17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 28.1.2009 13:06

Jedno dítě různého pohlaví??

:-)

Cituji: " Současná americká rodina má s bídou jedno děcko" - to je Váš údaj, já z něj vyšel.

Nojo, pokud Američané nemohou mít bednu normálně v obýváku, tak holt musejí mít ještě TV-room. Tak to je fakt lituju (to není ironie, mně by se ty prachy za nic takhle vyhazovat nechtěly).

arnal 29.1.2009 1:34

Re: Rozdíl perspektivy

Wikipedie: total fertility rate USA 2008 (tedy počet dětí, které porodí jedna žena) : Hispanics 3.0, Africab American 2.2, White Americans 2.0, Asian and Pacific Islanders 1.9

Kolombo 28.1.2009 8:49

Re: Zadluženost Američanů

Je to zvláštní - lidí ubývá a byty se zatím nestaví tak, aby nepřečkaly jednu generaci. kde tedy byty mizí, jestli se každý musí velice zadlužit. Není to tak,  že jsme si dnes v Evropě zvykli žít na vysoké noze? Jak to bylo za socíku? Tehdy se čekalo na byt v družstvu i desetiletí, vstupní poplatek 20 - 30 tisíc, potom splátky. Cena bytu kolem 200 tisíc. Domek "OKAL" s pozemkem kolem 400 tisíc. Při tehdejší platové hladině celkem dost, taky celoživotní zadlužení.

Kanuk 28.1.2009 9:02

Re: Zadluženost Američanů

Byty mizí na kanceláře, aspoň tak to na mne působilo v Praze.

Jak to bylo za socíku...Vy byste chtěl, aby bylo normální, že dvě rodiny žily 10 let v jednom bytě o dvou nebo třech místnostech?

j 28.1.2009 7:16

trochu nevyvážené

Nejvíc mě zaujalo, že na starém kontinentě mají lidé s majetkem všeobecný respekt. V některých kruzích možná. např. zkuste si postavit nový hezký dům a nebo nové auto a uvidíte.

 

Rambo 28.1.2009 8:22

Re: trochu nevyvážené

U nás v česku je silně zakořeněná závist a levicové myšlení. V Americe když má někdo majetek tak o něm říkají ten je dobrej. U nás když někdo zbohantně tak se řiká ,že to určitě musel nakrást.

portwyn 28.1.2009 8:39

Jak kdo

Nemusel, ale mohl. Vím o několika lidech, kteří se majetku domohli poctivě. Ty uznávám jako pracovité a schopné. Jiní prostě využili sociální kapitál z bolševické éry, což mi zas tak obdivuhodné nepřipadá.

VLK 28.1.2009 12:21

Re: trochu nevyvážené

To bylo jen blbě napsáno, myslelo se tím zděděný majetek. Pokud jste na dědině byl domkař, tak jste byl domkař a mezi sedláky jste se nemohl plést, i kdyby jste se vyšvihl nad nejbohatšího z nich. Odpovídá to zdejší tradici, kdy všichni věděli, že pozemek vynese jen tolik, kolik vynese. A pokud nějaký pokrok dovolí, aby jeden pozemek vynesl víc, dovolí to i sousedním pozemkům. Kdežto v Americe byla úplně opačná životní zkušenost, každý si musel najít ten kus země a záleželo na něm, co z něj vydupe. Kdo přišel a začal dělat to, co ostatní potřebovali, ten za to dostal dobře zaplaceno.

Borek@exil 28.1.2009 6:03

Nemají šperky po babičce

Pane Fištejn, docela jste to vystihl. K těm dědictvím...v Americe je stále ještě zvykem, že dětičky bohatých podnikatelů musí v rodinné firmě začínat od píky. Tady je jedna věc...dědická daň. Říká se jí the death tax. Velmi vysoká daň z dědictví. Původním záměrem tvůrců této daně bylo znemožnit dědění obrovských majetků a umožnit tak vznik dědičně bohaté třídy. Funguje to docela dobře. Žádný synáček nemá jistotu, že po papínkovi všechno podědí a bude si v pohodě užívat. Dań ze smrti mu to dost ořeže a musí se znova snažit.

Yo-Yo 28.1.2009 6:16

Re: Nemají šperky po babičce

Skutecne nevim, co pan Fistejn tak vystihl. Mozna novinove vystrizky. A jak se k tomu ma dedicka dan, to je uz vubec zahada, Takze taky se ucastnite te uzasne ekonomicke pohromy, kterou Amerika na vsechny uvalila? Pokud ano, shame on you.

VLK 28.1.2009 12:14

Re: Nemají šperky po babičce

Vím o konkrétním případu, kdy otec-zakladatel firmu před smrtí raději prodal než aby ji prý zruinovali jeho synové, kteří v ní dělali až do té doby. A to se pěkně zbodnul, jeden z jeho synů nyní vyniká přesně ve stejném oboru a dělá té jeho původní firmě, poslední dobou poměrně špatně vedené, silnou konkurenci.

V 28.1.2009 5:40

zadny paradox

"Paradoxní na situaci je, že nemoc, která vyklíčila ve sféře soukromých financí, je léčena masivní injekcí těch státních."

na rozdil od vas ti co jsou u vesla verejnych financi dobre vi, ze na stavajici situaci maji tu nejvetsi vinu, byl to prece stat kdo ne az tak davno zrusil posledni spojitost meny s realnymi hodnotami a kdo se tak prikladne zadluzoval, nemluve uz o statnim vlivu na ty 'soukrome' instituce aby poskytovaly uvery kdekomu...

osobne si nemyslim, ze vina ci puvod soucasne svetove krize spociva na bedrech soukromych obcanu kteri si zvykli zit na dluh, to uz bych taky mohl verit, ze velbloud projde uchem jehly.

A ani nemyslim, ze Evropa a zbytek sveta jsou nejaka ctnostna jehnatka, zajiste vlady techto koncin vi sve o zivote na dluh, kdyz uz ne jejich obcane.

Rekl bych ze pricina krize spociva ve zpusobu vedeni verejnych financi na urovni centralnich bank. Posledni velkou infacni eru jsme meli nekdy v sedmdesatych letech myslim, tenkrat se centralni bankeri poucili, ze neni radno prilis zvysovat mnozstvi obeziva ve forme bankovek, ale ze virtualni mnozeni penez je mnohem praktictejsi a to navic tech penez, ktere nejdou primo do verejne spotreby. Neni nikomu napadne, ze az na par neklidnych roku mame za sebou nejakych tricet let bez nejake vetsi inflace a krize zatimco vlady se po krk zadluzovaly a mena expandovala vice nezk kdykoliv predtim? Nebylo to proto, ze ty virtualni penize tekly misto do prime denni spotreby do rustu hypotek a vselijakych podobnych dluhovych instrumentu? Vysledkem cehoz bylo obrovske papirove bohatstvi kdekoho, ale spocivalo to na tom, ze vetsina techto papirovych bohacu to bohatstvi nepremenovala nejen na realne hodnoty, ale ani na realne papirove bankovky... a kdyz to vice techto papirovych tygru zkusilo, tak se vyjevilo, ze neni v bankach 'dost penez'!! Tady je myslim prapricina soucasne krize.

VLK 28.1.2009 12:09

Re: zadny paradox

No, já v tom taky žádný paradox nevidím, ale z úplně opačného důvodu. Neustále nám tu novináři předhazují, že náš stát nám utrácí naše peníze. A tak když jsme si žili nad poměry a kvůli tomu přišla krize, proč na její likvidaci nepoužít opět ty naše peníze, co máme u toho státu tak pěkně schované? A že nejvíc toho dostanou nějaké banky a automobilky, tedy v pohledu některých obyčejných lidí ta hrstka manažerů a akcionářů tam nahoře? Vždyť ti si to předplatili svými progresivními daněmi už dávno.

Jinak to, co popisujete dále, je klasický run na banku. Je fakt, že současná situace trochu podobný charakter má, ale myslím, že to je pouze okrajová příčina.

S tou nenávistí k imaginárním penězům, nemějte mi to za zlé, mi připomínáte jakousi to věštkyni, co prohlašovala všechny peníze za špinavé, zatížené špinavými činy. Proto je vyprala a ono je potom nikdo nechtěl. Nevím, v jakém stavu byly ty bankovky po vyprání, jen jsem to kdesi četl.

Didi 28.1.2009 14:09

Re: zadny paradox

Potíž je v tom, že už dlouho žádné peníze u státu schované nemáme. Naopak, stát za své dluhy ručí příslibem, že z nás, daňových poplatníků, ty peníze v budoucnosti vytluče.

V 28.1.2009 18:39

Re: zadny paradox

tu 'nenavist k imaginarnim penezum' mi pricitate vy, ja proste konstatuji ze tomu tak je, to spis asi vy mate 'navist' k situaci, kdy jste plne na milost a nemilost vystaven statu, potazmo spolecnosti, potazmo jeji menove politice a asi rad znasilnujete sve spoluobcany prostrednictvim statu (ktery na nas tu arbitrarne hodnocenou menu uvalil pod hrozbou statnich sankci pokut, soudu a v posledku konfiskaci a vezeni...) coby levicove zamereny chudak.

Jinak tady neslo o klasicky 'run' na banku(y), ale o trosku jinou variantu toho sameho, banky prestaly duverovat jedna druhe a zastavily vystavovani kreditu tem institucim, ktere byly povazovany za rizikove a casem se ukazalo, ze vsechny banky byly rizikove a prestalo se mezibankovne pujcovat a banky padaly jako sirky, neslo o to ze by nebylo co pujcovat, ale o to, aby nikdo v te pyramidove hre nezustal exponovany, takrikajic na vidlich.

Jde o obdobu klasickeho utoku na banky, ale misto vkladatelu kteri si chteji vybrat sve uspory jde o banky, ci financni instituce vseobecne, ktere se chteji zachranit novymi pujckami 'zdravych penez', ktere by pusobily jako protivaha pochybnym balickum hypotecnich uveru, ktere se najednou staly nehodnotnymi. A podobne jako banka pri klasickem behu na banku zavre dvere a odmitne vydat obcanovi jeho vklad, tak tady banky zavrely dvere svym institucionalnim kolegum, bankam a jinym financnim ustavum. Slo o jiny druh 'behu na banku' ale beh to byl, bohuzel historie se ne vzdy opakuje a tak lide myslici postaru v tehle nove situaci nevidi, ze jde o obdobu 'behu na banky' v jinem kabate, a rekl bych ze v tom horsim kabate - tedy ze ted je to vice nebezpecne situace, nez kdyz treba desetisice obcanu prijdou o uspory.

Run na banku je projevem neduvery, ze banka muze dostat svych slibu, ted mame na rukou neduveru ve financni instituce jako takove, kdy jedna neveri druhe... a to je o tridu ci nekolik trid horsi, nez 'retail' verze behu na banku(y).

Cowboy 28.1.2009 5:35

Amerika to prezije

Mnoho Americanov v zivote skrachovali, pozviechali sa a ide sa dalej. A vatsine sa pozdejsie podarilo naplnit svoj americky sen. Patri to k americkemu sposobu zivota. Hlavne vo vychodnej Europe na cosi take ludia nie su zvyknuti. Tam akoby socializmus nikdy neskoncil.

MILA 28.1.2009 5:19

AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

takova "navonena Bida" je spise evropska,  to co se deje dnes v USA je tim ze demokrati dokopali banky davat na urok VSEM kdo o to pozadali, normalne vam nedaji pokud nemate na splatky. Velky ekonomicky rozmach americke spolecnost se mimo jineho stal prave tim ze lide nemuseli leta skudlit na auto nebo na dum, dostali urok a mohli se tesit z auta ci domu a splaceli leta, ale meli hned. To pak kazdy s radosti makal  protoze si uzival IHNED.

Krize je neco co se cyklicky opakuje, tak neni proc zase tolik blbnout.  A ze se v USA kupuje credit cartou i v supermarketu, to je pohodlnejsi, nemusite mit sebou penize a muze vas napadnout jit treba do restaurace a tak zaplatite kartou. Vetsina lidi s ni umi zachazet, jelikoz jsou  k tomu vedeni od mladi, karty se davaji i teenagerum, a rodice akorat kontrolujou.

bbb 28.1.2009 6:41

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

R^R^R^

memo 28.1.2009 6:51

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

bohuzel nechapes psany text - autor nekritizuje placeni kartou vseobecne, ale to, ze pri placeni necerpate penize z vlastniho uctu, ale z poskytnuteho uveru. a to uzivani IHNED se pri ztrate zamestnani nebo nemoci muze skarede nevyplatit, nasledky vidime dnes a denne

Jiřík 28.1.2009 7:07

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

Prober se,USA takřka nic nevyrábí-jen zbraně,půjčují si peníze a dováží za ně spotřební zboží,které platí občané kreditkami.Budou se mít ještě hůř.Je to obr na hliněných nohách,jejich životní úroveň neodpovídala úrovni ekonomiky.

Rambo 28.1.2009 9:01

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

Omyl to tzv řízený kapitalismus , Kapitalisté všude musí bojovat s lůzou která volí levici a brání v rozvoji podnikání různými přiblblými nápady , To ,že Američané mají podniky ve světě znamená ,že lůza která pro ně pracuje nemůže změnit politicky systém protože to nejsou američani tak mohou volit jen ve své zemi . Jak geniální . lůza dále nemůže američanům (Bohatým)závidět protože je do Ameriky nikdo nepustí.

mirda 28.1.2009 12:31

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

Tak pro tebe jsou všichni obyčejní pracující lůza???   A co tak ti kapitalisti co vlaSTNÍ FIRMY?  tO JE PĚKNÁ VERBEŽ,NENAŽRANÁ kterou by bylo třeba odstavit  Jako cely kapitalismus.

Rambo 28.1.2009 12:53

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

No právě Když pracující jsou v jiném státě než  majitelé firem ¨,tak je tak snadno nemůžou ostranit. Hugo Chavéz se o to snaží již pěkně dlouho a zatím je dílči úspěch. Chápeš to je v tom to geniální. Kapitalisté žijou v kapitalistickém státě a Ti co na ně pracujou v socialistickém . A levice na ně nemůže .

F2 28.1.2009 9:28

Re: AMERICKY MODEL FUNGUJE a clanek je poloblabol

Prohliněný kapitalismus

JaroKova 28.1.2009 4:51

Bude to mnohem horsi

Je uz zcela zrejme, ze amerikansky model kapitalismu nepracuje, mel velke kratkodobe uspechy, ale nema vyhledy do budoucna Jsme uz vlastne v post-kapitalisticke spolecnosti. Drobni podnikatele, obchodnici i vyrobci, jsou pozirani korporacemi a ty jsou silne pdobne nechvalnym statnim podnikum v socialisticke ekonomii. Volny trh regulovany konkurenci dnes nahradila reklama, ktera naprogramuje zakazniky ke koupi cehokoliv bez ohledu na kvalitu. At se nekdo pokusi mne presvedcit, ze dva ziskove nejuspesnejsi produkty - Coca Coala a McDonnalduv hamburger, jsou take nejlepsi z nejlepsich!!!!

Spolecenske, to jest eticke a kulturni, hodnoty byly v Americe nahrazeny modlou penez a moci. Rozpada se tak hodnotovy system, ktery byl v historii regulatorem spolecenskeho vyvoje. Jsme na pocatku totalniho rozpadu tzv. zapadnich spolecnosti. Vsak uz byl nejvyssi cas!!! Tento ekonomicky model, zalozeny pouze na nehoraznych ziscich, uz delsi dobu nici ekologii a zdroje energie. Pririoda si vzdy poradi po svem, a kdyz ji zacne cosi ohrozovat zbavi se toho bez rozpaku.

Paradoxem je, ze v Americe mnoho lidi vydelava obrovske penize, neumi vsak s nimi rozumne zachazet. Americane utraceji vetsinou za nepotrebne, az trivialni vezi. Cely tento system nemuzou zadne vladni injekce financi zastavit. Drzte si klobouky, ritime se s kopce a tempo se bude zrychlovat.

Mirek 28.1.2009 5:08

Re: Bude to mnohem horsi

Mozna mate pravdu, ale dovozovat to z toho, ze je v Americe recese, by bylo chybou. Tahle recese neni prvni a zatim ani nejvetsi. Recese je normalni cyklicky jev, neni-liz pravda.

Yo-Yo 28.1.2009 5:29

Re: Bude to mnohem horsi

Dovolil jsem si upravit text na mistni pomery

Je uz zcela zrejme, ze cesky model grunderskeho kapitalismu propagovaneho prognostickym ustavem (tj ustavem, kterym by mel hledet dobudoucnosti )nepracuje. Mel velke kratkodobe uspechy asi pred 100 lety, ale nema vyhledy do budoucna, jak jsme se mohli vyvojem ve svete za poslednich 100 let presvedcit. Jsme uz vlastne v post-kapitalisticke spolecnosti (nasi prognostici na to jeste neprisli). Drobni podnikatele, obchodnici i vyrobci, jsou pozirani korporacemi a ty jsou silne pdobne nechvalnym statnim podnikum v socialisticke ekonomii. Neni tudiz prekvapive, ze tyto podniky jsou ovladany byvalymi komunisty, kterym to vse spadlo do klina v duchu trh vse vyleci a za potlesku vsech zucatnenych. Volny trh regulovany konkurenci dnes doplnuje reklama, ktera naprogramuje zakazniky ke koupi cehokoliv bez ohledu na kvalitu. At se nekdo pokusi mne presvedcit, ze dva ziskove nejuspesnejsi produkty - Coca Coala a McDonnalduv hamburger, jsou take nejlepsi z nejlepsich!!!! (Zde doplnim, ze Coca Coala je urcite uzasny napoj, ktery bych doporucil puvodnimu autorovi patentovat, nicmene asi nebude motivovat k aktivite, spise k pozirani bambusu).

Spolecenske, to jest eticke a kulturni, hodnoty byly v CR nahrazeny modlou penez a moci. Dale se tak rozpada hodnotovy system, ktery byl uz rozlozen 40 lety socialismu a ktery byl v historii regulatorem spolecenskeho vyvoje. Jsme v prubehu totalniho rozpadu tzv. zapadnich spolecnosti, na coz nektere zapadni spolecnosti aspon trochu prichazeji, nicmene my si na to prijdeme jeste jednou sami, nejspis pozde. Mame casu dost. Tento ekonomicky model, zalozeny pouze na nehoraznych ziscich nekolika vyvolenych, uz delsi dobu nici ekologii a zdroje energie. Pririoda si vzdy poradi po svem, a kdyz ji zacne cosi ohrozovat zbavi se toho bez rozpaku. Pokud nepomuze priroda, sprizneni politici jsou vzdy po ruce.

Yo-Yo 28.1.2009 5:29

Re: Bude to mnohem horsi-pokracovani

Paradoxem je, ze v CR nekolik lidi vydelava obrovske penize, neumi vsak s nimi rozumne zachazet. Americane sice utraceji vetsinou za nepotrebne, az trivialni veci, ale vetsina si na to vydela a mnoho tech, kteri hodne vydelali, take spolecnosti neco vraci na charite a dalsich projektech. Ne tak v CR - jim podobni chteji jeste vic a nic jineho je nezajima. Cely tento system nemuzou zadne vladni injekce financi zastavit. Drzte si klobouky, ritime se s kopce a tempo se bude zrychlovat umerne tomu, jak budou blouznivci psat obdobne texty.

Minutus 28.1.2009 10:03

post-kapitalismus

Hezký název. Jeho charakteristiku, jak je zde podána jsem četl už před 25 lety na VŠ, kde to bylo povinné. Říkalo se tomu Imperialismus jak nejvyšší fáze kapitalismu, byly tam popsány monopoly a také bankovní kapitalismus. Záké tam byla řeč o zahnívání. Napsáno někdy na začátku 20. století. Ti starší, dostatečně vzdělaní a informovaní vědí, kdo to napsal.

Harry 28.1.2009 8:56

Re: Bude to mnohem horsi

"uz delsi dobu nici ekologii a zdroje energie" No podle konkretnich dat (SO2, prach, NO3....) se kvalita vzduchu a vody po revoluci podstatne ZLEPSILA. Napr. kysele deste, ktere devastovaly vody a lesy temer zmizely. Podzemni vody maji polovicni obsah dusicnanu atd. Prestali jsme spalovat hnede uhli s obsahem siry 5%. Plocha lesu se v CR podstatne zvetsila ve srovnani se stavem napr. pred 50ti lety je to videt i na leteckych snimcich. Prumerna doba zivota lidi se zvysila o nekolik let. Z ceho usuzujete, ze se ekologie zhorsila?