8.2.2023 | Svátek má Milada


AKVARISTIKA: Moje přání do nového roku

15.1.2007

Během několika let praxe jsme sice již předem dokázali odhadnout, kdo a z jakých důvodů si to které zvířátko pořizuje, ale pochopitelně ne stoprocentně. Vánoce byly důvod pro splnění mnoha dětských snů a tak si mnoho rodičů schovávalo tuto příležitost k velkým překvapením pod stromeček. Pravda, dařilo se nám mnoho těchto již předem nešťastných, i když dobře míněných skutků rozmluvit, ale na druhou stranu jsme si uvědomovali, že urputný zákazník, nekoupí-li u nás, koupí stejně jinde. ryby Růžička

Protože jsme byli ale svým umístěním daleko široko jediní, veškeré poradenství, léčení a boly se snesly stejně na naši hlavu. Řešili jsme to tedy tak, že jsme i s výhradami prodané tvorečky označili jako vratné. Dělali jsme to z toho důvodu, že mnoho takových chudáků jsme tím zachránili před mnohdy krutým zacházením a někdy i nesmyslným koncem. Znali jsme také chovatele, od kterých zvířátka pocházela a to bylo velmi důležité. Nakonec, jedině ti znali dokonale své svěřence. Je to důležité i z důvodu onemocnění zvířete a jeho případné léčby.

Vraceli se tedy papoušci, křečci, činčily, hadi a mnoho jiných zvířátek. Naše zkoumání nového zákazníka bylo ale o to důkladnější o co problematičtější tvor se měl stát jeho majitelem. Na začátek roku jsme měli ale přesto připravená terária či klece pro tyto případy. A tak, i když výjimečně, jsme prodali např. fretku či vzácného hada.

Co ale velmi zvyšovalo zájem o chov a řídilo osudy malých tvorečků byly televizní seriály a různé filmy. Kdo nemá praxi s prodejem těchto zvířat, netuší, co se děje v odborných prodejnách po uvedení, dejme tomu, televizního seriálu s mluvícím papouškem. Tento zájem je ale velmi povrchní. V drtivé většině jde pouze o rozmar a touhu po zvířátku pouze na základě zkušenosti z onoho seriálu.

Navíc, v těchto filmech nebývá uvedeno, jakou péči takový chovanec potřebuje a tak divák vidí soužití s oním zvířátkem velmi zkresleně. Je pravda, že uvážliví rodiče si po chvilce rozhovoru dali říci a přehodnotili slib daný dítěti. Zažil jsem tak mnoho nešťastných a uplakaných dětských dušiček, když jejich vysněný poklad byl již na dosah a přesto odcházely z prodejny bez něj.

Sám jsem si to v dětství mnohokrát prožil, ale co naplat, nejde přece pouze nás či o naše dítě. Jde především o chovaného tvora, který je vyjmut ze svého přirozeného prostředí a již několik generací odchováván v zajetí.

A tak se stane, že vysněný papoušek nečeká před školou na svého pána, nepíše s ním úkoly, nehraje s ním šachy, ale dokonce ani nemluví! Jen je stále třeba mu věnovat péči a to ne malou. No považte! Co tedy s ním?

Tyto případy se budou, ať chceme či ne, opakovat stále dokola. Je to přirozené a hrozím se té doby, kdy se děti budou zajímat pouze o kybernetické hračky a počítače. Je pouze nutné na to jít jaksi od podlahy. Zvolit tu správnou cestu a sebe i děti na ten krásný okamžik připravit. Může jít o rybičky, křečky, papoušky, kočky, psi, zkrátka o vše, co se chovat v domácích podmínkách může.

Opravdu to jde, ale trpělivost a znalost chovu toho kterého zvířátka je podmínkou.

Jak na to? Návodů je mnoho a každý rodič by měl zvážit ten postup, který je pro jeho dítě nejpříznivější. Někdy stačí nejprve zakoupit vhodnou knížku, či vhodný poučný film. Vysvětlovat, že zvířata ve filmech jsou na tuto roli mnohdy roky připravovaná a že to, co vidíme není tak úplně skutečný život.

A tak se stávalo, že jsme vyslechly až neskutečné tužby nejen našich malých zákazníků, z kterých se časem stávali kamarádi, ale i dospělých lidí. Je opravdu těžké si představit, že někdo požaduje miniaturní, živé akvarijní kachničky, které měli zaručeně u konkurence. Jednou dokonce jsme měli prodat živého vodníčka!

A tak jsem se děsil dne, kdy bude uveden seriál o slonech. Místo toho byl uveden film o Godzile….

A tak nakonec to přání:

Rád bych, aby se nejen v letošním roce dostala všechna zvířátka do těch správných rukou a k těm nejlepším lidem, kamarádům. Všiml jsem si, kolik je na stránkách Zvířetníku zkušených chovatelů, kteří se mnou budou jistě souhlasit. A tak to těm všem možným miláškům přejme všichni, je to totiž jejich jediná šance.

Děkuji

 

Jiří RůžičkaKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !