21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zajíček8 28.1.2009 5:41

Re: Bude to mnohem horsi

Hle, hledači třetí cesty opět na obzoru.

První z nich se objevili koncem listopadu 1989, byli z Obrody a chtěli reformovat socialismus, dělat ho po svém, jak si vysnili v 68.

Další bylo blouznění o nepolitické politice aneb jak zájmová skupina prosadí to, co ona sama okládá za správné.

Další se vyrojili po transformaci ekonomiky - vše bylo špatně, oni by to dělali jinak, to že podle řady srovnávacích studií proběhla transformace ekonomiky ČSSR  ve srovnání s ostatními post-socialistickými zeměmi s nejmenšími škodami - inflace, nezaměstnanost, propad produkce neberou do úvahy.

A teď se rojí další proroci....

Yo-Yo 28.1.2009 6:09

Re: Bude to mnohem horsi

Presne tak. My vsak novou cestu nehledame. Podivame se do historie a vybereme si tu osvedcenou, ktera fungovala uz pred 100 lety. Naprosto souhlasim. Jenom nevim proc k tomu potrebujeme soucasne ekonomy. Byli uz tenkrat a prognozovali to same? Aneb kdo nejde s nami, je komunista, hledac treti cesty, prsvdolaskovec... a dale at si doplni kazdy podle sveho gusta.

Jsem zvedav jak se ta transformace bude jevit za dalsich 10 let - je snad k dispozici nejaky prognostik?

PS Neni snad to, ze zajmova skupina prosadi, co poklada za spravne, zcela popis soucasne situace?

Rambo 28.1.2009 13:22

Re: Bude to mnohem horsi

A z čeho je zřejmé  ze americký model nepracuje ?

Paul Sulc 28.1.2009 4:50

Je to tak,

salesman, mel dum, na pujcku. Pak se ale stal sefem u firmy kde jsem delal a mel asi trojnasobny plat. Evropan by ten barak zaplatil co nejdrive a pak si eventuelne koupil druhej a jeden by pronajal. Ne tak Mike Carney. Ten si honem koupil vetsi dum, ''panskej'', mezi lepsimi lidmi. Po 15 letech sla firma do hajzlu, krasnej barak taky, ted bydli u matky.Bohuzel, to je americkej zpusob mysleni. Zacnu brat vice penez, udelam okamzite vetsi ''sekeru''.

Mirek 28.1.2009 5:27

Re: Je to tak,

Neni to totez, co delala socdem vlada v CR zvysovanim schodkem statniho rozpoctu, ktery se promrhal za hlasy volicu, jeste nedavno? Tyhle tendence maji v CR padesatiprocentni podporu, zbytek Evropy neni o nic lepsi, nemyslim, ze by to bylo typicky americke.

Yo-Yo 28.1.2009 5:37

Re: Je to tak,

Mr. Sulc, pravdepodobne vam Mike Carney stoupnul na kuri oko. Dodejte jeste jak jste si u firmy vedl vy a jak jste na tom s nemovitostmi, at si udelame obrazek.

Kanuk 28.1.2009 7:41

Re: Je to tak,

Pane Šulci, přehlédl jste důvod, proč Mike Carney jednal tak, jak jednal. Totiž investice do baráku je snad nejsolidnější investicí. V průměru vynáší 10 - 15 pct, bez daně - pokud se jedná o "hlavní" residenci. Na další domy se daňová úleva už nevztahuje. V každé knížce o investování je napsáno "kupte ten nedražší barák, jaký si ještě můžete dovolit". Protože zisk, plynoucí z rostoucí ceny baráku je úměrný jeho ceně. Koupím-li barák za 100 000, za 10 let bude mít cenu 200 000, vydělám 100 000. Koupím-li barák za 200 000, vydělám 200 000. Samozřejmě, míchaj se do toho hypoteky a pod. To ale dovede spočítat málokdo i z těch, kteří by to měli umět, a obyčejný Američan určitě ne.

Honza42 28.1.2009 7:57

Sakra to je ale inflace jako hrom.

10 let starej a již opotřebovanej barák 2x dražší ???

To bych se pak životu na úvěr nedivil.  Je to taková Zimbabwe.

Kanuk 28.1.2009 8:16

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Prosím, to je informace od "real estate agenta". Zhruba, cena domů (rodinných, v USA a Kandě) se za 10 let zdvojnásobí. Samozřejmě, občas ceny také klesnou, ale pak to zase dohoní.

Jirka1 28.1.2009 9:13

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Ale je snad jasné, že tohle nemůže fungovat donekonečna. Protože jinak by musela stoupat stejně inflace, nebo by se ceny bydlení stále vzdalovaly běžnému výdělku. Navíc spousta amerických domů není to samé, co v Evropě. Jsou to stavby, které po 50 letech není možné rekonstruovat, ale rovnou zbourat.

Kanuk 28.1.2009 9:20

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

nebo by se ceny bydlení stále vzdalovaly běžnému výdělku.....Ano, to je to, co se děje. Kromě toho, první majitel prodá barák za dvojnásobek, druhý majitel za čtyřnásobek a třetí majitel za osminásobek developerovi, který barák zbourá a na jeho místě postaví "činžák", ve kterém bude nejmíň 10 bytů. 

Jirka1 28.1.2009 9:40

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Jasně, že se to děje, ale právě že se to nemůže dít donekonečna. Protože pak na barák nebude mít nikdo ani s hypotékou na 50 let. Výsledkem je, že ceny se zase srovnají do možností běžných smrtelníků třeba právě touto krizí.

VLK 28.1.2009 11:49

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Pane Kanuku, právě jste odhalil, jak jste nás jako real estate agent uvrhl do krize. Za to všechno můžete Vy. Ano, konkrétně Vy. Kvůli tomu, abyste mohli pohodlněji prodávat, zobecnili jste graf z nějakého konjunktuárního období, kdy cena domu se za deset let zdvojnásobila, a vnutili jste ho obyčejným Američanům. Přitom to byla jen taková dobře vymyšlená reklama.

Takhle to mohlo jít, když daná oblast šla nahoru, když se z osamoceného srubu v prérii stávala osada, městečko napojené na dopravní síť, průmyslové městečko, centrum prosperujícího okresu, investičně atraktivní město, velkoměsto a nakonec megacity, prostě když město rozvíjelo postupně z ničeho v centrum světa.

Ale to je situace v další perspektivě neudržitelná. Protože jeddnou se růst toho města zastaví a ceny pozemků už dál neporostou. Investice do nemovitostí už ztratí ten svůj zlatodolový charakter a přestanou být stoprocentní sázkou pro každého balíka, který se ve financích nevyzná a dá proto na zaručeně pravdivou a stoprocentní radu z knížky či od šikovného agenta.

Což je to, co se Vám stalo. Co se stalo i tomu chlapíkovi z toho příběhu, co začal toto vlákno. On jako balík uvěřil Vámi slibovaným 100% za 10 let. A jak dopadl? Jenže ono se to teď stalo mnoha lidem najednou, a najednou se provalilo, že 100 za 10 není pravda, že to taky může být nula nebo mínus. A lidi Vám na to přestali věřit.

Nic proti Vám osobně nemám. Jen ukazuju, jednu z příčin současné krize. A kam až to vede, když věříme moudrým knížkám psaným autory, kteří chtějí jen vydělat, víc než zdravému rozumu.

SelskýRozum 29.1.2009 6:01

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Jen bych doplnil vaše "Protože jednou se růst toho města zastaví a ceny pozemků už dál neporostou." Ono totiž k tomu zastavení dojde tehdy, když daňová zátěž přesáhne růst a lidé a firmy na ty daně nestačí vydělat. Začíná úbytek pracovních příležitostí, lidé odcházejí, schodek se prohlubuje, ceny nemovitostí začnou stagnovat a zbytek znáte.

Paul Sulc 28.1.2009 18:04

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Bohuzel mate pravdu, cinze a ceny domu prekracujou silne inflaci. A americke baraky? Domecky z karet. Drevena kostra, pobita gypsovejma deskama. Prijde vitr a je to dole. Cihlovej ci tvarnicovej dum vidite zridkakdy, az na cinzaky.

Didi 28.1.2009 13:57

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

Ano je to brutální inflace, řádící od doby zrušení krytí dolaru zlatem. Jen pro porovnání, agregát M3 (popisující celkové množství dolarů vč. vkladů ve světovém oběhu) vzrostl z cca 1000 bil. USD koncem roku 1974 na cca 10300 bil. USD počátkem roku 2006. Po přepočtu to dává v průměru 8% každý rok. Nepřetržitě posledních 30 let.

SelskýRozum 29.1.2009 6:12

Re: Sakra to je ale inflace jako hrom.

On Kanuk jednu věc zamlčel - cena domu takhle roste jen když se do něj dále investuje, modernizují se kuchyně, koupelny a tak dál.

Paul Sulc 28.1.2009 18:09

Re: Je to tak,

theoreticky mate pravdu, jenze, prece jen by mel bejt nejakej kompromis: kdyz si zlomite nohu ci vas slozi infarkt, velkou pujcku nemuzete splacet, mensi ano, a jestli jste si ji kompletne zaplatil ze zvysenyho platu, pak se nemusite tolik starat. Vetsi zisk, nebo vetsi jistota. Tak si zvolte.

Mirek 28.1.2009 4:41

Zajimavy clanek, ale...

Americani vetsinou nevystavuji na odiv svuj vydreny blahobyt jak uvadite ve clanku. Pokud nekdo jezdi v Americe v neprimerene drahych autech apod., tak jsou to casto prave ti Evropani, Cinani a Japonci, o kterych pisete, ze jsou sporivejsi, je to u nich otazka spolecenskeho statusu - v Americe i doma. Americani na tyhle veci moc nedaji a treba auta si kupuji sice casto velika, ale strizlivejsi, nez to delame v pomeru k platu my Cesi. Dluhy mladsich jsou vetsinou za skoly a auto (ktere je na rozdil od treba Evropy nezbytnosti) a dluhy starsich vetsinou za dum, ktery si ale neporizuji, aby ho davali na odiv, ale proto, aby meli z ceho zit na stara kolena. Je samozrejme tezke to generalizovat, je to obrovska zeme, ale duvody, ktere uvadite, nejsou ty prave.

Jinak ti, co sli se slecnou do drahe restaurace, nebo si koupili dum ci auto nad pomery, budou nuceni sve dluhy splatit i se skaredym urokem. Pozornost by se mela spis soustredovat na ty, kteri tuhle pyramidu levnych pujcek na predrazene nemovitosti postavili, kterym ty penize zustaly za nehty a jeste dostavaji od vlady dalsi balicky penez.

J.G. Pašek 28.1.2009 4:48

Re: Zajimavy clanek, ale...

R^

Yo-Yo 28.1.2009 5:05

Re: Zajimavy clanek, ale...

Naprosto souhlasim s reakci. Mr Fistejn micha hrusky a lablka. Neznam jeho historii, ale nepochybne v Americe nezil. Pokud ano, tak nepochopil, coz je jeste horsi. Zaklad Ameriky je stredni trida, ktera si sice muze hodne pujcovat, ale musi to splatit, Mr Fistejn micha dohromady "hornich 10", z nichz nekteri profitovali na schematech typu letadla, ktera se ted provaluji (Ponzi scheme), a dolnich nekolik, kteri si napujcovali, ackoliv na to nemaji a ted jsou tam, kde jsou. Stredni trida je v prumeru naopak dost konzervativni. Bere si pujcky na dum ( protoze bydlet ve svem je mesicne asi tak zatezujici jako pronajimat, ale splaci se vlastni majetek), ale prilis nehyri, co se tyka nejkaych uveru. Krome toho mobilita je klicove slovo - vzdy bylo mozne nemovitost prodat a pak jinde koupit. Nevidel jsem, jako v CR, ze by si nekdo pujcoval na dovolenou. Taky se zde vice pracuje, a to neni vymysl posledni doby. Bylo by docela osvezujici, kdyby se panove jako Fistejn, drzeli toho, cemu aspon trochu rozumi.

Kanuk 28.1.2009 8:32

Re: Zajimavy clanek, ale...

 protoze bydlet ve svem je mesicne asi tak zatezujici jako pronajimat, ale splaci se vlastni majetek.....Hlavní překážkou k pořízení domu byl obvykle požadovaný "down payment", cca 10 pct ceny nemovitosti. Snížení tohoto požadavku umožnilo nákup domu i lidem s nižším příjmem. Jenže museli platit vyšší úroky, což si ale mnoho Američanů, možná většina, nedovede spočítat.

SelskýRozum 29.1.2009 5:56

Re: Zajimavy clanek, ale...

Souhlasím se všemi v tomhle vlákně. A nejen Američané, ale ani Češi si nedovedou spočítat, co může znamenat variabilní hypoteční úrok. Pracovník banky totiž obvykle zatají rizika a čísla pro výpočet nejsou k dispozici.

V. Hoffman 28.1.2009 2:40

No, ja teda neviem,

vazeny autor, existujuci stav ste popisali velmi dobre, ale tie pokusy o psychologiu mi moc nesedeli. Pokial by bol medzi Europou a USA taky rozdiel v pristupe k sporeniu a uverom, preco sa to uz neprejavovalo povedzme uz v 50-60 tych rokoch, pripadne skor? To predsa Americania tiez nemali sperky po babicke a tiez /pokial maju taky psychologicky profil/ by sa mali chciet vytahovayt pred susednym, kludne aj na uver. A ti preuverovani Anglicania, (ktorych ste velmi rychlo pustili ako horuci zemiak) vam do toho nesedia tiez. Tam je sperkov po babicke dost a socialna zakotvenost tam ma velmi dlhu historiu.

Vysvetlenie v tejto chvili neponukam, ale v tom vasom su jednoducho diery.

Sarka 28.1.2009 6:07

Mily pan HOffman,

autor bohuzel existujuci stav nepopisal velmi dobre. Ba ani skoro dobre. Evidentne nepochopil jak tu zije a premysli drtiva vetsina normalnich, tj stredostavovskych Americanu, a kaze svoji predstavu jako dany fakt. Ktery pak bohuzel lide jako Vy (nic ve zlem), kterym tato jeho predstava zapada do jejich predstav jak by to v te Americe melo chodit preberou a budou jej kazat dal. Protoze tak to prece ma byt. Skoda.

V. Hoffman 28.1.2009 10:35

Re: Mily pan HOffman,

No, a preto ste tu ludia ako vy, ktori ma opravia a ja tie bludy dalej sirit nebudem. Dakujem.:-)

Ale ked uz ste s tym zacali - ja som cital aj v mnohych dalsich zdrojoch /vratane New York Times/, ze USA su v porovnani s Europou neskutocne preuverovane, ze si tam ludia okrem hypotek a jedneho auta na lizing bezne obstaravaju na uver aj spotrebnu elektroniku, dalsie auto a drahu dovolenku. A cisla to celkom dobre dokladuju. Tak teda neviem, ako to je, ale budem vdacny za nove informacie. Aby som nemal "mylne" predstavy;-)

SelskýRozum 29.1.2009 5:51

Re: Mily pan HOffman,

Já si nemyslím, že lidé jsou na americkém a evropském kontinentu nějak odlišní. Odlišné jsou jen možnosti. Je prostě typ lidí, kteří budou žít na úvěr a druhý typ lidí, kteří nechtějí dlužit. Podle možností se ten první typ lidí zadluží co nejvíce. Proto v posledních letech zadlužení Čechů tak roste. Snad je krize a nebezpečí ztráty zaměstnání bude varovat více než byli varováni v minulosti Američani. Zadluženost celých států je asi trochu jiná věc a příčiny zajímavější.

RK 28.1.2009 2:29

Skvely clanek vystihujici podstatu problemu

nicmene myslim, ze je treba dodat ze tento system byl dlouhou dobu hnacim motorem Ameriky. Emigracni vlny lidi ochotnych pracovat z celeho sveta prichazely do USA vetsinou bez majetku a uver byl jedinou moznosti jak neskoncit nekde v uhelnem dole ale dostat se rychle nahoru. Na druhou stranu neustala hrozba exekuce v pripade neplneni zavazku byla hlavnim duvodem neuveritelne pracovitosti a podnikavosti celych generaci. Problem je podle mne v tom, ze z Evropy jiz 60 let nikoho nevyhnala krize ci dalsi valka a v Cine uz mistni elity taky nezijou za hrst ryze. Takze na uver dnes prevazne ziji imigranti, kteri do USA prisli za socialni jistotou a ne pracovat. A ta pomerove stale mensi skupina lidi ochotnych pracovat to uz proste dal neuzivi. Jina volba nez obrat zbytek sveta asi nebyla a tvrdit ze pyramidovy system sekuritizovanych uveru organizovala banda nenasytnych bankeru bez vedomi vlady je asi nesmysl.

V. Hoffman 28.1.2009 2:49

Re: Skvely clanek vystihujici podstatu problemu

No, ale ti emigranti prave ze koncili v tych uholnych doloch (fabrikach, pristavoch atd.)! Cerstvi pristahovalci robili tu najtvrdsiu, najspinavsiu robotu a boli za nu vdacni, pretoze v Europe nebolo ani to.  A rozhodne sa nedostavali hore nejako rychlo, vacsinou si k uspechu pricuchli az po dlhych rokoch driny, pripadne sa vypracovala az druha generacia.

A uver im tiez nikto neposkytol, nemali totiz cim rucit. 

Dalsie psychologizovanie. Radsej si precitajte nejake skutocne pribehy emigrantov /najlepsie pred druhou svetovou/.

RK 28.1.2009 4:51

Re: Skvely clanek vystihujici podstatu problemu

Tech imigracnich vln bylo mnoho a nejhure dopadla ta mezivalecna kterou tvorili vetsinou nevzdelani lide utikajici za posledni penize z Evropy pred povalecnou krizi. Bohuzel prisli do Ameriky v dobe kdy cast bankovnich kruhu prevzala nad zemi kontrolu. O tom jak dopadly statisice malych farmaru psalo hodne klasiku te doby. Tato ztracena generace, ktera drela od rana do vecera protoze jinou moznost nemela vytvorila podminky pro dalsi vlny emigrantu, ktere ale tvorily elity utikajici pred fasismem a komunismem. Lide kteri vetsinou meli penize ci postaveni aby se pres zeleznou oponu dostali. Ale to neni podstata problemu. Problem je v tom co myslim velmi dobre  popsal autor clanku. 

A co se tyce cetby ja bych doporucil spise klasiku - dejiny konce Stareho Rima - miru tehdejsi korupce, zpusob vlady, zadluzeni obyvatelstva neschopneho platit stale rostouci pacht z majetku ktery jim pronajimala stale mensi skupina vladnoucich elit, vlny imigrantu postupne vstupujicich do statni spravy, prechod od demokracie k tyranii - je to sice smutne, ale dejiny se ve spirale neustale opakuji...