23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

POLEMIKA: O válce na Ukrajině nejen cynicky

Je z globálního hlediska pro ni lepší mít slabšího, ale pevněji ovládaného vazala, anebo silnějšího, ale více autonomního spojence?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Boháček 30.3.2023 12:40

R^

J. Karza 30.3.2023 7:55

Hezká emocionální analýza. Jako taková je k ničemu.

P. Pepax 30.3.2023 8:07

R^ taková sofistikovaná agitka dost vzdálená od reality.

O. Kaucký 30.3.2023 12:25

R^Výstižné.

P. Diviš 30.3.2023 9:15

Poměrně přesná. Zatvrzelým stoupencům ruské agrese k ničemu.

J. Karza 30.3.2023 10:20

Žádné takové neznám. Ale infantilů, kteří se nechají ovládat emocemi, spoustu. Vy jste skvostný exemplář.;-)

M. Boháček 31.3.2023 6:44

R^

R. Langer 30.3.2023 18:13

Hm, a to je kdo? :-P

L. Šimon 30.3.2023 7:25

Jj. Pane autore tak radši necháme povraždit další desetitisíce ( statisíce) ukrajinců ( i rusů) To bude určitě lepší nežli jakýkoli mír

A ano jsem chcimír a dezolát a jsem na to hrdý.

V. Církva 30.3.2023 7:35

Myslím, a moc rád bych se mýlil, že Rusko v současném stavu nechce jednat o zastavení bojů na Ukrajině. Kdyby ano klidně bych jim nechal Donbas a Luhansk v současném stavu obsazení a taky Krym.

Otázkou je však celý jih a ochota, že by to teď co jim rozmlátili zemi udělali Ukrajinci. Navíc, ruské podmínky jsou minimálně ještě odzbrojení Ukrajiny. To je jako by Izrael dal Arabům Golany a všechny zbraně hromadného ničení.

M. Baloun 30.3.2023 8:14

Teď jste předestřel, jak to vidíte vy. Neříkám, že nemůžete mít pravdu, ale dokud se nesedne k jednacímu stolu jsou to jen dohady a mně připadá, že strana prezidenta Zelenského dělá vše pro to, aby k žádným jednáním nedošlo.

R. Tesařík 30.3.2023 8:51

Nechte toho , šprýmaři.

A. Teply 30.3.2023 13:33

Rusové nepochybně mají svoje představy o podmínkách příměří/míru.

To není ale nic ve srovnání s představami Ukrajiny: odchod ze získaného území, zaplacení válečných reparací, podrobení se západním soudům, záruky, že se konflikt už nikdy nebude opakovat, nesmí jednat Putin...

Lidsky sice požadavky Ukrajiny chápu - ale jako požadavky pro samotné zahájení jednání...

M. Baloun 30.3.2023 13:48

Tak dobrá znalče, jak dlouho myslíte že se dohadovaly mírové smlouvy po 1. WW?

P. Nešvara 30.3.2023 7:15

Hodně zjednodušující pohled.

Vztah mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou je jiný. Na Tchaj-wanu je obyvatelstvo rozděleno zhruba půl na půl - půl pro Čínu a půl proti ní. Je to podobné, jako na Ukrajině před válkou - půlka obyvatelstva byla pro Rusko a půlka pro Evropu. Volby vyhrál proruský prezident Janukovič, následně USA pěti miliardami dolarů financovalo a zorganizovalo násilný převrat na Majdanu a (rovněž násilně) ukrajinizovalo ten zbytek území, co jim zůstal po odtržení Krymu a Donbasu.

Na Tchaj-wanu je situace obdobná. Dnes tam vládne prozápadní prezidentka, ale její podpora se snižuje a po volbách patrně převládnou pročínské strany. Proč by teď Čína vojensky útočila, když jí ostrov patrně spadne do klína demokratickou cestou? Takže teď před volbami západ dělá co může, aby tento trend zvrátil, jezdí tam kde kdo aby prezidentku podpořil (ta naše Pekarová je jedna z nejméně významných osob), teď je Tchajwanská prezidentka na návštěvě v USA.

Otázkou je, co se stane, pokud volby vyhrají pročínské strany. Smíří se s tím USA, nebo už mají přichystanou pátou kolonu aby provedla převrat jako na Majdanu? Majdan byl veliké varování aby si vlády dávaly pozor, protože z hlediska USA se počítá jenom výsledek dosadit do nejvyšších funkcí své poslušné loutky. Pokud ho dosáhnou demokratickou cestou (jako u nás) fajn, pokud ne udělat revoluci neboli puč.

Na Ukrajině jim to vyšlo, jinde, jako třeba ve Venezuele (tu loutku Guajdóna či jak se jmenoval už odpískali) nebo v Bělorusku (Lukašenko to ustál, ale tu Cichanovskou co dostala ve volbách 5% hlasů si ještě drží) to nevyšlo.

Počítám, že Čína a Tchaj-wanské pročínské strany si jsou vědomy situace a dají si pozor. Takže do voleb bych to na invazi určitě neviděl. Po volbách se může stát cokoli, třeba puč a občanská válka, do které Čína vstoupí.

T. Novy 30.3.2023 7:18

Kam na ty nesmysly chodíte?

A. Teply 30.3.2023 14:25

Úplně nesmysly to nejsou.

A jak říkají sami američané - proč nemůže dojít k převratu v USA ? No protože tam není americká ambasáda...

Tchajwan má taky špatný demografický vývoj. Sice mají americké zbraně, ale za pár let je nebude mít kdo obsluhovat.

Osobně si myslím, že pro Čínu není výhodné používat vojenskou sílu (jen ji potřebuje pro odstrašení). Mnohem lepších výsledků dosahuje na ekonomickém poli. Dřívější úspěchy USA byly také primárně postaveny na ekonomice. Např. to, že se ropa začala obchodovat jen za dolary, bylo obrovským zdrojem bohatství USA.

P. Eliáš 30.3.2023 7:20

Myslím, že na tu vaši nemoc už existují léky.;-D

V. Církva 30.3.2023 7:54

To vám píšou Rusáci. Narativ, že všichni lidé touží po objetí Ruska a Číny a jen je pořád USA přeprogramovávají je dost šílený výplod. To může vymyslet jen někdo, kdo sám žije naprogramován ruskými bolševiky.

Jenže, ono hodně Ukrajinců pracuje na Západě nebo "středozápadě" v ČR a chtějí se mít dobře. Nějak pochopili, že k tomu sochy Lenina a obdiv k Stalinovi a Putinovi nepomáhá. Tolik k těm Majdanům. A to přesto, že můžu akceptovat, že ho podpořily, i finančně různé entity ze zahraničích, dokonce třeba i vláda USA. Co se týká TajWanu. Je nepravděpodobné, že by tamní lid skutečně toužil po sevření Čínou. I kdyby, neměli jsme tam posílat Pekarovou, ale třeba potomky Milady Horákové, nebo lidí co zavřeli do Jáchymovek, aby TajWanci věděli do čeho jdou. Ale vzhledem k tomu, že u nás už po 30 letech vylezli z děr a nejsou zavíráni noví proruští bolševici a Bilaci, asi by se poučit nenechali.

M. Baloun 30.3.2023 8:18

Hezky jste to tady schytal;-D

Já vám naopak děkuji za střízlivou, byť cynickou analýzu

I. Krahula 30.3.2023 9:46

Chlapci, klikat, klikat.

R. Tesařík 30.3.2023 8:51

Dlouhé a blbé.

K. Křivan 30.3.2023 11:35

Půl na půl ? A to je neodradil osud Hongkongu ?

T. Novy 30.3.2023 12:23

R^

100 bodů za logické uvažování

M. Boháček 30.3.2023 12:49

R^

C. Berka 30.3.2023 15:03

Na Taiwanu je pročínská část obyvatel, hlaně strana Kuomitang ( KMT), ale rozhodně to není 50 %. Většině lidí vyhovuje status quo- ani sjednocení, ani nezávislost. Možnost „ nezávislost co nejdříve“ nikdy nepřekročila 10 % ve stejném časovém období. „sjednocení co nejdříve“ bylo více nepopulární – nikdy nepřesáhlo 4,5 % Taiwan má v zákonech ovšem zakotveno usilování o znovusjednocení. https://www.mac.gov.tw/en/News_Content.aspx?n=BEC36A4A0BB0663C&sms=BF821F021B282251&s=D0017062A39AF1C0

P. Horáček 30.3.2023 6:53

Totální slátanina 👎.

P. Hatina 30.3.2023 6:41

Obávám se že názor že se "se mimo jiné projevuje oslabením Ruska v jeho vztahu vůči Číně, takže z původně rovnoprávných partnerů se stává ruský vazal a čínský pán" je daný špatným pochopením globálního světa a pojmu partnerství" velmocí v něm.

Čína a Rusko mohou klidně zůstat "partneři", a přitom mít na spoustu věcí různé názory, a dokonce i rozdílné vlastní i teritoriální požadavky.

Stačí připomenout situaci před počátkem druhé světové, když dohodu o rozdělení vlivu v Evropě podepsal Stalin s Hitlerem zatímco ale jim diplomaticky blízké fašistické Japonsko si "ponechalo " militantní vliv na východě Asie.

Tudíž z tohoto pohledu, současný stav Číny a Rusko, zase není tak beznadějný. Čína pochopitelně Rusku přímou vojenskou pomoc na Ukrajině neposkytne (stejně jako ne Západ Kyjevu), ale obchodně lze jistě oboustranně výhodně dohodnout mnohé. I třeba v tom že Rusko, potom co přišlo o své zákazníky v Evropě (hlavně co se týče plynu a ropy) , přesouvá své dodávky směrem na východní státy, Indii a Čínu.

Složitá otázka může být, zda válka na Ukrajině může nějak ovlivnit (+-) případnou invazi Číny do Tchajwanu. (či i dále). Co se asi dá říct, určitě, že EU /ani my/ nijak Tchajwanu v případě toho napadení vojensky nepomůže. NAtolik se zase evropská část NATO "nezmátořila".

Takže by to bylo na USA a jeho současném prezidentovi - zda tam ustojí tu válku na dvou frontách (i třeba jen dodávkami zbraní) - pro Ukrajinu i pro Tchajwan. Kdysi, kdysi to dokázali , za druhé světové, že bojovali jak v Evropě, tak i v Pacifiku.. Zvládli by to ještě dnes, za současné woke kultury, které jsou tyto globální konflikty stejně ukradené, jako krátce po nich hyppies??

C. Berka 30.3.2023 14:37

Tajný dodatek smlouvy R-M se týkal jen Pobaltí:

Článek I.

V případě územního a politického přeskupování v oblasti baltských států (Finsko,

Estonsko, Lotyšsko, Litva), bude hranici mezi sférami vlivu SSSR a Německem

představovat severní hranice Litvy. Na základě toho jsou zájmy Litvy ve vilniuské oblasti uznávány oběma stranami.

...Polsko mělo být řešeno podle vývoje situace...

R. Vacek 30.3.2023 6:40

Jakmile se vyjasnilo jak bude západ reagovat, tak v Číně muselo bouchat šampaňské.

Západ se dobrovolně a snad dlouhodobě vzdal ruských surovin, což povede k urychlenému přechodu světového hegemona z USA na Čínu. Tím se sníží pravděpodobnost konfliktu mezi nimi, protože období "rovnováhy", kdy by Amerika vojensky chtěla Čínu zastavit, se zkrátí.

S rostoucí mocí Číny se problém Taiwanu vyřeší sám.

Číně stačí jen sledovat a popřípadě zajistit, aby Rusko neprohrálo, protože pak by západ ukořistil ruské nerostné bohatství (jak hrozilo za Jelcina).