Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLEMIKA: O válce na Ukrajině nejen cynicky

Je z globálního hlediska pro ni lepší mít slabšího, ale pevněji ovládaného vazala, anebo silnějšího, ale více autonomního spojence?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

P54e63t50r 88V82a55s21s

30. 3. 2023 12:10

Rozhodně optimistický článek. Snad jen velikán autor opomněl sdělit, kde na tu masivní podporu a dražší energie vzít. Dokonce i paní Čaputové se už zdá, že se jejím občanům tato podpora přestává líbit. Pan premiér Fiala, navzdory rekordním příjmům rozpočtu, vyslal jasný signál a zaťal rekordní sekeru do deficitního špalku. Nicméně, zatím nesdělil, z čeho bude financovat příští zimu, natož pak ta ostatní zbožná přání pana autora.

Trochu modifikovaný, starý vtip: "děti, dnes si napíšeme slohovou práci na téma: Ekonomika EU. Upozorním na nejčastější chyby. V prdeli se píše s měkkým i a zugrunde píšeme dohromady... "

0 0
možnosti
VP

Trochu mimo. Dnes na Kosa nostra zostra zajímavé články. Ostatně jako vždy. Oproti tomu ten článek zde je jen rozprávka.[UA]

0 0
možnosti
PD

Nebo ho nechcete pochopit, to je pravděpodobnější.

0 0
možnosti
FDW

Země NATO v čele s USA se v uplynulém roce snažily přimět zbytek světa, aby poskytl Ukrajině vojenskou pomoc a současně uvalil na Rusko sankce v naději, že je tak budou izolovat. V obou případech se to nepodařilo. Západní představitelé sice mohou poukázat na to, že nedávnou rezoluci OSN požadující stažení Ruska z Ukrajiny podpořilo 141 ze 193 zemí, ale mezi 32 zeměmi, které se zdržely hlasování, byly Čína, Indie, Pákistán a Jihoafrická republika – které samy o sobě představují přibližně 40 % světové populace.

Navzdory snahám Západu konflikt „globalizovat”, zmíněné sankce na Rusko uvalilo a vojenskou pomoc Ukrajině poslalo pouze 33 zemí – což představuje něco málo přes osminu světové populace. Byly to Velká Británie, USA, Kanada, Austrálie, Jižní Korea, Japonsko a EU – jinými slovy ty země, které jsou přímo sférou vlivu USA, což v mnoha případech zahrnuje významnou vojenskou přítomnost USA. Zbývající země, které tvoří téměř 90 % světové populace, odmítly následovat jejich příkladu. Válka ve skutečnosti posílila vztahy Ruska s řadou významných nezápadních zemí včetně Číny a Indie a urychlila vznik světa, v němž je to Západ, kdo vypadá stále izolovanější, nikoli Rusko.

Pokus izolovat Rusko od amerického světového systému měl pozoruhodný nezamýšlený následek – založení alternativního světového systému, který má ambici odvézt moc od toho stávajícího. Před dvaceti lety, za vlády G. W. Bushe, USA odstranily iráckou protiváhu z íránského sousedství a přeměnily Írán přes noc v regionální mocnost. Letos, pod vedením Joe Bidena, USA oblažili Čínu darem ruských exportovatelných potravinových a nerostných zdrojů. Ukazuje to přímo genialitu pro identifikaci nejnebezpečnějšího vojenského protivníka a řešení jeho nejnaléhavější strategické výzvy. Joe Biden tvrdí, že jakékoli zakolísání ve věci poražení Ruska bude Čína chápat jako zelenou pro Tchaj-wan. Možná má pravdu, ale americké řízení situace na Ukrajině za poslední desetiletí představuje dostatečné povzbuzení samo o sobě.

0 0
možnosti
KK

Ano, s tím se dá souhlasit.

0 0
možnosti
PD

Jo, při četbě předchozího článku jsem měl stejný dojem jako autor, takže díky.

0 0
možnosti
MM

Děkuji Ti, EU, za sankce. Uzbrojím tě, vyhladovím a až budeš vysílená přijdeš s prosíkem. Zatím co bys rozvíjela ekonomiku a byla silná, pomáháš mi.

Díky, upřímně díky. Putin

0 0
možnosti
RD

„Mezitím budou Rusové dále upadat, korupce a neschopnost je rozloží zevnitř.“

Tak nějak tuším, že v této disciplíně Ukrajinci nijak nezaostávají, ba možná mají i navrch.

0 0
možnosti
PD

Tak nějak netušíte, že Ukrajinci s tím alespoň něco dělají. V každém státě je to běh na dlouhou trať a je třeba alespoň vyběhnout. Ukrajinci vyběhli po roce 2014, Rusáci se třeba taky pokusí, až je porážka probudí.

0 0
možnosti
FN

Pokud si budou politici, média a vojenští analytici navzájem nalhávat a vydávat přání za realitu, pak válka nikdy neskončí nebo překvapivě skončí jinak, než předpokládali. Zatímco Evropa se ekonomicky stává slepým střevem Asie, skutečným vítězem konfliktu USA a Ruska a území Ukrajiny se stává Čína. Ekonomicky ovládla Afriku a etablovala se v Latinské Americe, na zadním dvorku USA.

0 0
možnosti
Foto

Problém je, že když si předem vybuduji jakousi představu, a pak do toho naskládám fakta, aby to do sebe zapadalo, je metodicky nesprávné.

Ovšem je pravda, že i 2. světová válka nakonec byla rozhodnuta ve výrobních závodech. Spojenci 200 000 tanků a samohybných děl, Němci 35 000 kusů. No a Rusko dodalo živou sílu.

0 0
možnosti
PH

P18e62t96r 18H60á33k

30. 3. 2023 10:02

Jen tanků T-34 vyrobil SSSR během války cca 60 000. Bojovou hodnotou převyšovaly většinu spojeneckých tanků. Další desetitisíce představovaly jiné tanky (včetně cca 5000 těžkých, které západní spojenci de facto vůbec nevyráběli) a samohybná děla. To opravdu není "živá síla".

Ne že by se Rudé armádě západní tanky nehodily, ale daleko větší význam měla nákladní a osobní auta, metalurgické produkty, pneumatiky a potraviny.

Dost rozšířeným omylem je, že americké dodávky obrněnců šly vesměs do SSSR. Ve skutečnosti výrazně více strojů dodali Američané Britům, jejichž Crusadery a Cromwelly neměly proti Pz-IV mnoho šancí. Celkově byl objem dodávek z USA do Británie cca 3x větší proti dodávkám do SSSR.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease

0 0
možnosti
MB

To je plné tolika nesmyslů a přání vydávaných za realitu, že to ani nestojí o rozsáhlejší komentář

0 0
možnosti
RT

Protože by to byl strašnej blábol.

0 0
možnosti
PV

"...válka na Ukrajině se mimo jiné projevuje oslabením Ruska v jeho vztahu vůči Číně,..."

pokud autor začne takovým nesmyslem, přičemž opak je pravdou, jak potvrzují i výroky amerických politiků, vč Kissingera, pak číst dál a komentovat je jen ztrátou času.

0 0
možnosti
RT

Kissinger to je ten pravej. Máte tam ještě někoho?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz