30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karel 2.2.2009 2:47

Zeme neomezenych zadluzenosti.

Vazeny Jefime, nevim kde Vy zijete , verim ze zcela jiste ne ve Sojenych statech o kterych se snazite neco napsat. Zadluzenost populace USA spociva predevsim v tzv. hypotekove zadluzenosti, ne v zadluzenosti v tzv. credit kartach. Tady v Severni americe je kazdemu velmi jasne,ze dnesni hospodarska krize ma  koreny ve financnim systemu USA. Pokud chcete hledat koreny nebo chyby jez vedly k teto krizi musime se vratit do pocatku prvniho obdobi herce R. Reagana ktery vymenil tehdejsiho uspesneho bijce inflace  guvernera FED (Centralni banky) P. Volckera za A. Greenspana jez veril v ekonomickou filozofii M. Friedmana. Friedman v tzv. chigagske skole ekonomie propagoval vedeni ekonomie s minimalnimi regulacemi a pravidly. Dnes se teto filozofii zcela otevrene rika "disaster capitalismus" (katastrofa kapitalismus). A. Gajdar - zak chicagske skoly - dokazal v Jelcinovem Rusku stejnou vec. Bankrotoval Rusko! Nejlepsi  oceneni Friedmanove filozofie pochazi primo od jeho vyznavace guvernera FEDu A. Greenspana v US Kongresu pred Bankovni komisi kam byl povolan po kolapsu banky Lehmann Brothers aby defacto vysvetlil co se stalo. Tehdy neslavne prohlasil " I have found a flaw" (vim, kde je chyba). Priznal - k uzasu vsech pritomnych - , ze vedl Centralni banku po dobu 17(!) let filozofii, jez nepracuje!  Nejvetsi chyba v USA financnim systemu se stala odstranenim Glass-Steagall zakona z roku 1933 v dobe administrace B. Clintona v roce 1999. Po17(!)pokusech, 300mil. dolaru lobbovani Kongresu z Wall Street, bankeri odstranili zakon jez byl schvalen v dobe "Velke krize" aby se zabranilo opakovani krize tricatych let. Takze ne eksesivni utraceni marnotratnych Americanu, ale nedostatek potrebnych regulaci volneho trhu dle designu Wall Street bankeru a proradnost zakonodarcu v Kongresu jsou duvodami dnesni hospodarske a financni krize.

divitel 30.1.2009 23:03

2 autor

Popis událostí je celkem věrný,  vývody jsou chybné. Za problém může finanční systém USA. Na politickou objednávku generoval peníze, aby popořil, resp. udržel vysoký hospodářský růst. Tzn. - na trhu byly "levné peníze". A teď si představte, že jste manažer finanční instituce, která žije z toho, žr půjčuje. Máte "plný trezor"  "levných peněz" a nemáte je kam uplacírovat. Peněz je moc a solidní věřitelé už nejsou schopni je absorbovat za podmínek pro vás přijatelných.  A akcionáři na Vás talčí, abyste jim peníze zhodnocoval, jinak je přenesou jinam anebo Vás vyhodí. Tak snížíte nároky na úvěrové podmínky. Peníze jsou půjčeny, věřitelé splácejí, bilance je báječná, perspektiva růžová, jste bezva šéf. A to děláte VY a Vaši kolegové či konkurenti (tedy manažeři, zaměstnanci, správci majetku, nikoli akcionáři, tedy majitelé) by Vás buď museli usvedčit z hazardu, nebi Vás následují. Nafoukne se bublina (kdekoli -nyní subprime hypotéky, dříve NASDAQ atd., atd.) a ta praskne. Čím dřív praskne, tím menší je malér.

Takže: Může za to FED a geniální Greenspan.

Myslím, že bychom se měli zabývat zlepšováním mechanizmů pro praskání bublin.

Magor Milda 29.1.2009 10:17

Nemusíme jezdit až do USA, i v Praze je takových zadluženců hafo

a všichni se nafukují, co zítra budou mít za majetek. Já jsem z Kutné Hory, koudelníkův syn, já mám v Praze tři domy, až je koupím, budou mý! Jezdí v Jaguárech nebo Pajeru, u benzínky však na víc, než deset litrů v hotovosti nemají. Auta na dluh, domy na dluh, všude platí kreditkou, podle toho se takový Čech pozná i v cizině.

Mejla 29.1.2009 4:28

Móda nesmyslného utrácení začala v 60. letech především pod vlivem Hollywoodu a v důsledku opojení z poválečného blahobytu.

Do té doby spořiví a v dobrém slova smyslu puritánští Američané vedení k soběstačnosti začali podléhat reklamě a ztrácet soudnost.

karel 28.1.2009 23:25

Pokud tomu rozumim.

Pokud tomu rozumim tak tato krize je z nadvyroby. Lide nejsou schopni si koupit nebo nechtěji zboži ktere nutně nepotřebuji. Pravicovi odbornici to chtěji řešit sniženim dani podnikum aby udrželi zaměstnanost a vyraběli dalši zboži ktere žadny nebude kupovat. Myslim si že je chyba v tom že podniky malo plati zaměstnance a ti si potom nemohou dovolit utracet.

mrdák 29.1.2009 0:02

Re: Pokud tomu rozumim.

řekl bych, že tvoje představy jsou, šlušně řečeno, trochu jednoduché, takové až dělnické

Glosator 28.1.2009 21:29

Žádné náklady na sociální smír nejsou příliš vysoké, pokud

sjednotí národ (c) Adolf Hitler.

Ten Hitler potřeboval sjednocený národ k válce. V jeho případě to byla válka agresivní, ale antagonicky rozdělená společnost neuspěje ani ve válce obranné, viz konec starověkého Říma, neschopného postavit armádu občanů a závislého na cizích.žoldnéřích, často se ochotných spojit se svými krajany - jeho nepřáteli. A ti poddaní zase necítili loajalitu k vládě, která z nich ždímala daně na ty žoldnéře.

Jak se s tím vyrovnají stoupenci trhu bez přívlastků nevím. Žádné řešení jsem od nich nečetl.

Pete 28.1.2009 20:38

Já bych o Američany takovej strach neměl.

Oni mají potíže, ale naše koruna a Euro klesá proti dolaru. Oni dostanou kašel a Evropa si lehne nemocná, Rus se rovnou složí. Nikdo mi zatím uspokojivě nevysvětlil, jak je tohle možný. Já mám vysvětlení jedno - Amerika je stále mnohem silnější, než by si hodně levičáků v Evropě i ve světě přálo. A mě to velice těší.

R.J. 28.1.2009 21:05

Re: Já bych o Američany takovej strach neměl.

Mě také. R^

mag 28.1.2009 19:34

nechci nikoho urazit

ale je-li pravda to, co autor článku uvádí, pak musí být průměrný ami děsivý vidlák a riskér, úplně vymatlaný reklamou a soutěživostí. Anebo tu je velmi značná pravděpodobnost, že americké dluhy zaplatí celý svět i ti pilní a spořiví - docela lituji Němce, jejich povaha je nutí spořit a chovat se rozumně.

marek 28.1.2009 20:06

Re: nechci nikoho urazit

prumer american vidlak asi bude:-) ,ale zase takovy risker ne, protoze kdyz ekonomika funguje normalne, tak si je vicemene schopen na ty silene dluhy vydelat .a co se tyka jejich statniho dluhu, tak verim, ze si ho USA zaplati sami a to mnohem driv nez mi splatime nas statni dluh:-(

Milan 28.1.2009 21:35

Re: nechci nikoho urazit

Mno, to nemuzete. Je zajimave, ze asi 90% ami nejsou ani děsiví vidláci a ani riskéři. Je to min nez 10% ultra-děsivých vidláku a riskéru-tedy asi nezodpovednych levicaku, kteri to dovedou za vsechny roztocit. A bohuzel, dluhy nesplati svet nybrz znasilneny americky danovy poplatnik, ktery jiz v klece-opet vytahne kastany svetu z ohne...

skrebec 28.1.2009 19:09

Opice vidí, opice opakuje

Ono ti šílenci, co si nadělali dluhů až do bezvědomí měli před očima opravdu inspirativní vzor : stát. V podstatě kterýkoliv.

Nejsem ekonom, proto jsem si donedávna myslel, že stát si sice ty prachy tiskne, ale nemůže si jich natisknout kolik jen chce (když vloni FED spustil rotačky a snažil se krizi zastavit záplavou hezkých nových a voňavých dolárků, krytých jenom vírou v sebe sama jsem přišel i o tuto naivní iluzi) a tudíž může stát utratit jenom tolik, co vyrazí z daňových poplatníků. Proto zaboha nedovedu pochopit, že stát ročně mine cca 110% svých příjmů a ono to stejně funguje. Zkuste si představit, že každý měsíc minete o 10% víc, než vyděláte (pokud v té vizi figurují soudy, exekutor a osobní krach, nejspíš nejste průměrný američan :-D).

Nádherné je na tom to, že tohle "manko" v účetnictví státu se maskuje tím, že se udává v poměru k HDP - co je alespoň podle mých znalostí podobné, jako kdyby se zadlužení fyzické osoby udávalo v poměru k hrubé mzdě před zdaněním.  Ale budiž, udávejme si KAŽDOROČNÍ !!deficit třeba jako procento z celkových výdajů na druhou světovou válku. Divné je že tady všichni věříme, že se dá 10, 20 nebo třeba i 100 let dělat dluh, že to takhle klidne lze dělat donekonečna. 

Jo, a ještě jedno veselé odůvodnění, proč hypotekární krize vůbec vypukla :  na vině je ten hajzl, který místo toho aby balík hypoték koupil za 100 a prodal za 105 (ty samé hypotéky... všichni si podávali z ruky do ruky ty samé dluhy, každý si něco přirazil a rozdíl se počítal jako vytvořená hodnota do HDP), položil kacířskou otázku, jakou že ten barák na kterém je hypotéka vlastně má DOOPRAVDY hodnotu...

kerim 28.1.2009 19:38

Re: Opice vidí, opice opakuje

Ale FED je přeci, pokud se nepletu, několik soukromých finančních institucí, ty přece nemohou tisknout $ jak se jim zamane... 

Glosator 28.1.2009 21:07

Stát dost pravidelně hospodaří s deficitem a řeší to inflací

to je to nevitelné zdanění, které to dorovná. A pokud ne, vyhlásí se státní bankrot nebo "měnová reforma."

K této otázce se zákonitě muselo časem dojít, když ty cenné papíry měly vynášet reálné dividendy a to někdy musley.

Ludva 29.1.2009 9:44

Re: Opice vidí, opice opakuje

Dluhy lze dělat teoreticky do nekonečna. Peníze totiž odráží hodnotu vyrobeného zboží a majetku ve státě. Když toto roste, může růst i objem peněz. Je jedno, jestli ty peníze natisknete předem nebo až potom. Průšvih bude, když to zboží k těm penězům nevyrobíte.

Tulda 28.1.2009 18:23

Z jakého důvodu nemohou

banky krachovat?????Proč špatná banka,která investovala špatně má být chráněna?

V 28.1.2009 18:48

Re: Z jakého důvodu nemohou

tady prece nejde o tu kterou banku, ale o financni system te ktere zeme jako takovy, urcite banky kdyz by padly, tak by to bylo horsi pro ekonomiku zeme, nez kdyz se to zacaluje ze statni kasy. Samozrejme mnoho nedulezitych bank se nenecha padnout nikoli kvuli nim samym, ale kvuli vseobecne neudvere, kterou by to mohlo zpusobit.

Jako blbou analogii bych uvedl, ze kdyz se pilot letadla dostane do krizove situace vlastni blbosti, tak pokud s nim letim, tak pokud nejak muzu, tak mu pomuzu se z ty situace dostat a nebudu kecat at si to vylize sam, kdyz si to zavinil vlastni blbosti...

kulak 28.1.2009 18:19

Zatím to

fungovalo  60let a oni nechtějí pochopit,že se struktura hospodářství se bude měnit.a počet  bank asi taky.Je tu moc generálních politiků a ředitelů a nechce se jim jít hákovat.

Glosator 28.1.2009 21:33

Máte pravdu. A je obrovské množství "humanoidů," pro které

platí TOTÉŽ. To už je přímo smrtící kombinace, valná část lidí se vůbec nevěnuje něčemu produktivnímu, ale pouze PŘEKÁŽÍ a její příjmy jsou více či méně zamaskovaným vybíráním výpalného.

kerim 28.1.2009 18:12

Prosím o proškolení

Jsa vzdělán  technicky, nikoli však ekonomicky, nechápu, u koho jsou všichni na tom šírém světě zadluženi, při současném nedostatku likvidity. Kdo všem (i nám) půjčil, komu tedy platíme úroky a dluh. Kdo je ten mysteriozní světový bankéř, kterému teď všichni mají splácet ty neuvěřitelné sumy?  Kdo třeba, abych se držel při zdi, půjčil ČR? Jsou to soukromé subjekty? Banky? Ale přece banky samy mají problémy.... Budu vděčen za i za pouhé drobty ze stolu geniálních ekonomů...... Letadlo je zjevně celoplanetární a 90% všech finančních transakcí je spekulativních.  Z provizí za spekulace s fiktivními hodnotami si ti znalí stáhli reálné prachy a na těchto padácích včas z letadla vyskočili.... Carpe diem.

Kvok 28.1.2009 18:21

Re: Prosím o proškolení

...máte pravdu!!!A televize nám pálí do hlavy hovadiny.Proč nenalejou čistého vína.

V 28.1.2009 19:01

Re: Prosím o proškolení

predevsim nejde o nedostatek likvidity, ale o neduveru a nasledne neochote pujcovat, konkretne jde o mezibankovni pujcky (vseobence o pujcky mezi financnimi institucemi).

Takze paradoxne, likvidita na trhu je velka, ale neni ochota ji poskytnout tem institucim ktere ji potrebuji, z duvodu podezreni, ze ta ktera instituce je casovanou bombou nelikdvidnich (vetsinou hypotecnich) uveru.

Proto i kdyz vlady nalily do bank plno penez, tak i nadale tyto nechteji tuto likviditu poskytnout jinym financnim institucim, protoze se domnivaji (a vetsinou pravem) ze tyto drzi v ruce cerneho petra... a bohuzel je to az moc casto opravnene podezreni.

kerim 28.1.2009 19:33

Re: Prosím o proškolení

Při vší úctě, omlouvám se, ale Vaše vysvětlení se mi nezdá dostatečné....

Petr 31.1.2009 2:08

Re: Prosím o proškolení

V rychlosti receno velmi spravne. Na plne vysvetleni fungovani financniho trhu nebo zpusobu fungovani "fractional reserve system" /ani nevim jak se spravne prelozi , snad zlomkovy rezervni system/ neni v debate dosti mista. V kazdem pripade gratuluji "V" za bleskovy vyklad.

jonnas 28.1.2009 19:54

Re: Prosím o proškolení

velice přesně jste to vystihl - souhlasR^R^

také nejsem odborný ekonom a "podnikatelsko ekonomický znalec" moje dojmy a závěry se blíží tzv.selskému rozumu a přesto nemám pocit , že by byly zas tak moc od věci. Za fascinující považuji, že zisky bank jsou svato svatě a spravedlivě?soukromé a prodělek patří nám všem - budeme to lepit ze státních peněz, tedy těch berní co nám stát zabavil? Jednou jsem dělal v takovým s.r.o.(Y) Pan jednatel hýřil spravedlivým;-€ nadšením a při krachu a nezaplacení objednatele (gen. dodavatele stavby) přesvědčil všechny subdodavatele a zaměstnance, že musíme táhnout za společný provaz, jsme jeden za všechny a všichni za jednoho a bylo by od všech nemorální dát ho do konkurzu. Všichni to s těžkým srdcem uznali( jednalo se o 4 milióny pro subdodavatele). Po roce jsem zjistil, že pan jednatel tajně vydělal "jenom" jeden milión, oproti očekávaným třem a proto všichni pracující subdodavatelé řemeslníci utřeli hubu na nule. A tak to asi tak trošinku bude i s tou nafoulkou "krizí" -  prostě tuším tak nějak tunel.  Mimochodem ty "nemovitosti" na hypotéky v US bych vám přál vidět - chaloupky   strýčka Toma z prkýnek s moc hezkým povrchem a za děsný prachy. Ale to nikomu neva, ty prachy přeci jsou virtuální , nikdo je neplatí , úvěr se nesplácí a banka ten úvěr slušně prodá dál tak co.  Takže můj závěr je, že za vše se platí a to placení  ječtě ani nezapočalo.

PL 28.1.2009 20:04

Re: Prosím o proškolení

Podívejte se na internetové video Peníze jako dluh a pochopíte to lépe.

Vaše otázka je položena správně a je zajímavé, že nikdo na ní neodpovídá. Oni ty úvěry  jsou v naprosté většině kryty opravdu jen závazkem dlužníka, že bude splácet.

V anglosaském světě se píše o této krizi jako o krizi důvěry. A o to jde. Není-li důvěra, neutrácí se a je krize. Víte-li, že všechny ty peníze na půjčky jsou v podstatě vytvořeny na klávesnici PC, tak tušíte, že chut utrácet přes pumpování bilionů ničím nekrytých peněz nemůže fungovat a zboží si budete kupovat jen za cash. 

Takové krize trvají léta.....Scénář je v podstatě stejný jako v 30.létech.

 

kerim 28.1.2009 23:48

Re: Prosím o proškolení

No, já mám trochu pocit, že to US boys budou řešit nakonec svou klasickou metodou, tj devalvací dolaru. Tím pěkně skřípnou jak své dlužníky, tak i všechny současné držitele gigantických dolarových zásob, jako je Čína, Korea, Japonsko, Rusko.... Podle (před touto krizí publikovaných bilancí), spotřebovávaly USA denně z celého světa 1 - 1,2mld USD ve formě investic , nakupů cenných papírů a nemovitostí. A tahle podpora americké životní úrovně  teď skončila. Ovšem, jak kdysi prohlásil jeden amer. ministr finací "dolar je naše měna, ale váš problém". Prostě své věřitele ožebračí devalvací , ožebračí celý svět, a jede se dál močálem černým... Reálná cena USD, tj. jeho zlatý obsah klesl mezi roky 1913 - 2006 o 90%, t.j na 10% původní hodnoty. Jaká je teď, to se raději neptám.  Asi jediná cesta, jak USA zbavit její magické škodlivé finanční síly, je začít obchodovat ropu a plyn v jiné měně. Řekl bych, že nejlepší by bylo v CZK.

V 29.1.2009 5:26

Re: Prosím o proškolení

proc se tak blbe ptas, kdyz to vis, sam tu vyjmenovavas ty zeme ktere pujcuji, a kdyz te nekdo neco odpovi, tak se te to nezda, sam ale ted pises jako nekdo se skalopenvym nazorem a na vsechno a pekne blbym, tim myslim to o CZK a plynu/rope ale je tam toho vic

lidi jako ty tu maji rovnou vylit svoje znalosti a ne se ptat

kerim 29.1.2009 6:40

Re: Prosím o proškolení

Ano,  s božími prosťáčky není radno žertovat, to mi  nedošlo.