Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLEMIKA: O válce na Ukrajině nejen cynicky

Je z globálního hlediska pro ni lepší mít slabšího, ale pevněji ovládaného vazala, anebo silnějšího, ale více autonomního spojence?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J73a19n 98K34a30r91z44a

30. 3. 2023 7:55

Hezká emocionální analýza. Jako taková je k ničemu.

0 0
možnosti
PP

P86e95p75a 94P19e57p16a48x

30. 3. 2023 8:07

R^ taková sofistikovaná agitka dost vzdálená od reality.

0 0
možnosti

Jj. Pane autore tak radši necháme povraždit další desetitisíce ( statisíce) ukrajinců ( i rusů) To bude určitě lepší nežli jakýkoli mír

A ano jsem chcimír a dezolát a jsem na to hrdý.

0 0
možnosti
VC

Myslím, a moc rád bych se mýlil, že Rusko v současném stavu nechce jednat o zastavení bojů na Ukrajině. Kdyby ano klidně bych jim nechal Donbas a Luhansk v současném stavu obsazení a taky Krym.

Otázkou je však celý jih a ochota, že by to teď co jim rozmlátili zemi udělali Ukrajinci. Navíc, ruské podmínky jsou minimálně ještě odzbrojení Ukrajiny. To je jako by Izrael dal Arabům Golany a všechny zbraně hromadného ničení.

0 0
možnosti
Foto

Hodně zjednodušující pohled.

Vztah mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou je jiný. Na Tchaj-wanu je obyvatelstvo rozděleno zhruba půl na půl - půl pro Čínu a půl proti ní. Je to podobné, jako na Ukrajině před válkou - půlka obyvatelstva byla pro Rusko a půlka pro Evropu. Volby vyhrál proruský prezident Janukovič, následně USA pěti miliardami dolarů financovalo a zorganizovalo násilný převrat na Majdanu a (rovněž násilně) ukrajinizovalo ten zbytek území, co jim zůstal po odtržení Krymu a Donbasu.

Na Tchaj-wanu je situace obdobná. Dnes tam vládne prozápadní prezidentka, ale její podpora se snižuje a po volbách patrně převládnou pročínské strany. Proč by teď Čína vojensky útočila, když jí ostrov patrně spadne do klína demokratickou cestou? Takže teď před volbami západ dělá co může, aby tento trend zvrátil, jezdí tam kde kdo aby prezidentku podpořil (ta naše Pekarová je jedna z nejméně významných osob), teď je Tchajwanská prezidentka na návštěvě v USA.

Otázkou je, co se stane, pokud volby vyhrají pročínské strany. Smíří se s tím USA, nebo už mají přichystanou pátou kolonu aby provedla převrat jako na Majdanu? Majdan byl veliké varování aby si vlády dávaly pozor, protože z hlediska USA se počítá jenom výsledek dosadit do nejvyšších funkcí své poslušné loutky. Pokud ho dosáhnou demokratickou cestou (jako u nás) fajn, pokud ne udělat revoluci neboli puč.

Na Ukrajině jim to vyšlo, jinde, jako třeba ve Venezuele (tu loutku Guajdóna či jak se jmenoval už odpískali) nebo v Bělorusku (Lukašenko to ustál, ale tu Cichanovskou co dostala ve volbách 5% hlasů si ještě drží) to nevyšlo.

Počítám, že Čína a Tchaj-wanské pročínské strany si jsou vědomy situace a dají si pozor. Takže do voleb bych to na invazi určitě neviděl. Po volbách se může stát cokoli, třeba puč a občanská válka, do které Čína vstoupí.

0 0
možnosti
TN

T50o25m37a81s 28N34o89v25y

30. 3. 2023 7:18

Kam na ty nesmysly chodíte?

0 0
možnosti
Foto

Totální slátanina 👎.

0 0
možnosti
PH

Obávám se že názor že se "se mimo jiné projevuje oslabením Ruska v jeho vztahu vůči Číně, takže z původně rovnoprávných partnerů se stává ruský vazal a čínský pán" je daný špatným pochopením globálního světa a pojmu partnerství" velmocí v něm.

Čína a Rusko mohou klidně zůstat "partneři", a přitom mít na spoustu věcí různé názory, a dokonce i rozdílné vlastní i teritoriální požadavky.

Stačí připomenout situaci před počátkem druhé světové, když dohodu o rozdělení vlivu v Evropě podepsal Stalin s Hitlerem zatímco ale jim diplomaticky blízké fašistické Japonsko si "ponechalo " militantní vliv na východě Asie.

Tudíž z tohoto pohledu, současný stav Číny a Rusko, zase není tak beznadějný. Čína pochopitelně Rusku přímou vojenskou pomoc na Ukrajině neposkytne (stejně jako ne Západ Kyjevu), ale obchodně lze jistě oboustranně výhodně dohodnout mnohé. I třeba v tom že Rusko, potom co přišlo o své zákazníky v Evropě (hlavně co se týče plynu a ropy) , přesouvá své dodávky směrem na východní státy, Indii a Čínu.

Složitá otázka může být, zda válka na Ukrajině může nějak ovlivnit (+-) případnou invazi Číny do Tchajwanu. (či i dále). Co se asi dá říct, určitě, že EU /ani my/ nijak Tchajwanu v případě toho napadení vojensky nepomůže. NAtolik se zase evropská část NATO "nezmátořila".

Takže by to bylo na USA a jeho současném prezidentovi - zda tam ustojí tu válku na dvou frontách (i třeba jen dodávkami zbraní) - pro Ukrajinu i pro Tchajwan. Kdysi, kdysi to dokázali , za druhé světové, že bojovali jak v Evropě, tak i v Pacifiku.. Zvládli by to ještě dnes, za současné woke kultury, které jsou tyto globální konflikty stejně ukradené, jako krátce po nich hyppies??

0 0
možnosti
Foto

Tajný dodatek smlouvy R-M se týkal jen Pobaltí:

Článek I.

V případě územního a politického přeskupování v oblasti baltských států (Finsko,

Estonsko, Lotyšsko, Litva), bude hranici mezi sférami vlivu SSSR a Německem

představovat severní hranice Litvy. Na základě toho jsou zájmy Litvy ve vilniuské oblasti uznávány oběma stranami.

...Polsko mělo být řešeno podle vývoje situace...

0 0
možnosti
RV

Jakmile se vyjasnilo jak bude západ reagovat, tak v Číně muselo bouchat šampaňské.

Západ se dobrovolně a snad dlouhodobě vzdal ruských surovin, což povede k urychlenému přechodu světového hegemona z USA na Čínu. Tím se sníží pravděpodobnost konfliktu mezi nimi, protože období "rovnováhy", kdy by Amerika vojensky chtěla Čínu zastavit, se zkrátí.

S rostoucí mocí Číny se problém Taiwanu vyřeší sám.

Číně stačí jen sledovat a popřípadě zajistit, aby Rusko neprohrálo, protože pak by západ ukořistil ruské nerostné bohatství (jak hrozilo za Jelcina).

0 0
možnosti
PE

P40e23t57r 91E64l76i81á29š

30. 3. 2023 7:22

Vacku, tvl, žvatláte už jako ten Macháček. ;-D Ukořistění ruské ,,bohatství,, je strašná kravina. Jelcin prodával n. zdroje kvůli tomu, že byl ruská ekonomika v pr..... ;-D;-D

0 0
možnosti
RL

Jenom takový dotaz, kolik HIMARSů už jste na Ukrajinu poslal, pane autore? Aby se ta kvalita projevila v praxi? Bylo by to totiž fajn, kdybyste tak činil z vašeho přesvědčení především za sebe. Také byste se mohl účastnit jako dobrovolník, jsem si jistý, že vaše kvalita by se v praxi nad kvantitou neschopných ruských mužiků jistě projevila v nebývaleé míře. :-P

0 0
možnosti
MK

Vašemu příspěvku příliš nerozumím. Co jste na Ukrajinu poslal vy?

0 0
možnosti
Foto

Podle nevládní organizace Iraq Body Count zahynulo v Iráku v letech 2003 až 2011 na 162 tisíc lidí, z toho téměř 80 procent civilistů, a na čtvrt milionu osob bylo zraněno.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-senat-joe-biden-zakon-iran-vojenska-invaze.A230329_223827_ln_zahranici_hma

0 0
možnosti
TN

T88o45m95a91s 44N17o81v37y

30. 3. 2023 6:03

Bodejť by nezahynuli, opásáni výbušninami a vykřikující posvátná slova v davu dalších civilistů.

0 0
možnosti
Foto

Výborně vyargumentováno, diky!

0 0
možnosti
RL

Zajímavé, já jsem si nějakých zásadních argumentů ani nevšiml...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz