16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MILA 14.4.2007 6:26

je pochopitelne ze EU je stale socialisticka

a tezko aby hospodarstvi vydrzelo kdyz se dopuje zemedelstvi aby se produkovale mene, takhle hospodarit US tak se svet nenazere. Platit nemakacenka a jeste chtit aby ti nemakacenkove meli hodne deti taky nemakacenku je cesta do pekel. Zvlaste jsou li to nemakacenkove z cizich zemi, nebo hur, uz jsou tu po nekolik generaci a nechteji se prizpusobit.

Novák 14.4.2007 6:51

Re: je pochopitelne ze EU je stale socialisticka

Až na to, že ta největší nemakačenka jsou ve skutečnosti v různých dozorčích radách za těžké peníze a po známosti.

Alfons 14.4.2007 6:15

Nevěřte tomu-kapitalizmus je věčný !!

To je oblíbená průpovídka ekonomických primitivů, vycházejících z toho že ždímačka ždímá i když už nemá co ždímat.

Rpuť 14.4.2007 5:42

"Evropské země svobodné podnikání nezakáží....",

jenom ho zkrátka a jednoduše znemožní. Socialismus opět zde v plné kráse a pan Robejšek jen "chytil vítr".

dobre informovaný optimista 17.4.2007 21:28

žiaľ už sa stalo

pekný bol jeden článok o mladých dobre zarábajúcich francúzoch makajúcich cez 60 hodín týždenne - v Londýne...

zalozak 14.4.2007 5:18

Velmi dobre .. bohuzel opakovaci dogmat z knih kteri nic z nich nerealizovali nikdy v praxi budou kricet jak pominuti...

Trh je skvela vec. A ja verim na trh ale take verim na jeho samoregulacni schopnosti. Jenze ma to hacek... ony funguji pouze za predpokladu konzistentniho prostredi. (Dame-li do U trubice vodu, budou hladiny stejne... tedy pouze pokud bude v obou "koncich" stejny tlak.  A stejne je to s principy volneho trhu)

Kapitalismus je asi jedna z mala funkcnich metod jak zachovat svobodu volby, motivaci pro rozvoj a eliminovat nefunkcni mechanismy a vazby. Centralni regulace (socialismus) byla vzdy cestou do pekel. (resp. zakladni problem lidstva je v tom ze nejefektivnejsi metoda rizeni je osvicena diktatura nicmene ta nikdy nenastala:-) )   Samoregulace trhu funguje pouze tehdy jsou-li vsechny jeho komponenty na sobe zavisle (pro zjednoduseni -  hodnota vyroby, hodnota nakupu , hodnota ziskani kvalifikace, hodnota pracovni sily, atd...)

Bohuzel jak spravne autor pripomina - tzv Globalizace presekla tento samoregulacni kruh. Casem (behem desetileti) se jiste hladiny vyrovnaji a samoregulace opet obnovi, ale co se bude dit v mezicase je opravdu otazkou.... Je to stejne jako kdyz protrhneme prehradu.. zaciname zaplavami pod prehradou a snizenim hladin (urovne) prehrady... vse se jiste casem vyrovna... nicmene celkova hladina nikdy nedosahne puvodni urovne vody za prehradou a efektem protrzeni je potopa. 

zalozak 14.4.2007 4:51

Velmi dobre... bohuzel

pelsit 14.4.2007 2:34

Rozdily mezi chudymi a bohatymi

Alarmujici je predevsim rychlost, jakou se rozeviraji nuzky mezi chudymi a bohatymi. Staci se jen podivat, jak velke sumy se prelevaji k neproduktivnim subjektum, ktere nevytvareji zadne hodnoty - napr. sportovci, filmove a hudebni hvezdy apod. Je mozne, ze ma nekdo za nejake pinkani na hristi vice penez, nez cele okresni mesto tezce a poctive pracujich lidi?  Odmenu za dobry vykon jiste ano, ale musi to byt stamiliony a miliardy..?

čtenář 14.4.2007 7:22

Re: Rozdily mezi chudymi a bohatymi

Bohužel pane, to si "vynutila" poptávka ze strany těch těžce a poctivě pracujících lidí z toho okresního města. ;-( Tady je jádro pudla z pohledu toho pracujícího člověka, krerémužto pohledu se ten člověk vyhýbá a tak znovu a znovu naskakuje na všelijaké "porovnávačky" se svým okolím. Je to interakce sebedestruktorů.

Lapil 14.4.2007 7:51

Re: Rozdily mezi chudymi a bohatymi

Nojo, když tomu pinkalovi dá jenom na stadióně nějakých 50000 lidí po koruně, nemluvě o divácích televizních, zatímco i tím největším autobusem se sveze lidí řekněme stovka.

rýpadlo 14.4.2007 8:51

Re: Rozdily mezi chudymi a bohatymi

důležitější než rozevírání nůžek je, zda životní úroveň těch na "chudé straně"  roste, stagnuje nebo dokonce klesá. Pokud - v čase - roste je to rozhodně lepší, než zavírající se nůžky a společné chudnutí. Z tohoto hlediska jsou oblíbené nůžky zavádějící..

Jirka1 14.4.2007 10:41

Re: Re: Rozdily mezi chudymi a bohatymi

To je sice pravda, jenže člověk neporovnává s tím, jak se měl před X lety, ale jak se mají druzí. A pokud vidí, že rozdíl je stále větší, k jeho spokojenosti to rozhodně nevede.

martin TT 14.4.2007 0:51

Robejška nepoznávám

AeroKarel 14.4.2007 0:33

" Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

A nebude to obráceně? Nebudou se oni chtít přizpůsobit naší úrovni? Čim dřív, tím lépe? Copak jsou masochisté?

zalozak 14.4.2007 5:22

Re: " Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

Vira v to ze lide jine kultury a prostredi budou nutne chtit to same je velice mylna. Setkavam se s tim na kazdem dennim kroku. Navic, nase hodnoty nejsou nutne identicke, ani pristup k zivotu.  (Zacneme treba malym detailem... akceptoval by jste ze vase uspory budou cinit 40-50% platu?.... Budete spat cela rodina vcetne rodicu a prarodicu v 3 pokojich i kdyz by jste si mohli snadno dovolit vlastni byt/dum... jen proto aby jste dosahli investic pro dalsi generace?)

mil 14.4.2007 6:21

Re: Re: " Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

Prosím Vás: abych, abys, aby, abychom, abyste, aby, je to tak těžké?

zalozak 14.4.2007 6:33

Re: " Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

dik;-D

mik 14.4.2007 12:12

Re: Re: " Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

Tomu se rika z nouze ctnost. Da se naopak predpokladat, ze pokud by meli sanci zajistit budoucnost deti a pritom zit v baraku tak to ucini.

Fafa 15.4.2007 7:29

Zalozaku,

ja mam obavy, ze dnesni bohatsvi treba Nizozemska je prave vysledkem toho, ze nekdy v roce 1660 byli ochotni setrit 40 procent platu. Diky tomu si Holandani ziji o neco lepe nez Cinane. Uz se ale uspesne to usili predchozich generaci rozpousti na denni vydaje.

ee 14.4.2007 8:38

Re: " Konkurenceschopnosti s čínou však dosáhneme jen tehdy, když se náš životní standart skutečně přiblíží tamnější úrovni"

To sice budou, ale svět nemá tolik zdrojů, aby se všichni mohli chovat jako američané. Omezující je například ropa, kdyby se v Číně mělo jezdit auty tak jako v USA, zvedla by se celosvětová spotřeba ropy daleko nad možnosti světové produkce ropy, její cena by se zvýšila (aby klesla poptávka) a to by ovlivnilo celý svět, vše by v něm bylo dražší. Je to jednoduchá rovnice, růst blahobytu na jedné straně povede nevyhnutelně k poklesu blahobytu na straně druhé. Jediné řešení je, že světové bohatství poroste takovým tempem, že uspokojí potřeby nárůstu blahobytů méně rozvinutých zemí. Ale to je právě díky omezeným zdrojům Země utopie. A protože bohatí nechtějí chudnout a mají moc, tak to chudnutí různými mechanismy přenáší na chudší jedince ve své společnosti (třeba stěhováním výroby). Proto se rozevírají ony nůžky mez bohatými a chudými u nás, v USA i Německu. A tak to bude, dokud se poměry mezi chudými všech států nevyrovná a nebo dokud se nezmění pravidla.

Tudíž ano, naše chudoba neklesne až na úroveň dnešních asiatů, protože ti mírně zbohatnou, ale že se sníží náš blahobyt je prakticky jisté.