29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Experti varovali dávno

George Kennan varoval před expanzí NATO už v roce 1997. Přesně předvídal, že to povede ke vzniku nové studené války s Ruskem. Kennana přitom sotva někdo může označit za proruského „putinovce“. Právě on byl architektem politiky „zadržování komunismu“ po druhé světové válce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 12.9.2014 13:31

Re: malé upřesnění

Naprosto přesné.

J. Vintr 12.9.2014 14:17

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Podívejte se třeba na druhou stranu světa - na Kubě mají USA svou základnu na Quantanámu. Mají ji tam už skoro šedesát let po tom, co se Kuba "osamostatnila" a pokud vím, tak s tím nikdy žádné problémy nebyly. Je to nejspíš tím, že Amerika je normální stát - na rozdíl od zamindrákovaných Rusáků, kteří musí mít za každou cenu nějaké nepřátele.

V. Kain 12.9.2014 13:31

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Ukrajina by požádala o vstup do NATO a Rusko by mělo mlčet.Fajn,ale jak je možné,když kdysi Sověti chtěli mít svoji základnu na Kubě,tak se to amíkům hrubě nelíbilo a málem z toho byla světová mela.To za prvé.Za druhé byl Gorbačov západem podveden.Dali mu slib,že se NATO nebude rozšiřovat o Východoevropské země.A jak to dopadlo víme.Tak komu budeme věřit?Buďme rádi,že je tam Putin.Kdyby tam byl nějaký proválečný jestřáb jako jsou v NATO,tak bychom už tady nemuseli být a psát vlastní názory.

J. Podešva 12.9.2014 13:47

celkem věcné

Ohledně Kuby máte naprostou pravdu. Ohledně Ukrajiny, mé úvahy byly hypotetické. Nevím o tom, že by Ukrajina skutečně požádala o členství v NATO. Spíš šlo jen o takové všeobecné řeči ve stylu "jedna paní povídala". S tím Gorbačovem máte taky pravdu. Na druhou stranu, já osobně (mluvím za sebe) jsem moc rád, že v NATO jsme. Cítím se bezpečněji právě vůči Rusku. Závěrem, z čeho soudíte, že Putin je mírumilovný, zatímco NATO chce válku ? Počkám si na seriózní odpověď.

M. Prokop 12.9.2014 14:28

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Dokud byl Gorbačov a SSSR, byl slib dodržován. Co kdo slíbil Putinovi?

Chtění (a jak vidno, sakra důvodné) východoevropských zemí do NATO neznamená nic? Měli jim říci: Jděte si do Moskvy, tam patříte?

V. Vlach 12.9.2014 15:08

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Aha!

Tak to máme právo na Lužici!

J. Salek 12.9.2014 15:34

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Chtělo by to víc vědět. Třeba o té Kubánské krizi a jak to vlastně tenkrát dopadlo.

M. Prokop 12.9.2014 12:47

Re: Je to také jednoduché

Ještě jedna věc: Proč se Rusové zřejmě nikdy nezeptají, proč prakticky všichni chtějí být členy NATO a nikdo jejich spojencem?

Nebýt tradiční paranoici, měli by pomalu začít pátrat, kde je U NICH chyba.

J. Salek 12.9.2014 15:36

Re: Je to také jednoduché

"Kremrole" je od Kremlu, nebo od Kremlíka? To je jen vtip, Kremlík není rusofil. Jen chtěl napsat článek kterým se vyhraní a o kterým se bude diskutovat. Myslím že to ani tak nemyslel.

J. Šimek 12.9.2014 11:57

Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Úporná snaha vyhnout se argumentaci a snaha odpálit diskutéry schováním se za názory citovaných autorit mě utvrzuje v přesvědčení, že pan Kremlík potřebuje čárku za splnění stranického úkolu, ohledně publikování článku s ideologickou náplní strany. To učinil, čárku dostane, stranický úkol je splněn a diskuse by už byla jen ztráta času.

P. Čása 12.9.2014 12:36

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

A víte alespoň, za kterou stranu to má pan Kremlík psát?

J. Václavíková 12.9.2014 14:04

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Že by ta Vaše, s tím kozlem?

J. Šimek 12.9.2014 16:42

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Za tu, co ho napsala na kandidátku.

M. Prokop 12.9.2014 12:48

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Chápete systémem "každý cikán hádá dle své kobyly".

J. Václavíková 12.9.2014 13:50

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Ona se nabízí i otázka, jestli jeho motivace nebývá stejná i v případě článků popírajících změny klimatu. Není za tím také zájem Gazpromu? :-)

J. Podešva 12.9.2014 13:59

Gazprom = společný jmenovatel :-)

M. Prokop 12.9.2014 14:29

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Gazprom si platí Zelené.

B. Graf 12.9.2014 11:48

Dobrý článek, vtipně okomentovaná mapička...

...a jestli někdo hledá agresivní sockomouše, měl by se spíš než do Moskvy podívat do Černého domu a Eurobabylonské věže.

M. Prokop 12.9.2014 11:33

Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Jako kdyby politiku dělal nějaký absolutní monarcha, zcela bez vlivu obyvytelstva. Východní státy do NATO chtěly, moc dobře věděly a vědí proč, takže jak je odmítnout? Odmítnou tak, aby znovu neskončily pod Ruskem?

Rozpustit NATO a nahradit žvanírnou OBSE? To vše v naděj, že Rusko se zčistajasna "pustí" svého stoletími prověřeného imperialismu, říznutého paranoiou a mesiášstvím? To by udělal jen skutečný blázen.

V. Kremlik 12.9.2014 12:13

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Mate pravdu, daleko rozumnejsi je tu ruskou paranoiu prizivovat a prikladat pod kotel, aby se nam rozhorela v hezky plaminek. Podivejte se, kam nas tythle vase nazory privedly? Na pokraj treti svetove valky. Jako kdysi za kubanske krize. Moc dik.

J. Podešva 12.9.2014 12:17

přeháníte, pane Kremlíku

Kdybyste napsal : "na pokraj studené války", tak by to byla pravda. Ale 3. sv. válku, tu jadernou, nechce ani Putin.

M. Prokop 12.9.2014 12:52

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Dokud se Rusku plně nepodřídíte, tak je ta paranoia drží stále (a někdy i potom).

Kam nás zavedly Benešovy názory, že SSSR je nutno ustupovat? Přímo do (_!_) tohoto.

Vy to možná nepamatujete, já ano.

Kdy Rusko (Sovětský svaz) ustoupilo? Když narazilo na odhodlanou sílu.

Kdy válčilo? Když cítilo slabost soupeře.

V. Kremlik 12.9.2014 13:16

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

A kdo rika, ze se Rusku ma ustupovat? Pokud by Rusko pristupilo k Agresi a okupovalo uzemi obyvane neruskym obyvatelstvem - treba Kyjev, tak souhlasim, ze je to okupace a Rusove by meli dostat pres zadek (od Americanu, protoze zbytek NATO je k nicemu). Dosavadni vyvoj ale nelze oznacit za agresi Ruska. Separatisticke regony nechteji byt soucasti Ukrajiny a my nemame pravo je k tomu nutit. Rusko poskytlo separatistum podporu jako USA poskytly podporu separatistum v Kosovu. Proto nechapu rozdmychavani te hysterie. Je to neprimerena reakce.

J. Podešva 12.9.2014 13:27

jaké máte vzdělání ?

Pane Kremlíku, jaké máte vzdělání ? Přeci máte alespoň ponětí o mezinárodním právu ! Cituji vás : "Separatisticke regiony nechteji byt soucasti Ukrajiny a my nemame pravo je k tomu nutit.". Tak především, které to jsou, ty "separatistické regiony" ? Je to území nějak definováno ? Dále : Kolik % obyvatelstva si přeje připojení k Rusku ? Vy to víte ? Sotva, to totiž neví nikdo. Kromě jiného proto, že se to % s časem mění. Jinak to bylo v únoru, jinak v srpnu. Pokud jsem četl nezaujaté odhady, tak to nikdy nebylo víc, než 50 %, ale to je jen odhad. Opravdu to nikdo neví. (Ovšem na jaře Putin vystoupil proti konání referenda, proč asi ?) Dále : Ani úspěšné referendum ještě neznamená okamžité odtržení. Příklad : dnešní Skotsko. Co když (fabulujme) se Skoti vysloví pro samostatnost. Budou následovat jednání. Nikdo nebude válčit. No a konečně : Rusko je vojensky aktivní na Ukrajině. Zábor Krymu byla vojenská akce, ruské vojenské jednotky byly a jsou aktivní na východní Ukrajině. Co je to jiného, než agrese !

M. Zikmund 12.9.2014 14:55

Re: jaké máte vzdělání ?

Předpokládám, že mezinárodním právem myslíte ten výklad, co vyhovuje našim zájmům. Ono se totiž nijak jinak s mezinárodním právem nenakládá. Když se chtělo osamostatnit Slovinsko, tam jsme proti referendu nic nenamítali a překreslování hranic nám nevadilo. Když se chtěli odtrhnout kosovští Albánci, tak to pro nás nebyli separatisté, už vůbec ne teroristé či bandité (jakkoliv teroristické akce byli součástí jejich boje již od 80-tých let) a ve jménu jejich boje jsme humanitárně rozbombardovali Srbsko. Zato když legitimní krymská vláda a krymský parlament vyhlásili referendum o odtržení Krymské autonomní republiky od Ukrajiny, tak se celý západ ihned zvednul, že se to nesmí. Ruští vojáci na Krymu byla agrese? Tak mi pošlete odkaz, kdy krymská vláda či parlament proti této agresi protestovala! Neprotestovali, protože víc jak 80% obyvatel Krymu chtělo pryč z Ukrajiny a ruské vojáky brali jako ochranu před zrušením referenda ukrajinskou armádou. Separatisté na východě Ukrajiny nikdy žádný teroristický útok v Kyjevu nespáchali, přesto papouškujeme, že jsou to teroristé a bandité a přitom se chovají líp, než námi protlačovaní kosovští Albánci. A když se oháníte otázkou, kolik procent obyvatel si přeje připojení k Rusku. To je právě to - nová pučistická vláda v Kyjevě se nenamáhala zjistit, kolik obyvatel si přeje propojení s EU, kolik s Ruskem nebo kolik neutralitu. tato otázka neprošla žádnými volbami. Noví vládci se chopili násilně neústavně moci a hned vyhlásili připojování k EU, zákaz ruštiny a zákaz proruských demonstrací. Všechno co se dělo pak, Krym i Doněck, byla jen reakce na toto silové řešení páně Jaceňuka a spol.. Jenomže tento puč, toto silové nedemokratické řešení nám vyhovovalo, tak jsme se žádným mezinárodním právem nebo demokratickými hodnotami neoháněli. Z mezinárodního práva i demokratických hodnot jsme učinili jen klacek, kterým selektivně mydlíme naše konkurenty.

J. Podešva 12.9.2014 15:32

tak trochu demagogie, pane Zikmunde

1. Ohledně Krymu, nepochybuji o tom, že tam žije hodně Rusů ani nezpochybňuji, že v minulosti patřil Krym Rusku. Ale kolik % si přálo připojení k Rusku (a to taky v které době), nezlobte se, ale to nevíme. Těch 80%, to bylo referendum pod hlavněmi ruských samopalů. Promiňte, ale to se nedá brát vážně. Naproti tomu vzápětí následovala vojenská akce Ruska. Co myslíte, vyhraje-li v referendu samostatnost Skotska, nastane tam válka ? Ne. Tyto věci je třeba řešit mírově, ne armádou. A nevzpomínám si, že by někdy v letech 1994-2014 Rusko vzneslo (cestou jednání) nárok na Krym. 2. Cituji  vás : "nová pučistická vláda v Kyjevě se nenamáhala zjistit, kolik obyvatel si přeje propojení s EU". To je od vás trochu unfair. Je jasné, že vláda, vzešlá z Majdanu, nebyla demokratická. A hned se taky mluvilo o volbách a o statutu východní Ukrajiny. To vše by se řešilo, kdyby nezačala válka, kdyby se okamžitě nezačaly obsazovat správní budovy a vyhlašovat různé LLR a DLR. Takto se právo na sebeurčení nerealizuje. Na druhou stranu s vámi souhlasím, že podpora vzniku Kosova byla velikou chybou a teď se nám vrací.

M. Zikmund 12.9.2014 16:38

Re: tak trochu demagogie, pane Zikmunde

Ad 1/ Pane Podešvo, bez urážky, nenechte si blbnout hlavu propagandou. Chápu, že to je takový hezký obrázek našich médií ve stylu "referendum pod hlavněmi samopalů" apod., ale kdyby skutečné nálady obyvatel Krymu byly "na vážkách", tak to referendum tak hladce neproběhlo, naopak by přes veškerou vojenskou sílu okupačních jednotek došlo k řadě konfliktů. Pokud před referendem došlo k nějakým konfliktům, tak to bylo jen u základen ukrajinské armády a bylo jich jen pár. Právě proto, že celková bilance nálad krymských obyvatel byla tak jasně převažující k Rusku a to se (bohužel) nedá okecat, tak právě proto došlo k okamžitému odmítnutí vyhlášeného referenda ze strany EU a USA, protože věděly, že dopadne v neprospěch jejich zájmů.

Ad 2/ bohužel zapomínáte skutečný průběh událostí. Daleko dříve než bylo vyhlášeno referendum o Krymu, tím pádem i dříve, než došlo k vyhlášení samostatných republik Luhanské a Doněcké, ukázala nová kyjevská moc, že se s nikým bavit nebude. Odhlédněme od toho, že se z p.Janukovyčem dohodly do roka nové volby, kterážto dohoda byla zrušena tím, že byl Janukovyč vyhnán. Pučisté vyhnali z parlamentu poslance, kteří nesympatizovali s pučem a takto nelegitimní parlament zakázal ruštinu a ruské demontrace. Nejsem žádný expert na politiku, ale když hned po své instalaci se premier Jaceňuk dohodl s EU na podepsání asociační dohody a to bez toho, aby se o tomto závažném kroku  vedla v rámci celé Ukrajiny nějaká debata, bez toho, aby  tuto základní orientaci celé země stanovily volby, tak když jsem to na ČT24, tak jsem se zhrozil a řekl svojí ženě, že to nemůže znamenat nic jiného než občanskou válku. Na to ale opravdu nemusím být expert, vždyť to je jasný vzkaz i laikovi: západ UA oznámil té východní části, že se s nikým bavit nebude, že bude po jeho a že kdo si co vybojuje silou, tak to má. To jen naše pokrytecká media a politici se tváří jakoby nic. Opakuji - bylo to ihned po převratu, dlouho před Krymem i Doněckem.

M. Prokop 12.9.2014 14:33

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Ruskými vojáky (zelenými mužiky) byl odtržen Krym. Ruští vojáci se spolu se separatisty vojensky snaží odtrhnout kus sousední země.

Jestli tohle není agrese .......

Hysterii rozdmychává, v Rusku a na východě Ukrajiny, Putin.

M. Košařová 12.9.2014 11:25

Děkuji za článek

Vážený pane Kremlíku, moc Vám děkuji za tento článek. Jsem ráda, že si mohu přečíst i jiný názor, než je v současné době prezentován v médiích. A v médiích v současné době vládne hysterie, která je cítit i z příspěvků v diskusi pod článkem. Z Vašich příspěvků je vidět, co všechno jste se studiem historie naučil a snažíte se něco z toho předat také ostatním. Ale lidé, když jsou pod vlivem propagandy, vůbec nemají zájem se zamyslet nad historickými souvislostmi.

B. Hamáček 12.9.2014 11:32

Re: Děkuji za článek

Strýček Kondrád Henlein by z Vás měl obrovskou radost ! Je vidět , že dějepis opravdu není Vaše silná stránka !