16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 15.4.2007 20:04

Ctenáři,

to je sice mozna pravda, ale moc se to nelisi treba od vstupu do zamestnani. Ja jsem si docela zlepsil svoji situaci, kdyz jsem vyhral konkurs na dobre misto. Pravda, ostatni ucastnici konkursu meli jenom zbytecne vydaje a usili. Co s tim? Mel jsem sefovi rict, at nas zamestna vsechny? 

čtenář 15.4.2007 20:40

Re: Ctenáři,

Tak měl, nebo neměl ? :-)

Fafa 15.4.2007 22:50

Ctenáři,

Podle mne nemel. V konkursu jsem se snazil vyhrat. Kdybych byl tenista, tak bych se taky snazil vyhart na turnaji a pred finale nerekl poradetelum, at nam s mym souperem rozdeli cenu napul a my si pak pujdeme zapinkat. A nevidim na tom nic nemoralniho. Pokud chci detem usetrit penize na kvalitni vzdelani, tak je sverim nekomu, kdo je dokaze vyuzit a znasobit. Pokud by mi penize zacal prodelavat, tak budu chtit zpatky svuj vklad a asi sverim uspory nekomu produktivnejsimu. Jaksi mi unika existence moralniho imperativu nechat hodnoty v rukou lidi, kteri je tak leda nici. Ale docela rad si prectu Vase nazory.  

Fafa 15.4.2007 23:57

Nalevo,

proc snizovani nakladu vede k zivotu na dluh? Pokud se zivim pecenim housek a snizim naklady uzivanim efektivnejsi pece v pekarne, tak si myslim nezadluzuju celkem nikoho.    

tich@dohoda 15.4.2007 8:24

kdyz uz jsi Fafo zminil tu zdravou stravu , /zdravim :-)

zajiste jsi zaregistroval, jak drahe je zit zdrave, za sacek musli "vysolis" v marketu 4-5 $ ackoliv jde vlastne o odpad/otruby. Misa salatu/okurky rajcata atd./ te vyjde stejne jako hlavni chod pro celou rodinu. "Zdravy zivotni styl"  je totiz  uz davno v moci zemedelsko-potravinarskeho komplexu a obchod. retezcu/reklam. agentur, takze spotrebitel si za "zdrave potraviny" pekne priplati. Kdyz  vidim v obchode balenou pitnou vodu, divam se zda v te plast. lahvi neplavou supinky zlata, podle ceny by tak tomu melo byt :-) . Souhlasim s tebou, ze to tak funguje, myslim beh fungujici vyspele ekonomiky a nema cenu borit vcelku zabehly system. Ovsem tezko muzu souhlasit s tim, ze je to tak dobre. Vcera jsem mluvil s kamaradem, "brecel" ze zase musi s autakem do servisu a desil se kolik to bude stat. Problem je v tom, ze ma "super" vybavene auto, tedy bezny dnesni autak nacpany elektronikou, figl je v tom, ze 80-90 % tech "features" nikdy nevyuzijes, to stejne plati o lednickach, TV, prackach a "zazracnych" pracich a cisticich prostredcich. V tomto smeru si myslim, ze se lidstvo zene do slepe ulicky konzumu a drancovani zdroju, protoze co by delaly ty masy pracujicich, kdyby nevyrabeli ty zbytecne kramy a nasledne si je navzajem neprodavali :-) . Cest:-)

Ivan Nový 15.4.2007 8:32

Tichá dohodo,

jak se těch přebytečných lidí zbavíte? Navrhněte něco. Ale s tím využívání těch features nemáte pravdu, mladí je docela využívají, využívají je tak na 60%-80% podle své přirozené inteligence.

Fafa 15.4.2007 16:06

Cau Dohodo,

presne tak. Zit zdrave je strasne drahe, cist knihy moudrych autoru vyzaduje cesty do knihkupectvi etc. Ja nevim, jak chce zit Moebius, ale ja bych treba rad zil na vesnici nekde v Dolomitech, pres den chodit po horach, vecer si u krbu cetl Marka Aurelia nebo hral s detmi pexeso. Jaksi se ale zivim praci, tak to nejde. A az odejdu do duchodu, tak budu spolehat na zisk produkovany mym penzijnim fondem. 

S tou druhou casti souhlas. Tedy, nevim jak lidstvo, ale vetsina lidi rozhodne. Vy jste prece zil ve Statech a vite, ze manzele z vyssi stredni tridy budou pracovat oba, protoze je nutne koupit nove BMW a mit bazen.

tich@dohoda 15.4.2007 7:30

to nemate uplne pravdu pane Mirku

Podivejte se, kolik evropskych automobilek bylo skoupeno a reknete mi,

ktera se potom rozpadla na nezavisle casti. Zadnou neznam. V 90'tych  letech 20. stol. napr. koncern Daewoo skupoval automobilky ve vychod.a stred. Evrope  /Ukrajina, Polsko, Rumunsko, CR/ . Pri menove krizi nekdy 1995 se jihokorejske hospodarstvi dostalo do hluboke krize a Daewoo svou automobilovou divizi prodalo GM, Americane ale meli zajem pouze o hlavni zavody v Koreji/aby pronikli na tvrde ochranarsky korejsky trh/ . Evropske "dcery" Daewoo se rozpadly na nezavisle casti. ZAZ /Zaporozec-Tavria/ , Lublin, FSO,Polsko, automobilka tusim v Craiova/Rumunsko a take Avia v CR. Nevim kdo ovlada dnes Avii v CR ale napr Ukrajinci ZAZ koupili kontrolni balik akcii FSO Warszawa/Daewoo Lanos/ automobikou v Cariova odkoupila zpet rumunska vlada a hleda se strategicky partner.

Fafa 15.4.2007 7:22

Moebie:

Píšu tady v diskusi o tvorbě bohatství a všichni jak vosy bráněj zisk. Lidi, co s tím ziskem pořád máte? Doktor vás kvůli zisku nechá onemocnět, protože jako z nemocného z vás má vyšší zisk. Učitel chce blbý žáky, aby kvůli zisku mohl učit. Firmy tvoří zisk a vy po nich uklízíte ten čurbes. Ale já chci být zdravý, moudrý a chci žít v čistém prostředí. To je pro mě bohatství.

Moebie, jak si ve Vami navrhovanem systemu budete porizovat zdravou stravu, knihy moudrych autoru a jak uklidite curbes, ktery uz kolem Vas existuje?

Mejla 15.4.2007 2:51

Autore, od psacího stolu ten kapitalismus vypadá jinak než z fabriky.

Máte pravdu jen částečně, a sice v oblasti bolševizace finančnictví. Tam lidé i firmy skutečně ztratily kontrolu nad svými penězi, z kterých jim banky odčerpávají na "poplatcích" a úrocích tolik, kolik se jim zachce. Zde je naprosto nutná regulace státem, protože především v ČR byly malé banky a záložny zcela záměrně zlikvidovány a žádná konkurence zde není. U globalizace průmyslu situace není tak špatná, jak strašíte. Určitě je však nutné, aby si vyspělé země udržely pozici v možnosti uvalit clo na dovozy ze zemí s nižší úrovní rozvoje - např. není jistě možné, aby česká textilka měla stejné náklady jako vietnamská, která neplatí zdaleka takové sociální pojištění a péče o zaměstnance jim příliš neříká. I zde však řadu věcí vyřeší trh, protože úspěšnost asijského průmyslu vede. Jednoznačně nutným krokem je však zásadní snížení byrokracie ve vyspělých zemích. Pokud jde o autorem doporučené zvýšení daní pro bohaté, zde se jedná již o čirou fantasmagorii úředníka, který není schopen pochopit, že z chudých lidí bohaté neuděláme tím, že bohatým něco ukradneme, ale že chudým dáme možnost svobodně pracovat a nakládat se svým majetkem.

Kanuk 15.4.2007 2:11

Čínské autobusy - pár poznámek

1)V Praze jsem viděl jezdit autobusy se značkou Karosa-Renault, nebo tak nějak. Takže dovozem celých autobusů se moc nezmění, snad jen ta Karosa na to doplatí.

2) Čínské autobusy přijedou nacpané čínským zbožím, za které se stejně platí dopravné, takže asutobusy cestují skoro zadarmo.

Nestranný pozorovatel 15.4.2007 0:23

Řešení: Musíte běžet rychleji, nikoliv drobit úsilí a stavět bariéry

To je zajímavé, že ještě nikdo nepřišel s dlouhodobě reálným řešením pro Evropu (a tedy i pro jejího člena, Českou republiku). Konkurenci z Asie nespraví ani ochranářství, ani sázka na pravdu a lásku, ani na návrat k národním státům (to už zřejmě byl Robejšek opilý, když tuto závěrečnou blbost napsal!!!).

Zachrání to jen a jen levná výroba přímo v Evropě. A jak ji docílit? Musí nastoupit robotizace, která bude tak levná, že se nevyplatí outsoucing z Asie. Výroba se z Asie musí vrátit do Evropy a USA.

A jak se co nejrychleji dostat k levné robotizaci? Musíte zproduktivnit evropské mozky. A jak je zproduktivníme? Všechno vám už záměrně zde neřeknu. Jenom snad to, že rovná daň od křivého komunisty Tlustého to určitě nebude.

Ivan Nový 15.4.2007 8:25

Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Seberete jim dotace a tím je donutíte zakládat malé technologické firmy a zabývat se vlastní obživou, což je donutí zabývat se tím co potřebuje průmysl a trh. No a k tomu potřebujete jasné a jednoduché zákony, které umožní dynamické přelévání evropských mozků z jedné firmy do druhé. Dynamické vznikání a zanikání technologických firem.

ondys 15.4.2007 8:42

Re: Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Konzervativní vedení státu osvobozeného od rolí, které nedovede řešit, se štíhlou a mnohem pružnější administrativou místo neefektivní všemocné byrokracie.

čtenář 15.4.2007 9:53

Re: Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Reaguji i na "ondyse". To ale zapomínáte ne to, že ekonomiky států jsou provázány se sociálními vztahy uvnitř jednotlivých států. Tyto (smluvní) vztahy se musejí plnit, takže to nebude tak růžově snadné s těmi malými technologickými firmami. Zvlášť ne ve společnostech, které si prošly reálným socialismem a jejichž občané "vědí" s božskou jistotou, že nositelé nápadů musejí tyto nápady dávat na "oltář vlasti" grátis Štědře honorováni mají být a jsou kejklíři a iluzionisté. Také proto si voliči "neomylně" posledně jmenované neomylně volí, aby spravovali věci veřejné. Ach jo....

ondys 15.4.2007 12:53

Re: Re: Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Netvrdím, že se mýlíte, ale pak nemůžou fungovat ani mechanismy regulace navrhované panem Robejškem, a nám nezbývá nic jiného, než oprášit křesťanství a začít se modlit.

nalevo 14.4.2007 23:43

podle reakcí se autor trefil přesně na hřebíček,

ale navrhované řešení není vlastně řešení, je to jen cesta zpět do rozdělené Evropy. Myslím, že skutečné řešení je v odmítnutí "ekonomiky zaměřené na výkon", hledání etiky a empatie, prostě bez "Lásky a Pravdy" nás skutečně postihne "lež a nenávist", které plodí egoismus povýšený na ideologii :(

Ivan Nový 15.4.2007 8:27

nalevo,

socialismus nefunguje, i když je empatický :-))))

chuchvalec 15.4.2007 22:47

Re: nalevo,

Ale kapitalizmus nefunguje kdyz neni empaticky. Hitler ani Lenin neprisli k moci nahodou.

Oteplovač 14.4.2007 23:07

Nesmysl

To, že rostou rozdíly v příjmech mezi chudými a bohatými je ideologický blábol (velmi populární), postrádající oporu ve skutečnosti. Moc hezky to vysvětluje profesor statistiky Lomborg v knize The Skeptical Environmentalist, v části 2, kapitole 6 "Prosperity".

usměvavá bestie 14.4.2007 22:18

To je fuška!

R^VV;-D

a m i Z .M 14.4.2007 21:28

Pane Robejšek,

letíte příliš vysoko a Vaše doporučení jsou k ničemu. Nezlobte se na mě, ale mám ten dojem, že jste bezprostředně nezažil globalizační šílenství doprovázené totálním selháním západních managementů. Naopak mi to připadá, že jste s Vaším institutem zmíněným managerům přednášel o six sigma, TQM a ten ostaní hnůj, který způsobil ztráty srovnatelné s excesy socialistických ekonomik. Když doporučujete ty solové výstupy národních států, protože EU jako podle Vás nic, myslel jste při tom např. na ochranné známky? (např.:  Německo samo se nedokáže ubránit kopírování Transrapidu, s EU to vypadá přecijenom trochu jinak)

F.VÍZEK 14.4.2007 21:27

Zajímavý text, ale...

Zajímavý text vyžadující neideologické brýle. Pochybuji ale o tomto závěru: "Stabilizační úlohu mohou a musí převzít národní státy samy. Jejich voliči si od svých vlád vynutí specifické, pro jejich vlastní zemi nejvhodnější způsoby, jak na současnou situaci reagovat."  

ALE: I nejsilnější evropská ekonomika - německá - je přece příliš malá na to, aby byla "dirigentem" či "sólistou" na světové scéně a mohla  "přehazovat výhybky".  Všech nás Evropanů je přece jen 8% světové populace, takže není na škodu, uděláme-li si v této věci jako "menšina" jasno aspoň mezi sebou.  Je nás i dohromady méně než málo.   Je úsměvné, že se mnozí v Česku tváří, jako bychom EU nepotřebovali, jako by pro nás byla tím, kdo nám "přistřihuje křídla" a brání v rozletu. Václav Klaus (úmyslně či nechtěně?)  pod tento ohýnek chytře "přikládá", nevím proč.   Nalejme si čistého vína, chceme-li se vydělit, odpojit a nemíníme-li se nechat "bruselskou hydrou" ničit.  Svoje NE řekněme nahlas a rychle. Nic nám nebrání "se trhnout", aby bylo líp (?!)  Vždyť i onen materiál považovaný panem Topolánkem za "shit" nám umožňuje odejít: viz  článek 59 odst.2: " Členský stát, který se rozhodne, že vystoupí, oznámí svůj úmysl Evropské radě, která toto oznámení přijme...atd "    

A poté podle autora ať dojde na jeho slova: "Stabilizační úlohu mohou a musí převzít národní státy samy. Jejich voliči si od svých vlád vynutí specifické, pro jejich vlastní zemi nejvhodnější způsoby, jak na současnou situaci reagovat."     (???)

AeroKarel 14.4.2007 22:14

Re: Zajímavý text, ale...

Nic proti EU, hájící členy ve světě a dohlížející na volný pohyb lidí, kapitálu, práce etc.

Jenže taková EU bohužel není, místo toho je zde moloch, kecající do vaření piva, výroby cukru, materiálu prolézaček na dětském hřišti, pálení slivovice, názvosloví marmelád ....

a ty svobody pozastavuje, omezuje, odkládá.

EU ano. Ale ne tuhle.

Honza42 15.4.2007 1:00

Přesně, jako kdyby byl každý komu vadí ten evropský bordel proti společné Evropě.

R^R^

divana 15.4.2007 2:08

ale oni to přece dělají pro nás, pro fšechny :-)))

Ivan Hochmann 14.4.2007 21:25

Třetí cesta

Jasně-vše co je psáno v článku sleduje netušené možnosti t.zv. -třetí cesty-. Když slyším ,či čtu  o těchto nesmyslnostech, teče mě krev ze zubů.Zase se vracejí na přetřes zhovadilosti pánů socialistů,kteří se z různých důvodů neetablovali v komunistické partaji a po převratu v 1989 r,.vystavovali na odiv svoje neuskutečněné a neuskutečnitelné fantasmagorie.  Přitom ,vážení víme co máme dělat ....a Neděláme.Víme jaké potřebujeme zákony ....a Neděláme.    Víme že máme zákony,které máme dodržovat..... a nedodržujeme.Víme, že žijeme nad poměry, že státní dluh už přesahuje bilion....a nikomu to nevadí.Pardon ,nevadí to těm, kterým by to vadit mělo.Varování vědců,prognostiků(moudrých,nikoliv blbců z  Ústavu), filosofů,a jasnozřivých osobností o stavu společenství lidí,stavu přírody,planety,vesmíru,neberou  odpovědní politici vážně. Vždy to tak bylo,že se vyčkávalo,až se stalo a potom se dělala opatření k záchraně.Tento generační kod bude příčinou zmaru lidí. Jsou nepoučitelní.Přitom  zase všichni  známe  důvody excesů politiků .Touha po moci za každou cenu, vědomí,že moc nad ostatními prostřednictvím státního aparátu dopomáhá k nadměrnému osobnímu profitu,následná zbabělost,zaujímat stanoviska a tvořit řešení. Je to   smutné, ale je to tak. Velikán Karel o tom věděl svoje---Král klečí před satanem-na žezlo se těší...a lůza pod platanem rady moudrých věší----.Další velikán Hariman Rimmer prohlásil už v roce 1940:  ..jestliže civilisace není schopna přinést nic lepšího,než současné poměry,jako  masové vraždění,porušování slibů a smluv,nedostatek  smyslu pro čest,atd,,....,pak bychom celý ten krám měli vrátit zpět opicím a vyzvat je, aby začaly ještě jednou od začátku.....     Takže ,nic NEZACHRAŇUJTE , zvláště ne KAPITALISMUS. Příčina nevězí v kapitalismu, nýbrž  v lidské lenosti,hamižnosti,nenasytnosti a spoustě dalších vlastností,které máte a nehodláte se jich zbavit.Proto také budete mít co si zasloužíte. Vše ostatní  je nepodstatné.  Ivan

Mirek 15.4.2007 2:08

Re: Třetí cesta

R^To jste napsal velmi dobre. Kde je reseni? Ja ho vidim ve zjednoduseni zakonu a zlepseni kontrolnich mechanismu a vymahatelnosti prava. Maximalni pruhlednost statniho aparatu a jasne definovana zodpovednost na vsech urovnich statni spravy. Bez takovych opatreni bude nadale smerovat spolecnost do pruseru bez ohledu na ostatni detaily jako ktera strana vladne apod.

Ivan Nový 14.4.2007 20:25

Úvaha pana Robejška je nesmyslná,

protože vychází jen z evropské mentality, asijská mentalita je jiná, je zvyklá na značné majetkové rozdíly a centrum globální kultury se dnes přesunulo do Asie. Až Evropa zchudne a Asie zbohatne, tok práce se obrátí.

Ivan Nový 14.4.2007 20:27

A ještě něco,

je to jako chůze po schodech nahoru, vždy jedna noha je výše a jedna níže, stoupají, ale obě. Čeho se ale musíme vyvarovat je, aby se všem dařilo stejně. To bychom se zastavili a začali padat.