17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karel 2.2.2009 2:47

Zeme neomezenych zadluzenosti.

Vazeny Jefime, nevim kde Vy zijete , verim ze zcela jiste ne ve Sojenych statech o kterych se snazite neco napsat. Zadluzenost populace USA spociva predevsim v tzv. hypotekove zadluzenosti, ne v zadluzenosti v tzv. credit kartach. Tady v Severni americe je kazdemu velmi jasne,ze dnesni hospodarska krize ma  koreny ve financnim systemu USA. Pokud chcete hledat koreny nebo chyby jez vedly k teto krizi musime se vratit do pocatku prvniho obdobi herce R. Reagana ktery vymenil tehdejsiho uspesneho bijce inflace  guvernera FED (Centralni banky) P. Volckera za A. Greenspana jez veril v ekonomickou filozofii M. Friedmana. Friedman v tzv. chigagske skole ekonomie propagoval vedeni ekonomie s minimalnimi regulacemi a pravidly. Dnes se teto filozofii zcela otevrene rika "disaster capitalismus" (katastrofa kapitalismus). A. Gajdar - zak chicagske skoly - dokazal v Jelcinovem Rusku stejnou vec. Bankrotoval Rusko! Nejlepsi  oceneni Friedmanove filozofie pochazi primo od jeho vyznavace guvernera FEDu A. Greenspana v US Kongresu pred Bankovni komisi kam byl povolan po kolapsu banky Lehmann Brothers aby defacto vysvetlil co se stalo. Tehdy neslavne prohlasil " I have found a flaw" (vim, kde je chyba). Priznal - k uzasu vsech pritomnych - , ze vedl Centralni banku po dobu 17(!) let filozofii, jez nepracuje!  Nejvetsi chyba v USA financnim systemu se stala odstranenim Glass-Steagall zakona z roku 1933 v dobe administrace B. Clintona v roce 1999. Po17(!)pokusech, 300mil. dolaru lobbovani Kongresu z Wall Street, bankeri odstranili zakon jez byl schvalen v dobe "Velke krize" aby se zabranilo opakovani krize tricatych let. Takze ne eksesivni utraceni marnotratnych Americanu, ale nedostatek potrebnych regulaci volneho trhu dle designu Wall Street bankeru a proradnost zakonodarcu v Kongresu jsou duvodami dnesni hospodarske a financni krize.

Petr 31.1.2009 2:31

Re: Prosím o proškolení

Pouze bych rad opravil. V roce 1971 US dolar prestal mit vazbu na tzv. zlaty standart. Od te doby mame tzv. "fiat " penize. Pouze v dobach tzv. Rakouskeho zlateho standartu penize mely plnou vazbu na zlato. Rakousky zlaty standart se neda " inflate" / nafouknout /, nasledujici International-Classical a Bullion / zlaty prut-cihly/ protoze jsou soucasti   "fractional reserve system /zlomkovy rezervni system/ se daji bankerama   "nafouknout" coz vede k inflaci - znehodnocovani hodnoty penez.

Petr 31.1.2009 2:08

Re: Prosím o proškolení

V rychlosti receno velmi spravne. Na plne vysvetleni fungovani financniho trhu nebo zpusobu fungovani "fractional reserve system" /ani nevim jak se spravne prelozi , snad zlomkovy rezervni system/ neni v debate dosti mista. V kazdem pripade gratuluji "V" za bleskovy vyklad.

divitel 30.1.2009 23:03

2 autor

Popis událostí je celkem věrný,  vývody jsou chybné. Za problém může finanční systém USA. Na politickou objednávku generoval peníze, aby popořil, resp. udržel vysoký hospodářský růst. Tzn. - na trhu byly "levné peníze". A teď si představte, že jste manažer finanční instituce, která žije z toho, žr půjčuje. Máte "plný trezor"  "levných peněz" a nemáte je kam uplacírovat. Peněz je moc a solidní věřitelé už nejsou schopni je absorbovat za podmínek pro vás přijatelných.  A akcionáři na Vás talčí, abyste jim peníze zhodnocoval, jinak je přenesou jinam anebo Vás vyhodí. Tak snížíte nároky na úvěrové podmínky. Peníze jsou půjčeny, věřitelé splácejí, bilance je báječná, perspektiva růžová, jste bezva šéf. A to děláte VY a Vaši kolegové či konkurenti (tedy manažeři, zaměstnanci, správci majetku, nikoli akcionáři, tedy majitelé) by Vás buď museli usvedčit z hazardu, nebi Vás následují. Nafoukne se bublina (kdekoli -nyní subprime hypotéky, dříve NASDAQ atd., atd.) a ta praskne. Čím dřív praskne, tím menší je malér.

Takže: Může za to FED a geniální Greenspan.

Myslím, že bychom se měli zabývat zlepšováním mechanizmů pro praskání bublin.

Magor Milda 29.1.2009 10:17

Nemusíme jezdit až do USA, i v Praze je takových zadluženců hafo

a všichni se nafukují, co zítra budou mít za majetek. Já jsem z Kutné Hory, koudelníkův syn, já mám v Praze tři domy, až je koupím, budou mý! Jezdí v Jaguárech nebo Pajeru, u benzínky však na víc, než deset litrů v hotovosti nemají. Auta na dluh, domy na dluh, všude platí kreditkou, podle toho se takový Čech pozná i v cizině.

Ludva 29.1.2009 9:44

Re: Opice vidí, opice opakuje

Dluhy lze dělat teoreticky do nekonečna. Peníze totiž odráží hodnotu vyrobeného zboží a majetku ve státě. Když toto roste, může růst i objem peněz. Je jedno, jestli ty peníze natisknete předem nebo až potom. Průšvih bude, když to zboží k těm penězům nevyrobíte.

Ludva 29.1.2009 9:36

Re: Co je rozumější ?

Ale to není chyba těch lidí, to si měly banky lépe prověřit a pohlídat. Údajně dostávaly  za subprime hypotéky pětinásobnou provizi. Jenže když někdo nenese odpovědnost za své ztráty ....

Kučera 29.1.2009 7:02

Re: Důvody amerického krachu

Když máš zaplacený dům a pravidelnou penzi tak se před Tebou banky klanějí. Tento týden jsem už 4 idiotům co mě ráno moc brzo budili telefonem vynadal, ať mě nic nenabízejí. Nabízejí mi úvěr na další barák, kterých začíná být na trhu nějak hodně a ceny padají a padají a banky se toho potřebují zbavit.

kerim 29.1.2009 6:40

Re: Prosím o proškolení

Ano,  s božími prosťáčky není radno žertovat, to mi  nedošlo.

Kučera 29.1.2009 6:35

Selský rozum, jinak pohroma.

Žiju 40 let v Kanadě, mám zaplacený barák v dobré lokaci, mám velmi dobrou penzi, na kredit karty nic nekupuji ačkoliv mám 4, mám 20 tisíc dolarů v hotovosti a 50 tisíc investovaných v půdě, jejiž cena neklesá. Zásadně nechodím do hospod na jídlo, ono stejně není k jídlu. Šatstvo většinou koupím v sekáči, ono je stejně kvalitnější. Hodně dlouho už nekupuji akcie, protože manažmenty si platí vysoké platy a tak na akcionáře nic nezbude. Do práce jsem jezdil na kole a před sousedy se vytahuji jen tím že si vypěstuji svoje brambory. Věřím že z mojí životní taktiky nemají radost bankéři a politici. Těch co to dělají opačně než já je asi 80 % a proto máme lidi zadlužené a frustrované. Nevěřili svojí babičce, uvěřili televizi. Proto to nebude jednoduché.

SelskýRozum 29.1.2009 6:28

Re: Důvody amerického krachu

Mephisto, nesmysl to není. Bankéři totiž vymysleli finanční deriváty a s malým ziskem, ale v obrovském množství prodávali balíky hypotečních úvěrů do zahraničí. Pěkně zabalené s mašličkou jim to především zahraniční investoři žrali. Která banka zůstala pozadu, přišla o tučnou kořist. Bylo ovšem jen otázkou času, kdy to praskne.

SelskýRozum 29.1.2009 6:17

Re: Zadluženost Američanů

Jistě, když v bytě žijí dva, co vydělávají, každý jako by platil polovinu, takže se do té 1/3 vejdou.

SelskýRozum 29.1.2009 6:12

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

On Kanuk jednu věc zamlčel - cena domu takhle roste jen když se do něj dále investuje, modernizují se kuchyně, koupelny a tak dál.

SelskýRozum 29.1.2009 6:01

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Jen bych doplnil vaše "Protože jednou se růst toho města zastaví a ceny pozemků už dál neporostou." Ono totiž k tomu zastavení dojde tehdy, když daňová zátěž přesáhne růst a lidé a firmy na ty daně nestačí vydělat. Začíná úbytek pracovních příležitostí, lidé odcházejí, schodek se prohlubuje, ceny nemovitostí začnou stagnovat a zbytek znáte.

SelskýRozum 29.1.2009 5:56

Re: Zajimavy clanek, ale...

Souhlasím se všemi v tomhle vlákně. A nejen Američané, ale ani Češi si nedovedou spočítat, co může znamenat variabilní hypoteční úrok. Pracovník banky totiž obvykle zatají rizika a čísla pro výpočet nejsou k dispozici.

SelskýRozum 29.1.2009 5:51

Re: Mily pan HOffman,

Já si nemyslím, že lidé jsou na americkém a evropském kontinentu nějak odlišní. Odlišné jsou jen možnosti. Je prostě typ lidí, kteří budou žít na úvěr a druhý typ lidí, kteří nechtějí dlužit. Podle možností se ten první typ lidí zadluží co nejvíce. Proto v posledních letech zadlužení Čechů tak roste. Snad je krize a nebezpečí ztráty zaměstnání bude varovat více než byli varováni v minulosti Američani. Zadluženost celých států je asi trochu jiná věc a příčiny zajímavější.

V 29.1.2009 5:32

Re: Přehnaný americký sen

no, nikdo si nemuze davat jako vstupni predpoklady pro planovani podnikani nejakou krizovou situaci, to byste pak rovnou nepodnikal

trik tady je v tom, ze jak se tohle rozjede, tak se to neda zastavit az teprve krachem, byli tu lide kteri uz nejaky cas tohle predvidali, ale ti u vesel meli za zady draby s bicema a nemohli prestat, a kdyz prestali, tak na jejich misto posadili jine... a neda se to ani regulovat nejakym statnim dohledem, ledaze opet by se preslo na statni planovani a pak samozrejme krize nenastanou, protoze takova ekonomika je od pocatku v krizi dle definice

V 29.1.2009 5:26

Re: Prosím o proškolení

proc se tak blbe ptas, kdyz to vis, sam tu vyjmenovavas ty zeme ktere pujcuji, a kdyz te nekdo neco odpovi, tak se te to nezda, sam ale ted pises jako nekdo se skalopenvym nazorem a na vsechno a pekne blbym, tim myslim to o CZK a plynu/rope ale je tam toho vic

lidi jako ty tu maji rovnou vylit svoje znalosti a ne se ptat

Mejla 29.1.2009 4:28

Móda nesmyslného utrácení začala v 60. letech především pod vlivem Hollywoodu a v důsledku opojení z poválečného blahobytu.

Do té doby spořiví a v dobrém slova smyslu puritánští Američané vedení k soběstačnosti začali podléhat reklamě a ztrácet soudnost.

arnal 29.1.2009 1:34

Re: Rozdíl perspektivy

Wikipedie: total fertility rate USA 2008 (tedy počet dětí, které porodí jedna žena) : Hispanics 3.0, Africab American 2.2, White Americans 2.0, Asian and Pacific Islanders 1.9

arnal 29.1.2009 1:19

Re: Scénář

USA má HDP přibližně 13 bilionů dolarů. Cca 5 bilionů má Japonsko.

mrdák 29.1.2009 0:02

Re: Pokud tomu rozumim.

řekl bych, že tvoje představy jsou, šlušně řečeno, trochu jednoduché, takové až dělnické

kerim 28.1.2009 23:48

Re: Prosím o proškolení

No, já mám trochu pocit, že to US boys budou řešit nakonec svou klasickou metodou, tj devalvací dolaru. Tím pěkně skřípnou jak své dlužníky, tak i všechny současné držitele gigantických dolarových zásob, jako je Čína, Korea, Japonsko, Rusko.... Podle (před touto krizí publikovaných bilancí), spotřebovávaly USA denně z celého světa 1 - 1,2mld USD ve formě investic , nakupů cenných papírů a nemovitostí. A tahle podpora americké životní úrovně  teď skončila. Ovšem, jak kdysi prohlásil jeden amer. ministr finací "dolar je naše měna, ale váš problém". Prostě své věřitele ožebračí devalvací , ožebračí celý svět, a jede se dál močálem černým... Reálná cena USD, tj. jeho zlatý obsah klesl mezi roky 1913 - 2006 o 90%, t.j na 10% původní hodnoty. Jaká je teď, to se raději neptám.  Asi jediná cesta, jak USA zbavit její magické škodlivé finanční síly, je začít obchodovat ropu a plyn v jiné měně. Řekl bych, že nejlepší by bylo v CZK.

karel 28.1.2009 23:25

Pokud tomu rozumim.

Pokud tomu rozumim tak tato krize je z nadvyroby. Lide nejsou schopni si koupit nebo nechtěji zboži ktere nutně nepotřebuji. Pravicovi odbornici to chtěji řešit sniženim dani podnikum aby udrželi zaměstnanost a vyraběli dalši zboži ktere žadny nebude kupovat. Myslim si že je chyba v tom že podniky malo plati zaměstnance a ti si potom nemohou dovolit utracet.

Michal 28.1.2009 23:20

Re: Důvody amerického krachu

Banka si tu hypoteku nenechala, preparcelovala ji a prodals jako jiny produkt. A protze to porad byl hypotecni produkt, pocitalo se (tradicne), ze je velmi bezpecny a idi ho ochotne kupovali i s pomerne malymi uroky. Jenze pak spadla klec, hodne lidi na hypoteky nemelo, baraky (predrazene) zacali prodavat, nadbytkem nabidky sla obecne cena nemovitosti dolu a bankam zustaly baraky, ktere namnoze zdaleka nekryji 60% pujcky, zvlast kdyz se zapocitaji vydaje s prodavanim nemovitosti an trhu jako je tenhle. No a je maler...

phe 28.1.2009 22:50

Re: To je nestesti Evropy

Pokud se nepletu, Sun zaplatil za NetBeans $20.000.000, ne sto, jak uvádíte. Jinak ale i v Česku lze.

Milan 28.1.2009 21:35

Re: nechci nikoho urazit

Mno, to nemuzete. Je zajimave, ze asi 90% ami nejsou ani děsiví vidláci a ani riskéři. Je to min nez 10% ultra-děsivých vidláku a riskéru-tedy asi nezodpovednych levicaku, kteri to dovedou za vsechny roztocit. A bohuzel, dluhy nesplati svet nybrz znasilneny americky danovy poplatnik, ktery jiz v klece-opet vytahne kastany svetu z ohne...

Glosator 28.1.2009 21:33

Máte pravdu. A je obrovské množství "humanoidů," pro které

platí TOTÉŽ. To už je přímo smrtící kombinace, valná část lidí se vůbec nevěnuje něčemu produktivnímu, ale pouze PŘEKÁŽÍ a její příjmy jsou více či méně zamaskovaným vybíráním výpalného.

Glosator 28.1.2009 21:29

Žádné náklady na sociální smír nejsou příliš vysoké, pokud

sjednotí národ (c) Adolf Hitler.

Ten Hitler potřeboval sjednocený národ k válce. V jeho případě to byla válka agresivní, ale antagonicky rozdělená společnost neuspěje ani ve válce obranné, viz konec starověkého Říma, neschopného postavit armádu občanů a závislého na cizích.žoldnéřích, často se ochotných spojit se svými krajany - jeho nepřáteli. A ti poddaní zase necítili loajalitu k vládě, která z nich ždímala daně na ty žoldnéře.

Jak se s tím vyrovnají stoupenci trhu bez přívlastků nevím. Žádné řešení jsem od nich nečetl.

Glosator 28.1.2009 21:07

Stát dost pravidelně hospodaří s deficitem a řeší to inflací

to je to nevitelné zdanění, které to dorovná. A pokud ne, vyhlásí se státní bankrot nebo "měnová reforma."

K této otázce se zákonitě muselo časem dojít, když ty cenné papíry měly vynášet reálné dividendy a to někdy musley.