13.6.2024 | Svátek má Antonín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rambo 28.1.2009 8:22

Re: trochu nevyvážené

U nás v česku je silně zakořeněná závist a levicové myšlení. V Americe když má někdo majetek tak o něm říkají ten je dobrej. U nás když někdo zbohantně tak se řiká ,že to určitě musel nakrást.

Kanuk 28.1.2009 8:18

Re: Zadluženost Američanů

Prosím, ale ten konec platí.

Kanuk 28.1.2009 8:16

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Prosím, to je informace od "real estate agenta". Zhruba, cena domů (rodinných, v USA a Kandě) se za 10 let zdvojnásobí. Samozřejmě, občas ceny také klesnou, ale pak to zase dohoní.

Rambo 28.1.2009 8:13

Re: Zadluženost Američanů

podotýkám nebydlím v bytě s regulovaným nájmem nájemní smlouva byla podepsána 30.4.2007 

Kanuk 28.1.2009 8:11

Re: Zadluženost Američanů

Rambo, tak za prvé, já hovořil o situaci v USA a Kanadě. Za druhé, já netvrdím, že někdo musí mít bohatého papínka, aby bydlel, ale na to, aby si mohl koupit byt nebo barák za hotové. Za třetí, podle toho co píšete, tak bydlíte v bytě s regulovaným nájmem. Kromě toho, se stoupnutím ceny bytů se nezvětšila hypotéka, kterou majitel vašeho bytu má na domě, takže není důvod, aby se činže zvyšovala podle okamžité ceny bytu.

Kanuk 28.1.2009 8:00

Důvody amerického krachu

Většina lidí tady hlásá, že důvodem bylo to, že vláda US dokopala banky k tomu, aby. poskytly snadné půjčky lidem, kteří na to neměli.

Já mám informace poněkud rozdílné, ovšem nemohu už udat, kde všude jsem to četl. A část je také z mé osobní zkušenosti.

Tak za prvé, vláda banky k poskytování úvěru nízkopříjmovým žadatelům nedokopala, naopak, na jejich nátlak (bank) zrušila omezení, která omezovala možnost půjček tomuto druhu lidí. Spolu se zrušením těchto omezení povolila bankám zvýšení úrokových sazeb, protože se jednalo o půjčky s větším rizikem. Samozřejmě, banky pak zvýšily úrokové sazby a poplatky všem zákazníkům. To se samozřejmě projevilo na ziscích, během posledních let, kdy kanadská (a USA) ekonomie na tom nebyla zrovna slavně, banky těžce vydělávaly. Jenže pak nastala situace, že těm nízkopříjmovým lidem došly peníze, a bylo zaděláno na malér. Protože banky si na ty hypoteční peníze také půjčily, a najednou neměly z čeho platit.

Honza42 28.1.2009 7:57

Sakra to je ale inflace jako hrom.

10 let starej a již opotřebovanej barák 2x dražší ???

To bych se pak životu na úvěr nedivil.  Je to taková Zimbabwe.

Rambo 28.1.2009 7:51

Re: Zadluženost Američanů

Furt dokola ta stejná písnička . V některých regionech v ČR jsou nájmy tak nízké ,že se víc vyplací bydlet v nájmu ,než hypotéka . To ,že se platí majitelovi je jen pocit obyčejný pocit. Lidé si myslí ,že splátkou dluhu přispívají na své bydlení.Omyl z velké části přispívají bance. Já bydlím v nájmu , a kdybych  měl splácet hypotéku stejnou částkou tak vbych v tom bytě musel bydlet 120 let. Ekonomika má své cykly takže v r 2002 to bylo opačně nájmy byly vysoké a splátky hypotélk nízké - byty byly levnější. Nyní se situace obrátila avšak lid vstřebává informace se zpoždněním někdy i několik. let. Tak byl před pár lety hypoteční boom. Příklad nájem bytu 3+1ve Zlíně v r 2002 8000,-  cena bytu od 800 tis. ., Nyní nájem cca 8-9000 cena bytu někdy až 2 miliony , Ceny bytů vzrostly až 3 násobně a ceny nájmlů jen nepatrně. Není pravda ,že někdo musí mít bohatého papínka aby bydlel.

Kanuk 28.1.2009 7:41

Re: Je to tak,

Pane Šulci, přehlédl jste důvod, proč Mike Carney jednal tak, jak jednal. Totiž investice do baráku je snad nejsolidnější investicí. V průměru vynáší 10 - 15 pct, bez daně - pokud se jedná o "hlavní" residenci. Na další domy se daňová úleva už nevztahuje. V každé knížce o investování je napsáno "kupte ten nedražší barák, jaký si ještě můžete dovolit". Protože zisk, plynoucí z rostoucí ceny baráku je úměrný jeho ceně. Koupím-li barák za 100 000, za 10 let bude mít cenu 200 000, vydělám 100 000. Koupím-li barák za 200 000, vydělám 200 000. Samozřejmě, míchaj se do toho hypoteky a pod. To ale dovede spočítat málokdo i z těch, kteří by to měli umět, a obyčejný Američan určitě ne.

Kanuk 28.1.2009 7:21

Zadluženost Američanů

má několik druhů

1) Hypoteka - kdo si hodlá založit rodinu, nemá prakticky jinou možnost, než koupit dům na hypoteku - pokud nemá movitého papínka, který poskytne finance. Nájemní domy pro rodiny prakticky neexistují, v nájemních domech jsou byty převážně jedno- a dvou"ložnicové". Jednoložnicový byt je kuchyň(ka), obývák a ložnice. Zejména v nových domech jsou to králíkárny. Ve většině nájemních domů ani neberou rodiny s dětmi. Kromě toho, i "nájemní domy" jsou převážně kondominia, kde je nutné si byt koupit na hypoteku, obvykle 25 let.

2) Nákup na platební karty. Ten používá dnes skoro 100 procent Američanů. Je to výhodné, nemusí ssebou nosit hotovost, kterou mu může někdo ukrást, a pokud se měsíční faktura zaplatí v době splatnosti(?), je to i bez úroků. I když v platebních kartách je tímto způsobem hodně peněz, je to nákup skoro za hotové.

3) Nákup na krytý úvěr. Tak se nakupují nákladnější položky, nábytek, i auta. Tady už to bývá trochu "ošajslich", ale snad většině Američanů nedělá potíže splácet tyto půjčky, které jsou uplaceny za několik měsíců, nebo několik málo roků v případě aut. Úvěr buď poskytuje prodávající obchodník, nebo je možno jej dostat od banky. Banky bývají vybíravější, ale na druhé straně jsou to solidnější věřitelé.

4) Nákup na nekrytý úvěr. Většinou na platební karty, které vyžadují vysoký úrok, až 30 pct a víc, jestliže faktura není proplacena v předepsané lhůtě. Tito lidé žijí ze dne na den, dluhy na jedné kartě splácejí druhou kartou, a platí lichvářské úroky. To jsou dluhy problémové.

j 28.1.2009 7:16

trochu nevyvážené

Nejvíc mě zaujalo, že na starém kontinentě mají lidé s majetkem všeobecný respekt. V některých kruzích možná. např. zkuste si postavit nový hezký dům a nebo nové auto a uvidíte.

 

Jiřík 28.1.2009 7:07

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

Prober se,USA takřka nic nevyrábí-jen zbraně,půjčují si peníze a dováží za ně spotřební zboží,které platí občané kreditkami.Budou se mít ještě hůř.Je to obr na hliněných nohách,jejich životní úroveň neodpovídala úrovni ekonomiky.

memo 28.1.2009 6:51

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

bohuzel nechapes psany text - autor nekritizuje placeni kartou vseobecne, ale to, ze pri placeni necerpate penize z vlastniho uctu, ale z poskytnuteho uveru. a to uzivani IHNED se pri ztrate zamestnani nebo nemoci muze skarede nevyplatit, nasledky vidime dnes a denne

bbb 28.1.2009 6:41

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

R^R^R^

Yo-Yo 28.1.2009 6:16

Re: Nemají šperky po babičce

Skutecne nevim, co pan Fistejn tak vystihl. Mozna novinove vystrizky. A jak se k tomu ma dedicka dan, to je uz vubec zahada, Takze taky se ucastnite te uzasne ekonomicke pohromy, kterou Amerika na vsechny uvalila? Pokud ano, shame on you.

Yo-Yo 28.1.2009 6:09

Re: Bude to mnohem horsi

Presne tak. My vsak novou cestu nehledame. Podivame se do historie a vybereme si tu osvedcenou, ktera fungovala uz pred 100 lety. Naprosto souhlasim. Jenom nevim proc k tomu potrebujeme soucasne ekonomy. Byli uz tenkrat a prognozovali to same? Aneb kdo nejde s nami, je komunista, hledac treti cesty, prsvdolaskovec... a dale at si doplni kazdy podle sveho gusta.

Jsem zvedav jak se ta transformace bude jevit za dalsich 10 let - je snad k dispozici nejaky prognostik?

PS Neni snad to, ze zajmova skupina prosadi, co poklada za spravne, zcela popis soucasne situace?

Sarka 28.1.2009 6:07

Mily pan HOffman,

autor bohuzel existujuci stav nepopisal velmi dobre. Ba ani skoro dobre. Evidentne nepochopil jak tu zije a premysli drtiva vetsina normalnich, tj stredostavovskych Americanu, a kaze svoji predstavu jako dany fakt. Ktery pak bohuzel lide jako Vy (nic ve zlem), kterym tato jeho predstava zapada do jejich predstav jak by to v te Americe melo chodit preberou a budou jej kazat dal. Protoze tak to prece ma byt. Skoda.

Borek@exil 28.1.2009 6:03

Nemají šperky po babičce

Pane Fištejn, docela jste to vystihl. K těm dědictvím...v Americe je stále ještě zvykem, že dětičky bohatých podnikatelů musí v rodinné firmě začínat od píky. Tady je jedna věc...dědická daň. Říká se jí the death tax. Velmi vysoká daň z dědictví. Původním záměrem tvůrců této daně bylo znemožnit dědění obrovských majetků a umožnit tak vznik dědičně bohaté třídy. Funguje to docela dobře. Žádný synáček nemá jistotu, že po papínkovi všechno podědí a bude si v pohodě užívat. Dań ze smrti mu to dost ořeže a musí se znova snažit.

zajíček8 28.1.2009 5:41

Re: Bude to mnohem horsi

Hle, hledači třetí cesty opět na obzoru.

První z nich se objevili koncem listopadu 1989, byli z Obrody a chtěli reformovat socialismus, dělat ho po svém, jak si vysnili v 68.

Další bylo blouznění o nepolitické politice aneb jak zájmová skupina prosadí to, co ona sama okládá za správné.

Další se vyrojili po transformaci ekonomiky - vše bylo špatně, oni by to dělali jinak, to že podle řady srovnávacích studií proběhla transformace ekonomiky ČSSR  ve srovnání s ostatními post-socialistickými zeměmi s nejmenšími škodami - inflace, nezaměstnanost, propad produkce neberou do úvahy.

A teď se rojí další proroci....

V 28.1.2009 5:40

zadny paradox

"Paradoxní na situaci je, že nemoc, která vyklíčila ve sféře soukromých financí, je léčena masivní injekcí těch státních."

na rozdil od vas ti co jsou u vesla verejnych financi dobre vi, ze na stavajici situaci maji tu nejvetsi vinu, byl to prece stat kdo ne az tak davno zrusil posledni spojitost meny s realnymi hodnotami a kdo se tak prikladne zadluzoval, nemluve uz o statnim vlivu na ty 'soukrome' instituce aby poskytovaly uvery kdekomu...

osobne si nemyslim, ze vina ci puvod soucasne svetove krize spociva na bedrech soukromych obcanu kteri si zvykli zit na dluh, to uz bych taky mohl verit, ze velbloud projde uchem jehly.

A ani nemyslim, ze Evropa a zbytek sveta jsou nejaka ctnostna jehnatka, zajiste vlady techto koncin vi sve o zivote na dluh, kdyz uz ne jejich obcane.

Rekl bych ze pricina krize spociva ve zpusobu vedeni verejnych financi na urovni centralnich bank. Posledni velkou infacni eru jsme meli nekdy v sedmdesatych letech myslim, tenkrat se centralni bankeri poucili, ze neni radno prilis zvysovat mnozstvi obeziva ve forme bankovek, ale ze virtualni mnozeni penez je mnohem praktictejsi a to navic tech penez, ktere nejdou primo do verejne spotreby. Neni nikomu napadne, ze az na par neklidnych roku mame za sebou nejakych tricet let bez nejake vetsi inflace a krize zatimco vlady se po krk zadluzovaly a mena expandovala vice nezk kdykoliv predtim? Nebylo to proto, ze ty virtualni penize tekly misto do prime denni spotreby do rustu hypotek a vselijakych podobnych dluhovych instrumentu? Vysledkem cehoz bylo obrovske papirove bohatstvi kdekoho, ale spocivalo to na tom, ze vetsina techto papirovych bohacu to bohatstvi nepremenovala nejen na realne hodnoty, ale ani na realne papirove bankovky... a kdyz to vice techto papirovych tygru zkusilo, tak se vyjevilo, ze neni v bankach 'dost penez'!! Tady je myslim prapricina soucasne krize.

Yo-Yo 28.1.2009 5:37

Re: Je to tak,

Mr. Sulc, pravdepodobne vam Mike Carney stoupnul na kuri oko. Dodejte jeste jak jste si u firmy vedl vy a jak jste na tom s nemovitostmi, at si udelame obrazek.

Cowboy 28.1.2009 5:35

Amerika to prezije

Mnoho Americanov v zivote skrachovali, pozviechali sa a ide sa dalej. A vatsine sa pozdejsie podarilo naplnit svoj americky sen. Patri to k americkemu sposobu zivota. Hlavne vo vychodnej Europe na cosi take ludia nie su zvyknuti. Tam akoby socializmus nikdy neskoncil.

Yo-Yo 28.1.2009 5:29

Re: Bude to mnohem horsi-pokracovani

Paradoxem je, ze v CR nekolik lidi vydelava obrovske penize, neumi vsak s nimi rozumne zachazet. Americane sice utraceji vetsinou za nepotrebne, az trivialni veci, ale vetsina si na to vydela a mnoho tech, kteri hodne vydelali, take spolecnosti neco vraci na charite a dalsich projektech. Ne tak v CR - jim podobni chteji jeste vic a nic jineho je nezajima. Cely tento system nemuzou zadne vladni injekce financi zastavit. Drzte si klobouky, ritime se s kopce a tempo se bude zrychlovat umerne tomu, jak budou blouznivci psat obdobne texty.

Yo-Yo 28.1.2009 5:29

Re: Bude to mnohem horsi

Dovolil jsem si upravit text na mistni pomery

Je uz zcela zrejme, ze cesky model grunderskeho kapitalismu propagovaneho prognostickym ustavem (tj ustavem, kterym by mel hledet dobudoucnosti )nepracuje. Mel velke kratkodobe uspechy asi pred 100 lety, ale nema vyhledy do budoucna, jak jsme se mohli vyvojem ve svete za poslednich 100 let presvedcit. Jsme uz vlastne v post-kapitalisticke spolecnosti (nasi prognostici na to jeste neprisli). Drobni podnikatele, obchodnici i vyrobci, jsou pozirani korporacemi a ty jsou silne pdobne nechvalnym statnim podnikum v socialisticke ekonomii. Neni tudiz prekvapive, ze tyto podniky jsou ovladany byvalymi komunisty, kterym to vse spadlo do klina v duchu trh vse vyleci a za potlesku vsech zucatnenych. Volny trh regulovany konkurenci dnes doplnuje reklama, ktera naprogramuje zakazniky ke koupi cehokoliv bez ohledu na kvalitu. At se nekdo pokusi mne presvedcit, ze dva ziskove nejuspesnejsi produkty - Coca Coala a McDonnalduv hamburger, jsou take nejlepsi z nejlepsich!!!! (Zde doplnim, ze Coca Coala je urcite uzasny napoj, ktery bych doporucil puvodnimu autorovi patentovat, nicmene asi nebude motivovat k aktivite, spise k pozirani bambusu).

Spolecenske, to jest eticke a kulturni, hodnoty byly v CR nahrazeny modlou penez a moci. Dale se tak rozpada hodnotovy system, ktery byl uz rozlozen 40 lety socialismu a ktery byl v historii regulatorem spolecenskeho vyvoje. Jsme v prubehu totalniho rozpadu tzv. zapadnich spolecnosti, na coz nektere zapadni spolecnosti aspon trochu prichazeji, nicmene my si na to prijdeme jeste jednou sami, nejspis pozde. Mame casu dost. Tento ekonomicky model, zalozeny pouze na nehoraznych ziscich nekolika vyvolenych, uz delsi dobu nici ekologii a zdroje energie. Pririoda si vzdy poradi po svem, a kdyz ji zacne cosi ohrozovat zbavi se toho bez rozpaku. Pokud nepomuze priroda, sprizneni politici jsou vzdy po ruce.

Mirek 28.1.2009 5:27

Re: Je to tak,

Neni to totez, co delala socdem vlada v CR zvysovanim schodkem statniho rozpoctu, ktery se promrhal za hlasy volicu, jeste nedavno? Tyhle tendence maji v CR padesatiprocentni podporu, zbytek Evropy neni o nic lepsi, nemyslim, ze by to bylo typicky americke.

MILA 28.1.2009 5:19

AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

takova "navonena Bida" je spise evropska,  to co se deje dnes v USA je tim ze demokrati dokopali banky davat na urok VSEM kdo o to pozadali, normalne vam nedaji pokud nemate na splatky. Velky ekonomicky rozmach americke spolecnost se mimo jineho stal prave tim ze lide nemuseli leta skudlit na auto nebo na dum, dostali urok a mohli se tesit z auta ci domu a splaceli leta, ale meli hned. To pak kazdy s radosti makal  protoze si uzival IHNED.

Krize je neco co se cyklicky opakuje, tak neni proc zase tolik blbnout.  A ze se v USA kupuje credit cartou i v supermarketu, to je pohodlnejsi, nemusite mit sebou penize a muze vas napadnout jit treba do restaurace a tak zaplatite kartou. Vetsina lidi s ni umi zachazet, jelikoz jsou  k tomu vedeni od mladi, karty se davaji i teenagerum, a rodice akorat kontrolujou.

Mirek 28.1.2009 5:08

Re: Bude to mnohem horsi

Mozna mate pravdu, ale dovozovat to z toho, ze je v Americe recese, by bylo chybou. Tahle recese neni prvni a zatim ani nejvetsi. Recese je normalni cyklicky jev, neni-liz pravda.

Yo-Yo 28.1.2009 5:05

Re: Zajimavy clanek, ale...

Naprosto souhlasim s reakci. Mr Fistejn micha hrusky a lablka. Neznam jeho historii, ale nepochybne v Americe nezil. Pokud ano, tak nepochopil, coz je jeste horsi. Zaklad Ameriky je stredni trida, ktera si sice muze hodne pujcovat, ale musi to splatit, Mr Fistejn micha dohromady "hornich 10", z nichz nekteri profitovali na schematech typu letadla, ktera se ted provaluji (Ponzi scheme), a dolnich nekolik, kteri si napujcovali, ackoliv na to nemaji a ted jsou tam, kde jsou. Stredni trida je v prumeru naopak dost konzervativni. Bere si pujcky na dum ( protoze bydlet ve svem je mesicne asi tak zatezujici jako pronajimat, ale splaci se vlastni majetek), ale prilis nehyri, co se tyka nejkaych uveru. Krome toho mobilita je klicove slovo - vzdy bylo mozne nemovitost prodat a pak jinde koupit. Nevidel jsem, jako v CR, ze by si nekdo pujcoval na dovolenou. Taky se zde vice pracuje, a to neni vymysl posledni doby. Bylo by docela osvezujici, kdyby se panove jako Fistejn, drzeli toho, cemu aspon trochu rozumi.

JaroKova 28.1.2009 4:51

Bude to mnohem horsi

Je uz zcela zrejme, ze amerikansky model kapitalismu nepracuje, mel velke kratkodobe uspechy, ale nema vyhledy do budoucna Jsme uz vlastne v post-kapitalisticke spolecnosti. Drobni podnikatele, obchodnici i vyrobci, jsou pozirani korporacemi a ty jsou silne pdobne nechvalnym statnim podnikum v socialisticke ekonomii. Volny trh regulovany konkurenci dnes nahradila reklama, ktera naprogramuje zakazniky ke koupi cehokoliv bez ohledu na kvalitu. At se nekdo pokusi mne presvedcit, ze dva ziskove nejuspesnejsi produkty - Coca Coala a McDonnalduv hamburger, jsou take nejlepsi z nejlepsich!!!!

Spolecenske, to jest eticke a kulturni, hodnoty byly v Americe nahrazeny modlou penez a moci. Rozpada se tak hodnotovy system, ktery byl v historii regulatorem spolecenskeho vyvoje. Jsme na pocatku totalniho rozpadu tzv. zapadnich spolecnosti. Vsak uz byl nejvyssi cas!!! Tento ekonomicky model, zalozeny pouze na nehoraznych ziscich, uz delsi dobu nici ekologii a zdroje energie. Pririoda si vzdy poradi po svem, a kdyz ji zacne cosi ohrozovat zbavi se toho bez rozpaku.

Paradoxem je, ze v Americe mnoho lidi vydelava obrovske penize, neumi vsak s nimi rozumne zachazet. Americane utraceji vetsinou za nepotrebne, az trivialni vezi. Cely tento system nemuzou zadne vladni injekce financi zastavit. Drzte si klobouky, ritime se s kopce a tempo se bude zrychlovat.

RK 28.1.2009 4:51

Re: Skvely clanek vystihujici podstatu problemu

Tech imigracnich vln bylo mnoho a nejhure dopadla ta mezivalecna kterou tvorili vetsinou nevzdelani lide utikajici za posledni penize z Evropy pred povalecnou krizi. Bohuzel prisli do Ameriky v dobe kdy cast bankovnich kruhu prevzala nad zemi kontrolu. O tom jak dopadly statisice malych farmaru psalo hodne klasiku te doby. Tato ztracena generace, ktera drela od rana do vecera protoze jinou moznost nemela vytvorila podminky pro dalsi vlny emigrantu, ktere ale tvorily elity utikajici pred fasismem a komunismem. Lide kteri vetsinou meli penize ci postaveni aby se pres zeleznou oponu dostali. Ale to neni podstata problemu. Problem je v tom co myslim velmi dobre  popsal autor clanku. 

A co se tyce cetby ja bych doporucil spise klasiku - dejiny konce Stareho Rima - miru tehdejsi korupce, zpusob vlady, zadluzeni obyvatelstva neschopneho platit stale rostouci pacht z majetku ktery jim pronajimala stale mensi skupina vladnoucich elit, vlny imigrantu postupne vstupujicich do statni spravy, prechod od demokracie k tyranii - je to sice smutne, ale dejiny se ve spirale neustale opakuji...