3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

POLEMIKA: O válce na Ukrajině nejen cynicky

Je z globálního hlediska pro ni lepší mít slabšího, ale pevněji ovládaného vazala, anebo silnějšího, ale více autonomního spojence?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sádovský 30.3.2023 14:06

Nejspíš na Ukrajině.

O. Kaucký 30.3.2023 15:08

Ve kterém místě?

Dezinformační mapa? https://liveuamap.com/

P. Vychodil 30.3.2023 14:11

pak synku naprosto nechápeš situaci...

jen ti stručně nastíním trendy:

ukrajinci jsou decimování v mlýncích na maso, v současné době u Bakmutu, kde překvapivě stále jsou přístupné cesty, aby nové vlny zmobilizovaných mohly proudit do tohoto mlýnku...!?

čína nedávno tak jasně podpořila rusko, tak že se z toho politici vyspělého západu pokakali...

KLDR je připravena poslat 50 000 vojáků na pomoc ruska...i kdyby to bylo jenom PR, tak je to významný signál...

stále více zemí stojí více na straně osy Rusko-Čína, sjednocený západ se stává izolovaným ekonomickým ostrůvkem, mnozí mluví o skanzenu...

Írán a Saudi v "náručí", Latinská amerika se začíná ozývat, Afrika totéž...Indie, Iran, nakonec i Turecko

tak bych mohl pokračovat v těchto trendech dále, nicméně, pro tvoje pochopení: rusko nevede tuto válku pouze na 6. úrovni, ale souběžně na vyšších úrovních, což se jí, společně s čínou, významně daří...

Zkus se podívat na celý obrázek, pochopíš, že válka na ukrajině je jenom e"drobnou" epizodou globální války...

S. Sádovský 30.3.2023 14:17

Chlapče, tvý slinty ani nečtu a tykej si stejným blbům, jako jsi ty. Já na to nejsem zvědavý.

P. Diviš 30.3.2023 14:23

Soudruh Vyvadil ... :-P

P. Vychodil 30.3.2023 14:32

možná mi jednou synku, či dcerko, buhví kdo se skrývá za tvojím nickem, prozradíš, jak se v\dělává na trollingu...máš třeba extra premie za reakce na mne : ...no, já že bych ti pomohl k lepšímu výdělku...ty vyděláš, já se pobavím...no, nekup to...

P. Vychodil 30.3.2023 14:26

ale viditelně jsi si je přečetl, jinak bys totiž je nemohl, dle svého brilantního rozumu, je nazvat slinty,. chudáčku, zkus jinou argumentaci...

K. Křivan 30.3.2023 14:22

Máte pravdu. Bohužel.

P. Eliáš 30.3.2023 15:07

Aneb pohádky putinovi bábišky...;-D;-D

K. Křivan 30.3.2023 14:14

Včetně Krymu ? I přes jasný výsledek referenda ? Pro připojení k Rusku hlasovalo více než 96 % zúčastněných voličů při volební účasti 83 %. Jak můžete opovrhovat tak obrovskou částí obyvatel ? To referendum bylo sledováno spoustou pozorovatelů z celého světa, a ti nic nezjistili. Žádný volební podvod, jakých bylo v USA při osledních volbách spousta !

S. Sádovský 30.3.2023 14:19

A žádní zelení mužici tam nebyli.

A. Teply 30.3.2023 14:54

Na co zelení mužíčci ?

Když máte korespondenční volbu (ověřenou laickým posouzením podpisu) - která se výsledky diametrálně liší od voleb v místnostech, sběrné boxy - kam kdokoliv hodí jakýkoliv počet hlasů - a kdokoliv zase může tyto hlasovaací lístky "ztratit", kde volíte zatáhnutím za páku (a "správný" software to neomylně zaznamená), kde musíte stát 8 hodin ve frontě před volební místností...

P. Eliáš 30.3.2023 15:12

Jojo, vše bylo OK. Hlavně s ruskou armádou za zády, nikým z OBSE a úspěchem jak z KLDR. ;-D;-D

F. Kusák 30.3.2023 15:00

Určitě si nepředstavujete, že Vám dám jmenný seznam. Ale věřte, setkávám se s tím docela často. Nezapomínejte, že značná část obyvatel na jihovýchodě Ukrajiny se hlásí k ruské menšině (někde až 70 %). S tím se dá těžko něco dělat. Na Krymu proběhlo docela objektivní referendum, kdy se většina obyvatel hlásila k Ruské federaci. A pak, jsou tam ještě nevypořádané nároky americké židovské obce. Já nevím, co s tím a je to asi vůle tamních lidí a není to naše věc. Na historické části Ukrajiny si dělají nárok Rumuni, Maďaři a Poláci. Rusíni by zase chtěli alespoň nějakou autonomii. Myslíte si, že to vyřeší válka s Ruskem a že se Rusové stáhnou za hranice Ukrajiny? Já nevím, ale pochybnosti mám velké a myslím si, že by to chtělo nějaké přeformátování Ukrajiny za účasti velmocí a zainteresovaných národů a národností. Ale to je jen můj osobní názor, nikomu ho nevnucuji.

S. Sádovský 30.3.2023 15:51

Myslím, že válka s Ruskem nezačala, aby to vyřešila. Válku začalo Rusko. Na tom je, myslím, shoda. Jeho motivace, případně oprávněnost jeho motivace je věc druhá. A děkuji Vám, že diskutujete slušně.

A. Teply 30.3.2023 17:03

Z mého pohledu konflikt vyvolaly USA, když za pomoci 5 mld dolarů a organizací násilného, protiústavního převratu "změnili" Ukrajinu na stát nepřátelský Rusku (a přátelský USA).

Rusku pak reálně hrozila ztráta vojenské kontroly nad Krymem, který považují na strategicky nesmírně důležitý (traduje se, že je to podmínka existence Ruska - jediný přístup k jižním mořím).

Když pak ukrajinská strana nedodržovala Minské dohody (i Západ pak přiznal, že měly jen získat čas na vyzbrojení Ukrajiny) a připravovala invazi na Donbas a Luhansk - Putin zaútočil jako první. A upřímně řečeno - z vojenského hlediska dost pitomě (silně podcenil vyzbrojení Ukrajiny, zpravodajskou podporu USA i vůli Ukrajinců bojovat).

P. Vychodil 30.3.2023 14:18

budeme podporovat ukrajinu dokud bude nutné, či dokud bude potřebné (pro koho?), zní také prohlášení politiků...

to jsou samozřejmě fráze, které lze vykládat libovolně...

P. Vass 30.3.2023 12:10

Rozhodně optimistický článek. Snad jen velikán autor opomněl sdělit, kde na tu masivní podporu a dražší energie vzít. Dokonce i paní Čaputové se už zdá, že se jejím občanům tato podpora přestává líbit. Pan premiér Fiala, navzdory rekordním příjmům rozpočtu, vyslal jasný signál a zaťal rekordní sekeru do deficitního špalku. Nicméně, zatím nesdělil, z čeho bude financovat příští zimu, natož pak ta ostatní zbožná přání pana autora.

Trochu modifikovaný, starý vtip: "děti, dnes si napíšeme slohovou práci na téma: Ekonomika EU. Upozorním na nejčastější chyby. V prdeli se píše s měkkým i a zugrunde píšeme dohromady... "

O. Kaucký 30.3.2023 12:34

R^

A. Teply 30.3.2023 14:07

R^R^

P. Vychodil 30.3.2023 14:14

R^

K. Křivan 30.3.2023 14:19

;-D ;-D ;-D !!

V. Pokorný 30.3.2023 10:06

Trochu mimo. Dnes na Kosa nostra zostra zajímavé články. Ostatně jako vždy. Oproti tomu ten článek zde je jen rozprávka.[UA]

P. Diviš 30.3.2023 12:03

Nebo ho nechcete pochopit, to je pravděpodobnější.

F. De Winter 30.3.2023 9:16

Země NATO v čele s USA se v uplynulém roce snažily přimět zbytek světa, aby poskytl Ukrajině vojenskou pomoc a současně uvalil na Rusko sankce v naději, že je tak budou izolovat. V obou případech se to nepodařilo. Západní představitelé sice mohou poukázat na to, že nedávnou rezoluci OSN požadující stažení Ruska z Ukrajiny podpořilo 141 ze 193 zemí, ale mezi 32 zeměmi, které se zdržely hlasování, byly Čína, Indie, Pákistán a Jihoafrická republika – které samy o sobě představují přibližně 40 % světové populace.

Navzdory snahám Západu konflikt „globalizovat”, zmíněné sankce na Rusko uvalilo a vojenskou pomoc Ukrajině poslalo pouze 33 zemí – což představuje něco málo přes osminu světové populace. Byly to Velká Británie, USA, Kanada, Austrálie, Jižní Korea, Japonsko a EU – jinými slovy ty země, které jsou přímo sférou vlivu USA, což v mnoha případech zahrnuje významnou vojenskou přítomnost USA. Zbývající země, které tvoří téměř 90 % světové populace, odmítly následovat jejich příkladu. Válka ve skutečnosti posílila vztahy Ruska s řadou významných nezápadních zemí včetně Číny a Indie a urychlila vznik světa, v němž je to Západ, kdo vypadá stále izolovanější, nikoli Rusko.

Pokus izolovat Rusko od amerického světového systému měl pozoruhodný nezamýšlený následek – založení alternativního světového systému, který má ambici odvézt moc od toho stávajícího. Před dvaceti lety, za vlády G. W. Bushe, USA odstranily iráckou protiváhu z íránského sousedství a přeměnily Írán přes noc v regionální mocnost. Letos, pod vedením Joe Bidena, USA oblažili Čínu darem ruských exportovatelných potravinových a nerostných zdrojů. Ukazuje to přímo genialitu pro identifikaci nejnebezpečnějšího vojenského protivníka a řešení jeho nejnaléhavější strategické výzvy. Joe Biden tvrdí, že jakékoli zakolísání ve věci poražení Ruska bude Čína chápat jako zelenou pro Tchaj-wan. Možná má pravdu, ale americké řízení situace na Ukrajině za poslední desetiletí představuje dostatečné povzbuzení samo o sobě.

K. Křivan 30.3.2023 11:18

Ano, s tím se dá souhlasit.

P. Diviš 30.3.2023 12:05

Ano, mnohé nezápadní země využily příležitost přiživit se na ruském průseru nákupem surovin se slevou.

O. Kaucký 30.3.2023 13:06

Na všechny uvalíme sankce. Jen nevím s kým potom budeme obchodovat.

Mimo jiné, tak se chová, každý rozumný obchodník.

P. Diviš 30.3.2023 9:09

Jo, při četbě předchozího článku jsem měl stejný dojem jako autor, takže díky.

M. Malovec 30.3.2023 8:57

Děkuji Ti, EU, za sankce. Uzbrojím tě, vyhladovím a až budeš vysílená přijdeš s prosíkem. Zatím co bys rozvíjela ekonomiku a byla silná, pomáháš mi.

Díky, upřímně díky. Putin