má. To ještě mimo kamery na displeji na selfíčka. Prodává ho firma GOOGLE - Pixel 4a (5G) .

Zde na tomto odkazu je, o čem je řeč.

Chytrý telefon Pixel 4a s řadou vylepšení, podporou sítí 5G a nejnovějším Androidem a zárukou pravidelných aktualizací. 6.2" OLED displej s Full HD + rozlišením 2340 x 1080 bodů, 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 765G, 6GB RAM, 128GB interní paměti, zadní fotoaparáty 12.2Mpx (f/1.7, DP PDAF, OIS) a ultraširokoúhlý 16Mpx (f/2.2), přední fotoaparát 8Mpx f/2.0, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, podpora LTE a 5G, USB Type-C, GPS/ Glonass/ BDS/ QZSS/ Galileo, čtečka otisků, baterie 3885mAh s funkcí rychlého nabíjení, OS Android 11.

Blbafon, který byl zrovna v akci, jsem si objednal přes internet a do dvou dnů mně došel poštou balíček. Teď už jen doufám, že ten nejnovější Android 11 vydrží déle než já. Postupně jsem se s novým udělátkem seznámil natolik, že už ho umím i zapnout a vypnout a sem tam něco na zkoušku vyfotit.

Kdo máte zájem, tak zde na tomto odkazu je docela slušná recenze s fotoalbem ukázkových fotek. Fotky a videa jsou dokonalost sama. Hlavně díky vynikajícímu programu, který to vše provozuje (picture engine). Tento dovede z 12 – 16 Mp snímačů a průměrných objektivů vytvořit fotky i pro fotografa k neuvěření. Fotí i v noci a nebo časosběrně, videa umí i zpomalená, prostě malý zázrak. Zázrak číslo dvě je reprodukce zvuku. Opět, díky vynikajícímu programu je z titěrných reproduktorů vykouzlen digitální stereo zvuk i s bohatými basy. Při sledování filmu si jeden připadá jako v kině. Ještě jsem to nezkusil, ale asi reprodukce klasické hudby bude také vysoko nad průměr.

Tak jsem se rozhodl přiložit vám první pokusy fotek. Fotil jsem od stolu z jídelního koutu do kuchyně, brzy ráno za východu slunka proti slunku.

Tři snímky, jeden standardním objektivem:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Z jídelního koutu do kuchyně, brzy ráno za...

... druhý 2x teleobjektivem:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Z jídelního koutu do kuchyně, brzy ráno za...

... a třetí širokoúhlým objektivem:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Z jídelního koutu do kuchyně, brzy ráno za...

Pak jsem ještě vyfotil květ malé orchideje, kterou má Míla na ledničce, nejdříve za přirozeného osvětlení s 2x tele:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Květ malé orchideje, kterou má Míla na...

... a potom s bleskem stejně:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Květ malé orchideje, kterou má Míla na...

... a také na standardní objektiv:

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Květ malé orchideje, kterou má Míla na...

 Fotky nechávám neupravené, tak, jak vypadly z blbafonu.

Teď už jen dumám, proč mám jednookou zrcadlovku Nikon s výměnnými objektivy, kterou jsem podobně jako tento telefon dostal k narozkám od rodinky k 70, tedy před 10 lety.

Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Vetchý kmet po 80. Přirozené světlo, přední...
Zkušební foto na Pixel 4a (5G). Vetchý kmet po 80. Přirozené světlo, přední...

Vetchý kmet po 80.Přirozené světlo, přední kamera.

Foto: George Švehla