4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Západ potřebuje nového Churchilla

Když minulý týden napadlo Rusko Ukrajinu, prohlásila jsem, že odvahu k agresi mu dodalo i to, že „západ“ pozbyl odstrašující sílu. A taky jsem vyjádřila obavu, že Ukrajina bude obětována. V tom druhém jsem se naštěstí mýlila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stárek 4.3.2022 21:34

Západ potřebuje především změnu své zahraniční politiky. Místo arogance a nátlaku, více kooperace a rovnoprávných vztahů.

V. Čermák 4.3.2022 23:08

;-DR^

I. Teren 4.3.2022 20:33

Zapad si ho (ju) uz nasiel. Do protestov proti Putinovi sa zapaja bozska Greta Thunberg. No pasaran !! ;-)

V. Podracký 4.3.2022 20:17

Historie se nikdy zcela neopakuje. Západ musí uznat také svoji vinu. Rusové nemají jen nepřijatelné požadavky. Musí se řešit otázka ruskojazyčného obyvatelstva na východě země, které bylo celou dobu diskriminováno a obavy Putina z amerických základen na Ukrajině. Churchil by tedy dnes neměl hřímat na náměstích a vést válečnické řeči, které jen vedou k dalším mrtvým, ale uznat chyby Západu a zprostředkovat jednání.

V. Podracký 4.3.2022 20:20

Ještě dodám, Rusko se neporazí a trpět budou hlavně Ukrajinci. Válečnické pokřiky gaučových bojovníků, kteří vstanou z divanu a jdou se protáhnout máváním ukrajinské vlajky se to netýká, ti nebudou umírat.

P. Diviš 4.3.2022 20:40

Rusko už SE porazilo. I když třeba na Ukrajině vojensky zvítězí.

P. Diviš 4.3.2022 20:39

Rusové možná nemají všechny požadavky nepřijatelné (jen skoro všechny), každopádně je prosazují (ne)způsobem, který je zcela vyřazuje z civilizovaného světa a znemožňuje vážné jednání.

J. Karza 4.3.2022 20:50

Ale kdepak. Nejsou první a zřejmě ani poslední, kteří ve vyhrocené situaci zvolili jako prostředek zajištění vlastních zájmů vojenskou intervenci. V historii je jich celá řada.

To není omlouvání jakékoli agrese, pouhé konstatování faktu.

V. Čermák 4.3.2022 23:12

Válka je pokračování Politiky jiným způsobem, začátek situace je potřeba hledat před agresí...

J. Karza 4.3.2022 19:00

Západ, Spojené státy i EU prožívají svého druhu neoliberální vytržení, které se vyznačuje ideologickou vypjatostí a nedostatečnou reflexí reality. To se projevuje nejen ve společenském a politickém diskursu, ale i v tom, jak přistupují k řešení svých vlastních výzev i výzev v mezinárodních vztazích. Důsledky tohoto neoliberálního rauše je zřetelně vidět.

Je zřejmé, že osobnost, která by mohla změnit toto paradigma se nemůže zrodit z neoliberálního prostředí, ale z jeho negace.

M. Grundmann 4.3.2022 18:18

10. 7. 2017 "Ukrajina a NATO se dohodly, že začnou jednat o plánu dosažení členství Ukrajiny v alianci. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to uvedl po svém pondělním setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Na ukrajinské snahy o vstup do NATO reaguje odmítavě Rusko."

V. Čermák 4.3.2022 18:43

Tak především Stoltenberga by měli vyměnit, rychle...

J. Urban 4.3.2022 19:27

joo, to voni udelaj, kdyz jim to Cermak radi!!;-D

P. Diviš 4.3.2022 20:41

Čermák šachystoš, velký to znalec historie, politiky i ekonomie. :-P

V. Čermák 4.3.2022 23:16

Zase jsem vás rozhodil?

M. Grundmann 4.3.2022 18:11

- 10. 7. 2017 "Ukrajina a NATO se dohodly, že začnou jednat o plánu dosažení členství Ukrajiny v alianci. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to uvedl po svém pondělním setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Na ukrajinské snahy o vstup do NATO reaguje odmítavě Rusko."

- Pokud jde o Afghánistán, je vidět, že nemáte osobní zkušenosti s muslimy. Existuje jediný bod, kde není s velkou částí muslimů možnost jakékoliv shody : v otázkách fungování rodiny. Žádný jiný podstatný spor s nimi není. Boj civilizací je bojem o charakter rodiny.

- USA tedy opravdu Saddámovi navrhli nepřímo, aby odstoupil. Pak je ovšem možná jenom válka.

- Rusko sice v Sýrii bylo i předtím, ale začalo se skutečně angažovat v syrské krizi až po Američanech. Do té doby byla účast Ruska dost opatrná.

P. Diviš 4.3.2022 20:44

Tu utkvělou snahu, že muslimům někdo vážně kecá do otázek fungování rodin, by vám asi nevymluvil ani Jan Zlatoústý. :-P

S tím Ruskem v Sýrii buďto nevíte, nebo rovnou lžete.

F. Navrátil 4.3.2022 15:55

Churchill by velikým politikem a diplomatem, který dokázal jednat i bojovat v zájmu zachování Britského impéria. Autorce bych položil otázku, kdo vyslovil následující slova:"Nebude přehánění ani bezostyšným lichocením, jestliže řeknu, že považujeme život maršála Stalina za to nejvzácnější pro naději a srdce nás všech...Se vší vážností doufám, že maršál Stalin zůstane zachován národům Sovětského svazu i nám, aby nám všem pomohl vstoupit do méně nešťastných dob, než byly ty, kterými jsme v nedávné době prošli. Chodím po tomto světě s větší odvahou a nadějí, těším-li se přátelským a perspektivním vztahům s tímto velkým člověkem, jehož sláva se rozšířila nejen po celém Rusku, ale i po světě." Vyslovit to a) Klement Gottwald, b) Lavrentij Berja, c)Winston Churchill? Nebudu napínat. Cé je správně! Řekl to Stalinovi v přípitku v Jusupovském paláci na Krymu 28. února 1945 při konferenci v Jaltě.

P. Diviš 4.3.2022 16:01

Ano, když bylo třeba, i Churchill se dokázal chovat diplomaticky. Nepředpokládáte, doufám, že to W.S.Ch. myslel vážně?

H. Lukešová 4.3.2022 16:14

Ale i ten tolik sympatický Churchill, má své máslo na hlavě, vedl pro-arabskou politiku během WW2, nechal Židy napospas nacistické vyhlazovací mašinerii, kdyby Britové nechali Palestinu pro Židy otevřenou, dovolili by jim vstoupit tam, miliony Židů se mohlo zachránit..., ale o tom jsem psala vícekrát...

P. Diviš 4.3.2022 17:40

A já zase o tom, že Churchill byl dost velkým přítelem Židů a dělal pro ně asi ještě víc, než bylo očekávatelné. Za války si ovšem nemohl dovolit znepřátelit se se všemi Araby. Mimo to, on nebyl neomezeným vládcem, vláda byla koaliční a i za války závislá na voličích. Víc viz třeba https://www.databazeknih.cz/knihy/churchill-a-zide-14807

F. Navrátil 4.3.2022 17:53

I ve vztahu k Židům se Churchill preferoval zájmy Britského impéria. Jak britští velitelé, tak i představitelé koruny v oblasti Středního východu, nechtěli riskovat nějaké arabské nepokoje.

P. Diviš 4.3.2022 17:59

Jistěže, ale už od dob po první světové dělal W.S.Ch. pro Židy mnohem víc, než by se dalo očekávat.

H. Lukešová 4.3.2022 18:02

Za peníze, ropu a arabskou přízeň prodali Britové svou čest... Ale já to holt cítím jinak.

P. Diviš 4.3.2022 18:09

Já se radši držím reality, než emocí. A realita je, že nebýt přístupu k věci Britů obecně a mimo jiné i Churchilla osobně, tak by Izrael prostě nebyl.

J. Urban 4.3.2022 19:29

Souhlasim s Vami, pi. Lukesova, ze Churchill byl prinejmensim rozporuplna osobnost. Nekde byl porad, ktery srovnaval jeho a Adolfa a nebyli asi az tak moc odlisni.

H. Lukešová 4.3.2022 19:33

Dovolím si ocitovat vyjádření britských důstojníků...

"Blízký východ je pro Velkou Británii a její impérium oblastí životně důležitého významu. Představuje dopravní uzel, který spojuje Velkou Británii s Indií, Austrálií a Dálným východem. Navíc se tam nacházejí pro impérium nejdůležitější zdroje ropy"...konstatoval výbor, jehož členem byl britský ministr zahraničí Ernest Bevin. Ten dále uvedl, že rozdělení Palestiny "podnítí odpor arabských států, takže nelze spoléhat na jejich dobrou vůli, dosud tak důležitou pro zachování našeho postavení na Blízkém východě".

Mnohem nepokrytěji vyjádřil převažující smýšlení generál poručík John Glubb, velitel Arabské legie v dopise ministru zahraničí "Utrpení pár set tisíc Židů má zanedbatelný význam oproti budoucnosti stamilionového Britského společenství národů".

Lord Tedder, šéf štábu britského vojenského letectva stručně uhodil hřebík na hlavičku "Naše celkové vojenské postavení na Blízkém východě závisí na spolupráci s arabskými státy".

A Ernest Bevin, britský ministr zahraničí prohlásil na jednání s ministerským předsedou a velitelem ozbrojených sil: "Bez Blízkého východu, jeho ropy a případných zdrojů jiných surovin nevidím naději, že budeme schopni dosáhnout životní úrovně, o niž ve Velké Británii usilujeme".

Příspěvek patří i pod pana Diviše, ale považuji za zbytečné, pastovat ho pod vás oba...

P. Diviš 4.3.2022 20:47

Britové tam ty Židy vůbec nemuseli pouštět, případně, nemuseli je chránit před Araby v dobách, kdy Židé byli ještě slabí nejen početně, ale hlavně organizací a výzbrojí. To, že oboje udělali, svědčí o snaze skloubit zájmy Impéria (velmi pochopitelné) s vyhověním Židům.

F. Navrátil 4.3.2022 18:02

Stalin mu odpověděl projevem úcty k jeho osobě a britské koruně. Tak mluví diplomaté. Mimochodem Churchill Stalinovi navrhl kšeft, ve kterém si procentuálně rozdělili vliv v balkánských zemích. Pak věnoval Stalinovi Polsko (250 tisíc Poláků bojovalo jako součást britské armády) a Stalin mu přepustil Řecko. Pak britská armáda rozprášila řecké partyzány z organizace ELAS a Stalin nedovolil publikovat ani slovo na podporu řeckých komunistů.

P. Diviš 4.3.2022 18:12

Churchill neměl vojenskou sílu Stalinovi v jeho lumpárnách zabránit. Tak zkusil něco uhádat diplomaticky. Že by mohl Stalinovi zabránit v ovládnutí Polska, obsazeného rudou armádou, to už vůbec nebylo reálné. Věnovat lze jen něco, co máte. Polsko Churchill neměl a udělat pro něj nemohl prakticky nic ani za války jako premiér, ani po válce, kdy už premiérem nebyl.