18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Štastný Jim 28.1.2009 17:03

Souhlas

Pan Flštejn naprosto přesně a jednoduše popsal problém-moda života na úvěr.Dnes žít zítra splácet,touha napodobovat ty úspěšné,hnaná reklamou zavedla nejen Američany do neřešitelných problémů.Někdo to v konečném účtování bude muset zaplatit.Kdo asi bude,zřejmě danový poplatník.

ranbow 28.1.2009 17:02

Napadlo mě ještě jedno vysvětlení

A to je poměr cen a platů (nebo výdělků podnikatelů). Tedy, že v USA dobrý zaměstnanec či podnikatel si může koupit za jejich ceny a své poctivé výdělky luxusní auto či postavit vilu, či student pozvat svojí přítelkyni na vyjíždku půjčeným autem do luxusního podniku, a každý uvěří že si na to vydělal poctivou . Ale že si průměrný český zaměstnanec podnikatel za rok práce vydělá na luxusní vilu a luxusní automobil, tomu už se zase tolik věřit nedá - dokonce aby mu na to nějaká banka předem půjčila...

Asterixx 28.1.2009 16:58

Re: Co je rozumější ?

Kdyz si na dluh poridi dum (nekde bydlet musi) adekvatni svym moznostem, zije v nem, vydelava a splaci, tak nevidim problem. Pokud si na dluh ovsem poridi basu piv a velkou televizi a v reklamni pauze zajde na dluh do restaurace, zadelava si na maler ...

mladý.k.70 m 28.1.2009 16:43

Aspoň vnečem je ta evropa lepší

a ty miliardy dolarú stejně nic nezachraní myslím že tozase zhrábnou zbrojařské firmy aby se to pohlo pak se najde nějaký nepřítel aby se to spotřebovalo a zase dokola nic nového pod sluncem!:-(

marek 28.1.2009 16:29

Re: To je nestesti Evropy

Schwarcenberkovi se neklani, proto je bohaty, ale protoze umi nekolik jazyku, ma skvele vzdelani a zkusenosti, kterymi se muze pochlubit malokdo, tak asi proto

marek 28.1.2009 16:26

Dobrej clanek

jenom by me zajimalo jak to vsechno odopadne. Predpokladam, ze ti co nebudou svoje dluhy schopni splacet, prijdou o svoje domy a majetek a skonci osobnim bankrotem, coz pro americana neni tak velky problem, jako treba pro evropana. A az tahle krize pomine USA z ni vyjde se zdravejsi ekonomikou nez zbytek sveta, se kterym si vytre zadnici a mozna ze se mu i podari stahnout statni dluh. Tak to proste je:-)

strejda pedro 28.1.2009 16:20

vsichni tri fistejnovi intelektualove se spletli

dva roky pred odchodem z funkce naridil jisty william jefferson clinton, ze americke banky a jine uverove podniky budou muset poskytovat pujcky a uvery a hypoteky (to zvlaste) vsem, bez ohledu na jejich prijmy, nebot vybirat si pouze ty, u nichz byla nadeje, ze pujcene prachy vrati, to je diskriminace ... jak byva u narodniho hospodarstvi, zvlaste u tak rozsahleho jako je to americke, zvykem, chvilku to trvalo, nez se pane clintonova zhovadilost trefila hlavou do betonove zdi skutecnosti ... v tom je zaklad dnesnich maleru ... drobnost? jen se podivejte na dnesni trhy! mimochodem, podarili se dnesnimu americkemu presidentovi prosadit byt jen polovinu svych slibu, privede za deset az dvanact let zemekouli do takove krise, ze yo, co zazivame dnes (nebo co nasi predchudci zazivali v roce 1929) bude nasim detem a vnoucatum pripadat jako materska skolka ...

modřín 28.1.2009 15:31

Re: Mám dotaz

Zjednodušeně je to totéž jako ve Tvé domácnosti. Máš nějaký předpokládaný příjem a od něj se odvíjejí výdaje. Něco se zaplatit musí - činže,energie, pojištění, poplatky za psa, rozhlas, televizi ..... to je něco jako t.zv. mandatórní výdaje z hlediska státu (důchody, provoz státu, armáda, policie, zdravotnictví ...) No a co zbyde, to je na spotřebu - zvelebení bydlení, dovolená, hobby, kadeřník  ev. do úspor na zlé časy. V případě státu jsou to např. investice do dálnic, železnic, vědy, kultury atd. Tak to funguje celkem dobře pokud výdaje nepřekročí přímy - to znáte. Státy, kterým neteče ropa ze země jsou živí z různých daní, kterými zatěžuje kdeco. Pokud funguje výroba lidé vydělávají , daně přitékají - stát může investovat, což opět vytváří nové pracovní příležitosti a opět další peníze v podobě daní.  No a najednou dojde k nemoci a příjdete o část předpokládaného příjmu. A začne se škrtat na straně výdajů - žádné Kanáry, zůstanu doma....Onemocní-li hospodářství, stagnuje nebo se propadá výroba, nepřitékají daně, škrtá se v investicích, což opět snižuje výběr daní. Je méně peněz na spotřebu, nezaměstnanost roste a příjem státu klesá a mandatórní výdaje rostou, neboť státu přibývají pojištěnci bez příjmu. Totéž jako

Jarka 28.1.2009 15:29

Re: Trvalý růst úroků

Tak jak hospodaří rodina měl by hospodařit i stát. V době, kdy se daří, má se počítat, že tak nemusí být vždy a přebytky ukládat a ne když vydělám tisíc, utratím dva. Minulá vláda nás zadlužila 600 miliardami, jen úroky z těchto dluhů nás stojí 50 miliard ročně. Celých dvacet let se mluvilo o utahování opasků ale tím, že se zadlužovalo, nic nás netížilo a jelo se dál. Obrovské sociální výdaje, líbivá politika, pastelkovné, plýtvání státními penězi, na které stále bezvýsledně upozorňuje NKÚ - nejdražší dálnice v Evropě, prodeje lukrativních pozemků za hubičku - viz pozemky u letiště a další. Správné jsou hypotéky na bydlení, protože za ně něco

je, ale půjčovat si na vánoce, nebo na dovolenou? Z toho těží firmy, které půjčují bez záruky za lichvářský úrok. Žít na dluh je opravdu zvyk Američanů, nikdy nepřiznají neúspěch. U nás, když se nás někdo zeptá jak se máme, zpravidla si stěžujeme. To by Američan  neudělal za žádnou cenu. Protože se strany připravují na další volby, začíná zase údobí slibů. Zvýšení důchodů, nemocenské, a další výhody, na které by soudný člověk neměl dát. Jako bylo zrušení regul. poplatků, které teď budou za kraje platit všichni z daní a nezbyde na další .

Didi 28.1.2009 15:29

Re: Kurs dolaru

A ještě k těm odprodejům, bylo to cca 25 t v roce 1997 a 31 t v roce 1998.

Didi 28.1.2009 15:27

Re: Kurs dolaru

Ufff jen tak mimochodem, odkud by ČNB ty stovky tun vzala?

Cituji z výroční zprávy ČNB za rok 1999, kapitola Správa zásob zlata a ostatních drahých kovů:

Po vzniku samostatné České republiky k 1. lednu 1993 bylo v zásobách České národní banky 74,5 t zlata. Strategickým cílem ČNB, stejně jako strategickým cílem ostatních centrálních bank, který byl v posledních letech naplňován, byl postupný odprodej rezerv ve zlatě na mezinárodních trzích. Důvodem k takovému postupu byl klesající význam zlata v politice centrálních bank při správě devizových rezerv a trvalý pokles ceny zlata. V závěru roku 1998 zůstalo v zásobách ČNB již pouze 18,1 t zlata, a to včetně 4,1 t zlata vyčleněného pro Národní banku Slovenska .

amos 28.1.2009 15:15

Re: Co je rozumější ?

Ale i tady platí všeho s mírou.

MF 28.1.2009 15:05

Re: Kurs dolaru

Myslím že se pletete. Nebo úmyslně lžete. Poslední zlato pokud vím, prodal Tošenovský po demisi Klausovy vlády.

Katr 28.1.2009 14:51

Re: "americký krach"

To se čte stejně dobře jako Marxův Kapitál.Inherentní součást kapitalismu....;-D;-D;-D

Ludva 28.1.2009 14:45

Co je rozumější ?

Když si mladý člověk pořídí dům na hypotéku a pak v něm žije a splácí. Nebo když šetří a jestli se bude dařit, tak si třeba před důchodem ten barák koupí a brzo umře ? Díky dluhům se dá život udělat lepším. Platí to i o hospodaření státu ? Ano, pokud se za ty peníze pořídí něco produktivního, co ty dluhy  umožní rychle splatit.

Didi 28.1.2009 14:31

Re: Důvody amerického krachu

Jak už jsem psal výše, při cca 7,5 až 8% nárůstu množství oběživa za rok to za 20 let udělá (1/1,075) na 20 = 0,235 tedy velmi zhruba sice cena toho baráčku naskočí v nominální ceně na čtyřnásobek, ale hodnota peněžní jednotky klesna na čtvrtinu, tudíž nula od nuly pojde, barák má stejnou hodnotu jako měl před 20 lety. Prostě je nutno vždy pečlivě rozlišovat mezi pojmy "cena" a "hodnota".

modřín 28.1.2009 14:30

Re: Skvely clanek vystihujici podstatu problemu

Celkem dobrý  článek , jak již zaručuje renomé autorovo, akorát mi s ním koliduje informace o zadlužení českých domácností ke konci loňského roku - cca 840 mld. Kč, o státním dluhu nemluvě - zřejmě již Česko dle tohoto kritéria nepatří na starý kontinent. Trend opouštět někdejší všeobecnou socialistickou chudobu pomocí dluhů bez zajištěného krytí pohledávky je cesta do beznadějné kapitalistické chudoby. Rčení "Jednoho dne zabiju králíka a zaplatím dluhy" již nefunguje.

jkotek 28.1.2009 14:09

Re: To je nestesti Evropy

Znam cloveka, co minimalne dvakrat vydelal pres 3 miliardy Kc.

Nejdrive zalozil firmu pro vyvoj programovaciho prostredi v Jave. Dosahl svetoveho primatu a prodal ji za 100.000.000,- USD (tehdy byl dolar asi za 33,-).

Pak zalozil dalsi firmu pro vyvoj software pro webove sluzby. Dosahl svetoveho prvenstvi a prodal ji za 100.000.000,- USD (tehdy byl dolar okolo 30,-).

Dalsi lide zase vedou IT firmu se stamilionovymi rocnimi obraty... A zasadne se vyhyba zakazkam ze statni spravy ;-)

Takze ano. I v Cesku se LZE stat miliardarem vlastnim pricinenim. Jen musi mit clovek napad a pili. Coz socanci nechapou.

Didi 28.1.2009 14:09

Re: zadny paradox

Potíž je v tom, že už dlouho žádné peníze u státu schované nemáme. Naopak, stát za své dluhy ručí příslibem, že z nás, daňových poplatníků, ty peníze v budoucnosti vytluče.

ortelius 28.1.2009 14:01

"americký krach"

Ach jak komunistický termín. Amerika prožívá hospodářskou krizi, která je inherentní součástí kapitalismu a nebýt státního vměšování se do ekonomiky, byla by daleko mírnější, než je. Rozhodně se však nejedná o žádný krach, ale o příležitost k ozdravění ekonomiky a rozhodně bych se jim moc nepoškleboval - lidi v E vropě tak zadlužení nejsou, ale na dluh přesto žijeme všichni.

ps 28.1.2009 14:01

Re: Zatím je to dobré a vyvíjí se to správným směrem

Tak co vlasntě chceš, peníze kryté zlatem nebo sociální stát? Na sociální stát totiž potřebuješ fiskální expanzi, a ta se zlatým standartem opravdu ale opravdu nejde dohormady. Radil bych Ti aby sis doplnil vzdělání, rozhodl se co ti je teda milejší a teprve pak psal komentáře.

RK 28.1.2009 13:59

Re: pisete nesmysly drahy fistejne

Mam pocit ze je tam uplne vsechno, od pochybnych hypotek, pres spotrebni uvery a kreditni karty az po dluhopisy vcetne statnich dluhopisu rozvojovych zemi (napriklad Vietnamu, Indonesie a pod.). To ze se zatim resi pouze mala cast hypotek neznamena ze se v budoucnu nebude resit daleko vetsi problem. Nebo jak myslite ze financoval expanzi treba cesky Home Credit v Rusku. Uvery sly mam pocit do Holandska, tam je prostrednik balil do CDO pojistoval swapy a prodaval jako cenne papiry dal.  Evidovanych swapu kreditniho selhani bylo koncem roku 2007 vydano za 75 bilionu dolaru. Kolik je ve skutecnosti mimo statistiku nikdo poradne nevi. Zatim se resi jen okamzita likvidita bank, ktere musi z techto dluhopisu platit uroky aby nemusely vyplacet vse pres swapy a co bude dal mam pocit nikdo nevi a radeji na to nemysli.

Didi 28.1.2009 13:57

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Ano je to brutální inflace, řádící od doby zrušení krytí dolaru zlatem. Jen pro porovnání, agregát M3 (popisující celkové množství dolarů vč. vkladů ve světovém oběhu) vzrostl z cca 1000 bil. USD koncem roku 1974 na cca 10300 bil. USD počátkem roku 2006. Po přepočtu to dává v průměru 8% každý rok. Nepřetržitě posledních 30 let.

TBB 28.1.2009 13:41

Re: Důvody amerického krachu

A co fond údržby a oprav, běžné provozní náklady, inflační křivka, atd.? Mít majetek v nemovitostech a chtít z něj slušně žít je někdy dost bolestné, zvláště, když nájemníci neplatí, nebo platí málo. Že, Křečku?...

No a když už je nejhůře, přijde spásné znárodnění a zlotřilý kapitalista ještě musí zdarma barák udržovat pro uvědomělý lumpenproletariát, který začal vládnout.

Jestipak milé děti víte, koho máte volit?

knihovik 28.1.2009 13:38

pisete nesmysly drahy fistejne

v toxickych aktivech vubec nejsou a nebyly dluhy z kreditnich karet.  KOupit si barak na hypoteku i kdyz zijete z ruky do huby neni opravdu nic zvlastniho. Stejne musite platit najem a hypoteka byla jen o trochu vyssi nez trzni najemne. Jedinym rizikem je negative equity,  pro vas jednoduse pokles ceny nemovitosti. Pokud cena nemovitosti roste - a ony rostly v uplynuyle dekade vice nez 10% rocne, tak muzete barak kdykoliv prodat, vse zaplatit a zase jit zpatky bydlet do najemniho.

POkud bydlite v najemnim, platite stejne a na konci nemate nic. Bankeri se ridi stratistikou rizik stejne jako pojistovaci. Lide s VS vzdelanim jsou mene nezamestnani a pri ztrate zamestnani nachazeji nove rychleji.

V anglosaskem svete je normalni bydlet ve vlastnim a cim drive clovek prestane platit najem a zacne splacet barak tim lepe.

Minutus 28.1.2009 13:33

Re: To je nestesti Evropy

Jistěže je v tom kšeft. Příjde na to jaký.

VLK 28.1.2009 13:31

Re: Tak vám patří darmožrouti (i když s tím "blahobytem" nemáte nic společného) !

Psal jsem to dole panu V, koukám ale, že Vy to potřebujete taky:

S tou nenávistí k imaginárním penězům, nemějte mi to za zlé, mi připomínáte jakousi to věštkyni, co prohlašovala všechny peníze za špinavé, zatížené špinavými činy. Proto je vyprala a ono je potom nikdo nechtěl. Nevím, v jakém stavu byly ty bankovky po vyprání, jen jsem to kdesi četl.

VLK 28.1.2009 13:24

Re: Jestliže

Jestli pořád marně očekáváš zímovu odpověď, pak věz, že již určitě odpověděl. A dokonce se pokusil několikrát. Ale automatický cenzor nesnesl vyjádření zímových tezí ani po několika korekturách.

Rambo 28.1.2009 13:22

Re: Bude to mnohem horsi

A z čeho je zřejmé  ze americký model nepracuje ?

VLK 28.1.2009 13:20

Re: To je nestesti Evropy

A Vy jste vytáhl jednoho Schwarzenberga. Ten rozhodně není typickým příkladem toho, co jste chtěl kritizovat. To je člověk, který skutečně něčemu rozumí. Ano, jsou u nás spousty lidí, kteří jsou pro své bohatství nenáviděni, v naprosté většině zcela neoprávněně a jen ze závisti. Ale nevím, proč Vy to chcete ještě rozšiřovat svou nenávistí ke Schwarzenbergovi.